banner464

KOP bölgesi "bilişim vadisi" olma yolunda

KONYA (AA) - Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde'den oluşan Konya Ovası Projesi (KOP) bölgesini "bilişim vadisi" haline getirecek "Veri Merkezleri Bölgesi Uygunluk Araştırma Projesi" için Konya Veri Merkezleri Bölgesi Uygunluk Araştırması...

KOP bölgesi "bilişim vadisi" olma yolunda

KONYA (AA) - Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde'den oluşan Konya Ovası Projesi (KOP) bölgesini "bilişim vadisi" haline getirecek "Veri Merkezleri Bölgesi Uygunluk Araştırma Projesi" için Konya Veri Merkezleri Bölgesi Uygunluk Araştırması...

14 Nisan 2015 Salı 12:52
63 Okunma
KOP bölgesi

KONYA (AA) - Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde'den oluşan Konya Ovası Projesi (KOP) bölgesini "bilişim vadisi" haline getirecek "Veri Merkezleri Bölgesi Uygunluk Araştırma Projesi" için Konya Veri Merkezleri Bölgesi Uygunluk Araştırması Projesi Danışma Kurulu toplandı.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığında yapılan toplantıya, Kalkınma Bakanlığı, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu ve Türk Standartları Enstitüsünden yöneticiler ve uzmanlar katıldı.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili İhsan Bostancı, burada yaptığı konuşmada, bölgeyi gelişen teknoloji ve iletişim dünyasının teknoloji yatırım bölgesi olarak hayal ettiklerini söyledi. 

Türkiye'nin güvenli "bilişim vadisi" olma yolunda hızlı adımlarla ilerleyen KOP bölgesinin, yeni Marmara Bölgesi olmaya aday olduğuna dikkati çeken Bostancı, "Bölgemiz sanayi ve güvenlik hassasiyeti olan yatırımlar için her geçen gün daha avantajlı hale gelmektedir. Kamunun kullanacağı veri depolama merkezlerine olan ihtiyacın artmasına ek olarak, yoğun veri depolama ihtiyacı olan bankacılık, sağlık gibi sektörlerde hizmet sunan özel sektör kuruluşlarının da güvenli veri yedekleme merkezlerine ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır" diye konuştu.

 - Yüklenici firmalarla imzalar atıldı

Bostancı, veri merkezleri bölgesi kurulması için uluslararası standartlara en uygun yerlerin tespit edilmesi amacıyla yüklenici firma ile imzaların atıldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Fizibilite çalışmaları başlatıldı. Tespit edilecek sahalarda yatırımcısına düşük maliyet odaklı bilgi teknolojileri operasyonları için otomasyonla yönetilen optimize ve verimli veri merkezi alt yapılarına sahip, mevcut enerji kaynaklarına ek olarak yenilenebilir enerji kaynaklarından da beslenen yeşil bir veri merkezi prototipi oluşturulacak. Veri güvenliği ve iş sürekliliği açısından yenilikçi çözümler sunan bir işletme modelinin geliştirilmesi ve ulusal, uluslararası veri merkezi yatırımcılarına bölgenin tanıtılmasını amaçladık."

- Bölge dünya devlerinin veri merkezi olabilir

Anahtar Kelimeler:
KonyaKOPBilişim Vadisi
Yorumlar