banner464

Kulu'da tarla faresi ile mücadele

Kulu'da tarla faresi ile mücadele

22 Şubat 2016 Pazartesi 10:15
26 Okunma
Kulu'da tarla faresi ile mücadele

KONYA (AA) - Kulu İlçe Tarım Müdürü Tufan Kaya, çiftçilere tarla fareleri ile ilgili mücadelelerde uyulacak konularda uyarıda bulundu.
Tufan, yaptığı açıklamada; 2015-2016 üretim yılı sonbahar döneminde ve bugünlerde ilkbahar döneminde tarla faresi popülasyonunda artış olduğunu belirtti.

Mücadelenin başarılı olabilmesi için toplu bölgesel mücadelenin önem kazandığını ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

"Zehirli yem ile mücadelenin zahmetli olması ve zararlı yoğunluğunun fazla olması üreticileri farklı mücadele yöntemlerine sevk etmektedir. Müdürlüğümüze gelen şikayet ve duyumlar da tarla faresi mücadelesinde pülverizatörlerle satıh ilaçlaması yapıldığı yönündedir. Bu tür uygulamalar zararlı ile mücadelelerde başarılı olmayacağı gibi üreticilerimizin maddi kayıpları ve çevrenin zarar görmesine sebep olacaktır. Tarla faresi mücadelesinin mücadele teknik talimatlarında belirtildiği gibi 25 metrekarede 5 işlek delik sayıldığında mücadeleye başlanılmalı ve her deliğe 5 adet zehirli yem el değmeden delik içine bırakılacak şekilde yapılmalıdır. Mücadele esnasında doğal düşmanların etkilenmemesi, doğal denenin bozulmaması ve ekolojik çevrenin kirletilmemesi için azami dikkat gösterilmelidir."

Anahtar Kelimeler:
Tarla Faresi
Yorumlar