Litvanya-Türkiye ilişkileri

KAYSERİ (AA) - Litvanya'nın Ankara Büyükelçisi Kestutis Kudzmanas, ülkesindeki bazı şirketlerin üretim sanayilerini başka ülkelere taşımak istediklerini, bunun için Türkiye'nin çok uygun olduğunu belirtti. Kudzmanas, Kayseri Valisi Orhan...

banner491
Litvanya-Türkiye ilişkileri
banner567

KAYSERİ (AA) - Litvanya'nın Ankara Büyükelçisi Kestutis Kudzmanas, ülkesindeki bazı şirketlerin üretim sanayilerini başka ülkelere taşımak istediklerini, bunun için Türkiye'nin çok uygun olduğunu belirtti. 

Kudzmanas, Kayseri Valisi Orhan Düzgün'ü ziyaretinde yaptığı konuşmada, geçen yıl Erciyes'te oğluyla birlikte kayak yapma fırsatı bulduğunu söyledi.

Erciyes'in modern bir kayak merkezi olduğunu ifade eden Kudzmanas, dünyanın birçok bölgesindeki kayak merkezlerinde bulunduğunu ancak Erciyes'in en iyilerden birisi olduğunu kaydetti.

Kudzmanas, Türkiye'nin sanayisi ile ilgilendiklerini dile getirerek, "Türkiye hızlı gelişen ve yatırım için çok uygun bir ülke. Litvanya'da mobilya sektörü bulunmaktadır, tekstil sektörü gelişmiştir. Bazı şirketlerimiz üretim sanayilerini başka ülkelere taşımak istiyor. Özellikle Türkiye buna çok uygun bir ülkedir" dedi.  

Türkiye'nin turizm potansiyelinin Litvanya'da çok iyi bilindiğine dikkati çeken Kudzmanas, şöyle devam etti:

"Litvanyalı turistler arasında Türkiye şu an bir numara. Çoğu zaten Kapadokya'yı ziyaret ediyor. Geçen yıl Erciyes tatilinden sonra Litvanya'daki bütün turizm şirketlerine burası hakkında bilgi verdim. Aynı zamanda bu ziyaret sırasında Kayserili iş adamlarını Litvanya'ya davet etmek istiyoruz. Litvanya'dan da iş adamlarını Kayseri'ye getirmek istiyoruz. Her yıl Litvanya'dan Türkiye'ye 100 binin üzerinde turist geliyor. Litvanya'dan Türkiye'ye ulaşmak çok kolay. Türk Hava Yollarının her gün seferi var. Uçakla yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Yaz sezonunda özellikle güney bölgesine çok sayıda charter seferleri var. Özellikle Antalya, Bodrum'a... Aynı zamanda Vilnius-İstanbul-Kayseri bağlantısı da çok güzel bir şekilde gerçekleştiriliyor. Turistler çok rahat bu bölgeye de ulaşabiliyor."

- Viking Treni Projesi

Kudzmanas, Kayseri ziyareti sırasında sanayici ve iş adamlarına Viking Treni Projesi'ni de anlatacağını ifade ederek, proje sayesinde Kayseri'de, Türkiye'de üretilen ürünlerin Baltık ülkelerine ya da Kuzey Avrupa'ya rahatlıkla ulaştırılabileceğini kaydetti.

Ürünlerin, İstanbul, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Belarus üzerinden Litvanya'nın Klaipea limanına ulaşacağını anlatan Kudzmanas, "Yaklaşık 69 saatte bizim limanımıza ulaşıyor. Oradan da bütün İskandinav ülkelerine feribot seferleriyle çok kolay bir şekilde ulaşabilir. Şu an en iyi fiyatlı lojistik çözüm. Bunu da ticaret ve sanayi odasında konuşacağız. Lojistik ticaretin en önemli parçalarından bir tanesi" diye konuştu.  

Vali Orhan Düzgün ise Kudzmanas'a kent hakkında bilgi verdi.

Kayseri'deki şirketlerin başta mobilya olmak üzere farklı sektörlerde yabancı ortaklıklara açık olduğunu vurgulayan Düzgün, bu konuda bilgi birikimi ve donanımına da sahip olduklarını dile getirdi. 

Karşılıklı ziyaretlerle iş adamlarının doğrudan temas kurmasının, ticari ilişkileri geliştirmesinin son derece önemli olduğuna işaret eden Düzgün, şunları anlattı:

"İnşallah ticaret ve sanayi odası başkanlarımızla görüşerek bu ticaret ve iş birliğini geliştirebiliriz. Ayrıca sayın büyükelçi Erciyes ve Kapadokya'ya Litvanyalıların ilgisinden bahsetti. Biz ikisini birlikte sunmak amacıyla Nevşehir ile ortak tanıtım projeleri üzerinde çalışıyoruz. Seyahat acenteleri ve tur operatörleri ile görüşmeler yaparak hem Erciyes'in hem Kapadokya'nın 'kültürel kayak' adı altında ortak bir paket olarak müşterilere sunulması yönünde çalışmalar başladı. Bu yıl bunun ilk örnekleri görüldü. Litvanyalıların hem kayağa hem de kültür turizmine meraklı olduklarını biliyorum. İkisini bir pakette sunmak belki onlar için daha cazip ve eğlenceli olabilir."

Düzgün, Kayseri Serbest Bölgesi'nin hemen yanında lojistik köy kurulması için çalışmaları olduğunu, Viking Tren Projesi ile entegre olarak ortak çalışma imkanı da bulunabileceğini sözlerine ekledi. 

Vali Düzgün, Kudzmanas'a Roma dönemine ait bir eserin replikasını, Kudzman ise Düzgün'e Litvanya'nın 3 önemli kentinin madalyonunu hediye etti.

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535