LKS İle Veliler 2 Milyon 175 Lira Kar Edecek

Karaman'da yaklaşık 2 bin 500 öğrenci servis ve otobüse binme zorunluluğundan kurtulacak ve yaklaşık 2 milyon 175 TL ailelerin cebinde kalacak.

banner491
LKS İle Veliler 2 Milyon 175 Lira Kar Edecek
banner567

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) modelinin kaldırılmasının ardından hayata geçirilen Liseye Kayıt Sistemi (LKS) modeliyle sınava girme zorunluluğu tamamen ortadan kalktı. Yeni sistemle Karaman ve Türkiye genelinde okulların yaklaşık yüzde 10’luk kısmına sınavla yerleştirme yapılırken diğer öğrenciler adrese dayalı olarak en yakın okullara gidecek. TEOG modelinde aynı ilçede olmasına rağmen öğrenciler sınav puanıyla yerleştirildiği için evinden birkaç kilometre uzaktaki okula gitmek zorunda kalıyordu. Yeni sistemde bu mağduriyeti ortadan kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı, LKS ile hem maddi açıdan hem de güvenlik açısından velileri rahatlattı.

VELİLER BÜYÜK ORANDA KAR EDECEK

LKS modeliyle birlikte öğrencinin evine en yakın okulu tercih edebilmesi Karaman’daki aileleri sevindirdi. Veliler çocuklarını okula gönderebilmek için her ay ortalama 870 lira yemek ücreti, servis parası veya otobüs ücreti vermek zorunda kalıyordu.

Yapılan değişiklik kapsamında yeni sistemle okulların yüzde 10’luk kısmı ve Karaman’ın bazı mahallelerinde lise bulunmamasını göz önüne alarak, 3 bin 600 öğrenciden yaklaşık 2 bin 500 öğrenci yemek, servis veya otobüs ücreti ödemeyecek ve buna bağlı olarak yaklaşık 2 milyon 175 lira velilerin cebinde kalacak. Böylece veli cep harçlığından da büyük oranda kar elde edecek.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2017, 16:58
banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535