banner464

Macarlar’la Kardeşlik Gelişiyor

Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamaları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz ve Macaristan Balassi Bálint Kültür Merkezi Yöneticisi Áron Sipos, Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörü Prof.Dr.M.Emin Arat ve Üsküdar Kaymakamı...

Macarlar’la Kardeşlik Gelişiyor

Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamaları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz ve Macaristan Balassi Bálint Kültür Merkezi Yöneticisi Áron Sipos, Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörü Prof.Dr.M.Emin Arat ve Üsküdar Kaymakamı...

27 Aralık 2014 Cumartesi 09:58
29 Okunma
Macarlar’la Kardeşlik Gelişiyor
Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamaları Derneği (TÜMİŞAD) Başkanı Osman Şahbaz ve Macaristan Balassi Bálint Kültür Merkezi Yöneticisi Áron Sipos, Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörü Prof.Dr.M.Emin Arat ve Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler’e makamında nezaket ziyaretinde bulundu.

Fahri Konsolos Osman Şahbaz konuşmasına, Rektörlük görevine yeni seçilmesi hasebiyle Prof.Dr. Mehmet Emin Arat’ı tebrik ederek başarılar diledi.

Şahbaz, "1936 yılında Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın daveti üzerine Türkiye’ye gelerek Ankara Üniversitesi’nde Hungaroloji’nin kurucu hocası Prof.Dr.László Rásonyi birçok öğrenci yetiştirmiştir. Kurulduğu yıldan günümüze eğitimine başarıyla devam etmektedir. Küreselleşen dünyanın kazanan gelişen aktörü yeni Türkiye ile işbirliğindeki Macarlar da kazanacaktır. Macaristan devleti önümüzdeki yıl Marmara Üniversitesi’ne konuk hoca olarak görev yapıp, eğitim vermesi için bir kişiyi göndermeşi düşünüyor. Sonrasında Macarca Bölüm kurulması güzel bir hedef olabilir. Bu kapsamda Hungaroloji eğitimi, Macaristan tarihi, Macar Etnoğrafi Bilimleri, Hungaroloji - Türkoloji araştırmaları yapılabilir" dedi.

Kaposvár Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Szávai Ferenc’in davetini de ileten Şahbaz, "Önümüzdeki yılın ilk aylarında sizleri Macaristan’a davet ediyorlar" dedi.

Marmara Üniversitesi (MÜ) Rektörü Prof.Dr.M.Emin Arat, Macar heyetin üniversiteyi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, "Kaposvár Üniversitesi ile imzalamış olduğumuz işbirliği protokolü uluslar arası işbirliğimiz açısından önemlidir. Bu işbirliğimiz çerçevesince eğitim ve öğretim alanında karşılıklı bilgi, tecrübe ve fikir alışverişinde olacağız. Sayın Prof. Dr. Szávai Ferenc’in nazik davetine teşekkür ediyorum. Ben daha önce Macaristan’a gelmiş, Budapeşte’yi, Tuna nehrini, tarihi Parlamento binasını hayranlıkla beğenerek gezmiştim. Macaristan ve Türkiye arasındaki kadim dostluk ilişkisi çok eskilere dayanmaktadır. Bizlerde eğitim alanında katkı vermekten mutluluk duyuyoruz" dedi.

Macaristan Balassi Bálint Kültür Merkezi Yöneticisi Áron Sipos ise "Türkiye ile ülkemiz arasındaki sosyal, kültürel, eğitim, bilim ve ticari alandaki dostluk temeline dayanan mevcut ortaklık, işbirliği ve kurumlarımız alanındaki işbirliğimizi geliştirmek, ortak projeler oluşturmak için buradayız" dedi.

Rektör Arat’ı ziyarette Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Erol Özvar da hazır bulundu.

Marmara Üniversitesi Kaposvár Üniversitesi ile Üsküdar ilçesi de Kaposvár şehri ile kardeş şehir protokolü, geçtiğimiz yıl Macaristan Başbakanı Viktor Orbán’in iki günlük Türkiye ziyareti sırasında imzalanmıştı.

Ziyaret sonrasında Rektör Prof.Dr. Arat Fahri Konsolos Osman Şahbaz’a çini plaket takdim etti. Fahri Konsolos Şahbaz da Macaristan Türk tarihini anlatan bir kitap ve porselen tabak hediye etti.

Fahri Konsolos Osman Şahbaz ve Macaristan Kültür Merkezi Yöneticisi Áron Sipos daha sonra Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler’i makamında ziyaret ederek, Macaristan ile Üsküdar arasında mevcut olan işbirliğinin geliştirilmesini değerlendirdi, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Yorumlar