banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

banner722

Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov, Nevşehir'de

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov'a, "fahri doktora" unvanı verdi.Üniversitenin Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, üniversite camiası...

GENEL 11.04.2015, 15:03
88
Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov, Nevşehir'de
banner762

NEVŞEHİR (AA) - Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov'a, "fahri doktora" unvanı verdi.

Üniversitenin Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan Rektör Prof. Dr. Filiz Kılıç, üniversite camiası değerlerine sahip çıkan, dünya sathında komşularını ve çevresini iyi tanıyan, makul yeniliklere açık mezunlar yetiştirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Çevresini iyi tanıyan kişilerin komşuluk ilişkilerinde samimi ve gerçekçi davrandıklarını dile getiren Kılıç, "İşte bunun en iyi örneklerinden biri olan Türkiye ve Makedonya ilişkileri bu zemin üzerine kuruldu. Dost ve kardeş ülke olarak Makedonya adeta ikinci vatanımız konumundadır. Ortak tarih ve kültürel miraslarımızın en güzel şekilde yaşatıldığı Üsküp, Manastır, Ohri gibi şehirler kardeşliğimizin en güzel örnekleridir. Başta Ulu Önder Atatürk ve Yahya Kemal Beyatlı gibi bu şehirlerde doğmuş, yaşamış çok sayıda devlet adamımız, sanatçımız Türk ve Makedon halkları arasındaki kardeşlik bağlarını kopmaz yapan önemli unsurlardır" ifadelerini kullandı.

Törende, Cumhurbaşkanı İvanov’a fahri bilim doktorluğu belgesi verilerek, cübbe giydirildi. Rektör Kılıç, cübbe giyme töreninin ardından İvanov’a çeşitli hediyeler verdi.

Törenin ardından konuşan İvanov, Hacı Bektaş Veli Üniversitesi'nin verdiği fahri doktoradan dolayı mutlu ve gururlu olduğunu belirterek, "Bu topraklarda yaşamış ünlü İslam düşünürü Hacı Bektaş Veli’nin de belirttiği gibi 'hoca olmak demek, almak değil vermek demektir.' Ben de bu düşünceden yola çıkarak buraya sadece samimi bir teşekkürle kabul ettiğim fahri doktoramı almaya değil aynı zamanda değerli öğrencilerle birikimlerimi paylaşmaya geldim" diye konuştu.

- "Dünya barışı tehlike altında"

Dünyada yaşanan gelişmeleri değerlendiren İvanov, dünya barışının günümüzde tehlike altında olduğunu kaydetti.

İvanov, "2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden 70 yıl sonra maalesef dünya barışı yine tehdit altındadır" dedi.

Avrupa, Asya ve Afrika topraklarında bugün halen çatışmaların devam ettiğini belirten İvanov, şöyle konuştu:

"İnsan hak ve özgürlükleri zarar görmeye devam etmektedir. İfade özgürlüğü ve din özgürlüğünün de tehdit altında olduğunu görmekteyiz. Bu topraklardan çok da uzak sayılmayacak coğrafyalarda yani; Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yüz binlerce samimi dindar, dar görüşlü kökten dinciliğin esiri olmuş bazı grupların sebep olduğu acıları maalesef derinden hissetmektedir. Bu insanlar evlerini terk etmek zorunda kalmış, mabetleri yıkılmış ve geçmişleri silinmiştir. Gelecekleri ise tam anlamıyla belirsiz bir durumdadır. Aynı zamanda birinci dünya diye nitelendirdiğimiz çok zengin ülkeler ile aşırı fakir üçüncü dünya ülkeleri arasındaki gelir farkı ve adaletsizlik gittikçe büyümekte ve derinleşmektedir."

Bu duruma nasıl gelindiğinin düşünülmesi gerektiğini ifade eden İvanov,  "Üzülerek belirtiyorum ki bu duruma gelmemizin en önemli sebeplerinden biri eskinin her zaman daha yanlış, daha hatalı, sonradan gelenin daha iyi olduğu anlayışıdır. Bu inanıştan dolayı geçmişe ait bir sürü inanış günümüzde modern dünya tarafından dışlanmıştır" diye konuştu. 

Törene, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kançefska Milevska, Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Furkan Çako, üniversitenin akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@