banner464

Meram'da kentsel dönüşüm atağı

Meram'da kentsel dönüşüm atağı

15 Şubat 2016 Pazartesi 13:55
19 Okunma
Meram'da kentsel dönüşüm atağı

KONYA (AA) - Meram Belediyesi'nce 1 milyon metrekareyi aşan, Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm planının hayata geçirilmekte olduğu belirtildi.

Meram ilçe sınırlarında toplam 1 milyon 140 bin metrekare alanın kentsel dönüşüme gireceği bildirildi.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Konya'da, Aksinne, Çaybaşı ve Hacıfettah, Ulurmak, Aymanas, Şükran mahallelerinden oluşan 5 bölge kentsel dönüşüm kapsamındaki bölgelerimiz. Aksinne'de 21 hektar, Çaybaşı ve Hacıfettah'da 24 hektar, Uluırmak'ta 27 hektar, Aymanas'ta 53 hektar, Şükran Mahallesinde 16 hektar alan kamulaştırılarak toplam 141 hektarlık, bir milyon metrekarenin üzerinde alan kentsel dönüşüme sokuluyor. Bu Türkiye'nin en büyük kentsel dönüşüm çalışması. Şükran mahallesinde her gün 3-4 bina yıkılıyor. Bu projenin finansmanını belediye imkanları ile kendimiz yapmaktayız. Çalışmalarımız sürüyor" dedi.

Yeni çıkan Belediyeler Yasası ile bazı yeni mahallelerin de Meram Belediyesinin sorumluluk alanına dahil edilmesiyle ilçe sınırlarının yaklaşık 3 kat büyüdüğünü ifade eden Başkan Toru, tüm belediye personeliyle el ele vererek yoğun bir biçimde çalıştıklarını aktardı.

Meram'da "Dutlu Kırı" bölgesine yapımında sona yaklaşılan yeni ormanlık alanda, şehir stresinden sıkılan Konya halkının buraya giderek, ailesiyle yürüyüş ve spor yapabileceğini, bölgede yapımı kısa sürede tamamlanacak modern sosyal tesislerle de şehrin yeni, güzel bir yaşam alanına daha sahip olacağını sözlerine ekledi.

İlk kez Meram'da açılacak olan "Gençlik Akademisi"nde üniversiteyle de işbirliği halinde oldukları, buraya devam eden öğrencilerinin yapacakları çalışmalarının fakültedeki ders kredilerine dahil edileceği bilgisini aktaran Toru, konuyla ilgili olarak üniversite ile yapılan işbirliği protokollerinde bu konunun da yer aldığını ifade etti.

Yorumlar