banner464

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Edirne'de

EDİRNE (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri'nin öğrencilerin bilgi teknolojilerini etkin kullanmalarına yardımcı olacağını söyledi.Avcı, Edirne programı kapsamında Edirne Lisesi'ni ziyaret etti, Mustafa...

Milli Eğitim Bakanı Avcı, Edirne'de

EDİRNE (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri'nin öğrencilerin bilgi teknolojilerini etkin kullanmalarına yardımcı olacağını söyledi.Avcı, Edirne programı kapsamında Edirne Lisesi'ni ziyaret etti, Mustafa...

24 Aralık 2014 Çarşamba 19:22
74 Okunma
Milli Eğitim Bakanı Avcı, Edirne'de

EDİRNE (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri'nin öğrencilerin bilgi teknolojilerini etkin kullanmalarına yardımcı olacağını söyledi.

Avcı, Edirne programı kapsamında Edirne Lisesi'ni ziyaret etti, Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Aralık 1930'da okulu ziyareti sırasında derse katıldığı 10-B sınıfında öğrencilerle bir araya geldi.

Edirne Lisesi Müdürü Mehmet Kıyıcı ile okulda görev yapan öğretmenlerle bir süre görüşen Avcı, basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından, öğretmen ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra, Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri açılış törenine katılan Avcı, burada yaptığı konuşmada, Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri'nin, teknolojiye uyum sağlayan, yeni teknolojiler geliştiren, ve inovasyon yapabilen bireylerin yetiştirilmesini, bilgi ve medya okur yazarlığının arttırılmasını, iletişim, problem çözme ve düşünme becerilerinin geliştirilmesini hedefleyen bir proje olduğunu söyledi.

Atölyelerin öğrencilerin kendilerini geliştirme yönündeki yararlarını aktaran Avcı, şöyle konuştu:

"Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri eminim öğrencilerimizin bilgi teknolojilerini etkin kullanmalarına, daha üretken düşünebilmelerine önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Proje kapsamında oluşturulan atölyelerden ilki bildiğim kadarıyla robot atölyesi. Bu atölyede öğrencilerimiz robotlarını tasarlayıp yaparken, müfredattaki konuları da uygulamalı olarak öğreniyorlar. Bir yıl boyunca farklı kazanımlar edindiren robotlarını tamamlayacaklar."

 

- 3D tasarım atölyesi kurulacak

 

Avcı, proje kapsamında oluşturulacak diğer atölyelerden birinin de malzeme atölyesi olacağına vurguladı.

Atölye çalışmasıyla öğrencilerin nanoteknolojik malzemeleri ve polimerleri tanıma, şekillendirme ve sentezleme imkanı bulacaklarını aktaran Avcı, şöyle devam etti:

"Bu malzemelerin teknolojinin gelişim sürecine ne kadar önemli katkılarda bulunduğunu öğrenecekler ve sistematik bir çalışmayla kendilerinin de bu alanda icatlar yapabilen katkılar yapabilen kişiler olabileceğini görecekler inşallah. Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyeleri Projeleri kapsamında 3D tasarım atölyesi de kurulacak. Bu atölyede çocuklarımızın hayallerindeki tasarımları 3 boyutlu olarak dijital dünyada tasarlamayı öğrenecekler ve bu tasarımların çıktılarını 3 boyutlu yazıcılardan alacaklar."

Avcı, atölyede öğrencilerin tasarlayarak öğrenmesinin hedeflendiğini vurguladı. Atölyede ayrıca problem çözme ve sistemli düşünme becerilerinin yanında, teknoloji okur yazarlığını da arttırmayı amaçlandığını dile getiren Avcı, "Atölyede 1,5 yıl boyunca 3D tasarım atölyesinde 240 öğrenci, malzeme atölyesinde 60, robot atölyesinde ise 60 olmak üzere toplam 360 öğrencimiz eğitim alacak" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Avcı, İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan ve beraberindekilerle Talatpaşa Mahallesi'ndeki Yaratıcı Zihinler Bilim Atölyesi'nin açılışını yaptı.

Atölyede öğrencilerin çalışmalarını inceleyen Avcı, bir süre öğrencilerle ve öğretmenlerle sohbet etti.

 
Yorumlar