banner877

banner590

Son Dakika
banner722

Minik öğrencilerin "çikolata parası" Suriyeli kardeşlerine

- Konya'nın Sarayönü ilçesinde ilkokul birinci sınıf öğrencileri, 1 liralık harçlıklarıyla, Suriye'deki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan sınıf arkadaşları Hasan'a destek oluyor - Halıcı İlkokulu öğretmeni Yalçınkaya: - "Birinci sınıf öğrencilerimizde Suriyeli kardeşleri için farkındalık oluşturmak amacıyla 'Harçlığından 1 lira getir ve Suriyeli arkadaşına yardım et' kampanyası başlattık. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerimiz bile hemen 1 lirasını getirip kumbaraya attı"

GENEL 20.02.2016, 11:57
64
Minik öğrencilerin
banner762

KONYA (AA) - AYŞE ŞENSOY - Konya'nın Sarayönü ilçesinde ilkokul birinci sınıf öğrencileri, çikolata ve simit paralarını Suriyeli arkadaşlarına yardım amacıyla biriktiriyor.

Suriye'de yaklaşık 5 yıldır süren iç savaş nedeniyle milyonlarca kişi, ülkelerini terk etmek zorunda kalıyor. Türkiye'de kampların yanı sıra çeşitli il ve ilçelerde kiraladıkları evlerde barınan sığınmacıların ihtiyaçları, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra duyarlı vatandaşların desteğiyle karşılanmaya çalışılıyor.

Sarayönü'nün Ladik Mahallesi'ndeki Halıcı İlkokulu 1-B sınıfı öğretmeni Arife Yalçınkaya da okula kayıt yaptıran Suriyeli öğrenciler için yardım kampanyası başlatmaya karar verdi.

Yalçınkaya, bu fikrini paylaştığı, çoğu dar gelirli ailelere mensup öğrencileriyle "Harçlığından 1 lira getir ve Suriyeli arkadaşına yardım et" kampanyası düzenledi. Öğrenciler, sınıf kumbarasına attıkları 1 liralarla, Suriyeli arkadaşlarına destek olmaya çalışıyor.

- "Kampanyayı bütün okula ve ilçeye yaymak istiyoruz"

İlçede yaklaşık 2 yıldır öğretmenlik yapan Arife Yalçınkaya, ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye yerleşen birçok ailenin çocuklarını okullara kaydettiğini söyledi.

Eğitim öğretim döneminin başlamasıyla, bulunduğu okula da Suriyeli öğrencilerin kaydının yapıldığını anlatan Yalçınkaya, şöyle devam etti:

"Okulumuzda yardıma muhtaç öğrencilerimiz elbette var ama sığınmacıların durumu çok daha kötü. Şu an okulda 5 Suriyeli öğrenci var. Sınıfıma Hasan adında bir öğrenci geldi. Ona yardım yapmaya karar verdik. Birinci sınıf öğrencilerimizde Suriyeli kardeşleri için farkındalık oluşturmak amacıyla 'Harçlığından 1 lira getir ve Suriyeli arkadaşına yardım et' kampanyası başlattık. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerimiz bile hemen 1 lirasını getirip kumbaraya attı. Çocuklarımızın bu işe çok büyük destekle gönül vermesi, bizi gerçekten duygulandırdı."

Öğrencilere yardım duygusunu aşılamayı amaçladıklarını dile getiren Yalçınkaya, "Kampanyaya 1-A ve 1-B sınıfları da dahil oldu. İlerleyen zamanda bunu bütün okula ve ilçeye yaymak istiyoruz" diye konuştu.

Yalçınkaya, Suriyeli öğrencinin geldiğinde çok çekingen davrandığını, Türkçe bilmediği için onunla işaretle anlaşabildiklerini dile getirdi.

Hasan'ın arkadaşlarıyla iletişime geçtikçe Türkçeyi anlamaya başladığını belirten Yalçınkaya, "İfade etmesinde sorunları var ama en azından karşılıklı derdimizi anlatabiliyoruz. İlk geldiğinde sosyal anlamda ve ders başarısı olarak sınıfa göre gerilerdeydi. Şu an daha iyi, kendisini toparladı" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
26°
açık
Namaz Vakti 29 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:42
Öğle 12:59
İkindi 16:48
Akşam 20:05
Yatsı 21:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@