banner464

MuhafazakÂr Düşünce Dergisinin 10.yıl Özel Ödül Töreni

Muhafazakâr Düşünce Dergisinin 10.yılı münasebetiyle onuncu yıl özel ödülleri sahiplerini buldu.Muhafazakâr Düşünce Dergisinin Yayın ve Danışma kurulunda bulunan seçkin akademisyen ve yazarlardan oluşan seçici kurul 5 dalda özel ödüle...

MuhafazakÂr Düşünce Dergisinin 10.yıl Özel Ödül Töreni

Muhafazakâr Düşünce Dergisinin 10.yılı münasebetiyle onuncu yıl özel ödülleri sahiplerini buldu.Muhafazakâr Düşünce Dergisinin Yayın ve Danışma kurulunda bulunan seçkin akademisyen ve yazarlardan oluşan seçici kurul 5 dalda özel ödüle...

08 Aralık 2014 Pazartesi 14:48
41 Okunma
MuhafazakÂr Düşünce Dergisinin 10.yıl Özel Ödül Töreni
Muhafazakâr Düşünce Dergisinin 10.yılı münasebetiyle onuncu yıl özel ödülleri sahiplerini buldu.

Muhafazakâr Düşünce Dergisinin Yayın ve Danışma kurulunda bulunan seçkin akademisyen ve yazarlardan oluşan seçici kurul 5 dalda özel ödüle layık bulunan isimleri belirledi.

“Medeniyetimize Katkı Dalında 10. Yıl Özel Ödülü Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına, Televizyon dalında 10. Yıl Özel Ödülü Yedi Güzel Adam dizisinin senaristleri Ahmet Tezcan ve Nevin Şahin’e, Belgesel dalında 10. Yıl Özel Ödülü Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı çalışmayla Yaşar Taşkın Koç’a, Toplumsal barışa katkı 10. Yıl Özel Ödülü Muhsin Kızılkaya’ya, En iyi makale dalında 10. Yıl Özel Ödülü Doç. Dr. Ahmet Yıldız’a verildi.

yapılan açıklamada, 10. yıl ödüllerinin gerekçeleri şöyle açıklandı:

"Medeniyetimize Katkı Alanında

Medeniyetimizi dünyada tanıtma konusunda yaptığı çalışmalar, Türk vatandaşlarının dünyanın her bölgesinde anavatanları ile bağlarının güçlenmesine ve soydaşlarımızın sorunlarına sunduğu çözümler, verdiği burslar, yabancı öğrencilerin öğrenimine gösterdiği özen ve genel olarak Türk ve soydaş topluluklar ile ilgili başarılı faaliyetleri neticesinde medeniyet çalışmaları alanında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına MDD 10. Yıl Özel ödülü verilmesi uygun görülmüştür.

TV Dalında

Yedi Güzel Adam, medeniyetimizin kelimelerini nakşedip işledikleri hecelerle bize yol göstermiş, yazdıkları kitap ve şiirler ile geçmişle bugün arasındaki bağımızı sağlamlaştırmış, yakın dönem edebiyat tarihimizde yazıları ve kişilikleriyle iz bırakmış ve geleceğimize ışık tutmuştur. Yazarlarımızın hayatını ekranlara taşıyıp onları yeni nesillere tanıtan “Yedi Güzel Adam” dizisinin, başarılı anlatımı, o dönemi aktarmaktaki ustalığı ve hikayeleştirmedeki yetkinliği nedeniyle TV alanında MDD 10. Yıl Özel Ödülü’nün “Yedi Güzel Adam” dizisinin senaristi Ahmet Tezcan ve Nevin Şahin’e verilmesi uygun bulunmuştur.

Belgesel Dalında

Yazdığı şiirler, manzumeler ve büyük İstiklal Marşı ile milli şairimiz olan Mehmet Akif Ersoy aynı zamanda düşünce adamı olarak da ülkesine ve milletine ölünceye kadar hizmet etmiştir. Cumhuriyet dönemi gönüllü olarak sürgüne gitmiş ve resmi ideolojinin bilinçli unutturma çabalarından nasibini almıştır. Şiirlerinin inanılmaz gücü, sesi ve ustalığı sadece muhafazakâr kesimde değil her kesimden insanı derinden etkilemiştir ve etkilemektedir. Bu nedenle bu büyük şairimizin hayatını belgeselleştirerek tüm yönleriyle anlatan onu daha iyi anlamamızı sağlayan Mehmet Akif Ersoy belgeselinin yapımcısı Yaşar Taşkın Koç’a belgesel dalında MDD 10. Yıl Özel Ödülü’nün verilmesi uygun görülmüştür.

Toplumsal Barışa Katkı Alanında

Ülkemizin son 30 yılının en büyük, en yakıcı problemi olan Kürt Sorunu konusunda yakın dönemde çözüm amaçlı ciddi bir siyasal irade oluşmuş ve bu irade toplumsal destek bulmuştur. Bu adımın somut hali “Akil İnsanlar” topluluğudur. Akil insanlar, Kürt sorunu konusunda yaptığı çalışmalar ile sorunun çözümü aşamasında etkili olmuştur. Akil insanlar topluluğunun çalışmalarından sonra siyasi irade çözüm süreci ile barışa yönelik önemli adımlar atmıştır. Hem Akil İnsanlar Topluluğu’ndaki çalışmaları hem de çözüm sürecindeki duruşu ve yaptığı katkılar nedeniyle bu alanda MDD 10. Yıl Özel Ödülü’nün Muhsin Kızılkaya’ya verilmesi uygun bulunmuştur.

En İyi Makale Dalında

Muhafazakâr Düşünce Dergisi’nin “Türkiye’de Muhafazakâr Düşünceyi Etkileyen Düşünürler II” sayısında “İslamın Muhafazakâr Görünümünden Muhafazakârlığın İslami Bakiyesine Bediüzzaman, Nurculuk ve Muhafazakârlık” isimli makalesinde orjinallik, sistematik yöntem ve bütünlük alanlarındaki yetkinliği nedeniyle Doç. Dr. Ahmet Yılmaz’a en iyi makale dalında MDD. 10. Yıl Özel Ödülü’nün verilmesi uygun görülmüştür".

Yorumlar