banner464

(özel Haber) Şehit Oğlunun Soyadını Almak İçin Mahkemeye Başvurdu

Kendisini şehit oğlunun mezarının bulunduğu Adana’dan götürmek istediği için eşinden boşanan ve soyadı değişen anne, şehit oğluyla aynı soyadı taşımak için mahkemeye başvurdu.Erzincan’ın Kemah ilçesinde vatani görevini tamamlamasına...

(özel Haber) Şehit Oğlunun Soyadını Almak İçin Mahkemeye Başvurdu

Kendisini şehit oğlunun mezarının bulunduğu Adana’dan götürmek istediği için eşinden boşanan ve soyadı değişen anne, şehit oğluyla aynı soyadı taşımak için mahkemeye başvurdu.Erzincan’ın Kemah ilçesinde vatani görevini tamamlamasına...

08 Aralık 2014 Pazartesi 10:12
80 Okunma
(özel Haber) Şehit Oğlunun Soyadını Almak İçin Mahkemeye Başvurdu
Kendisini şehit oğlunun mezarının bulunduğu Adana’dan götürmek istediği için eşinden boşanan ve soyadı değişen anne, şehit oğluyla aynı soyadı taşımak için mahkemeye başvurdu.

Erzincan’ın Kemah ilçesinde vatani görevini tamamlamasına 92 gün kala 11 Ağustos 2008 günü teröristlerin yola döşediği mayının patlaması sonucu er Abdullah Aydın Emer şehit oldu. Emer’in şehit olmasından 15 gün önce bir kuruluşta çalışan baba İsmail Emer’in tayini çıkınca İstanbul’dan Adana’ya taşınan aile evlatlarının şehit olduğu haberini burada aldı. Osmaniyeli olan ailenin isteğiyle şehidin cenazesi Adana Asri Mezarlığı’ndaki şehitlikte defnedildi. O günden bugüne şehidin annesi Tülay Emer (51), evladının kabrini bir an olsun yalnız bırakmadı. Oğlunun çok sevdiği "Fikri" isimli muhabbet kuşunu sürekli mezara getiren Tülay Emer, mezarını da şehit oğlunun tuttuğu takım olan Beşiktaş’ın renkleriyle donattı.

Bu arada emekli olan baba İsmail Emer, diğer oğluyla birlikte İstanbul’a yerleşme kararı aldı. Anne eşini ve oğlunu bu karardan vazgeçirmeye çalışsa da başarılı olamadı. Kendisi de onlarla beraber İstanbul’a gitti ancak şehit oğlunun mezarı Adana’da olduğu için sürekli gidip gelmek istedi. Adana’ya çok sık gittiği için de eşi buna karşı çıktı. Bunun üzerine Tülay Emer, şehit oğlunu yalnız bırakmamak için Adana’ya dönme kararı aldı. Bu nedenle eşiyle tartışan Tülay Emer, 2008 yılının Ağustos ayında boşanma kararı alarak Adana 2. Aile Mahkemesi’ne dava açtı. Araya ailenin ileri gelenlerinin de girmesine rağmen oğlunu yalnız bırakmak istemeyen Tülay Emer, eşiyle karşılıklı olarak anlaştığı için kısa sürede boşanma davası bitti. Tülay Emer boşandığı için eşinin soyadı olan Emer kimliğinden silinerek kızlık soyadı Yaşar yazıldı.

"EŞİMDEN OĞLUMU TAŞIYAMADIĞI İÇİN AYRILDIM"

Eşinin kendisini ve şehit oğlunu bırakıp İstanbul’a yerleşmesinin kendisini çok etkilediğini belirten Tülay Yaşar, "Ben bu yüzden oğlumun mezarının bulunduğu kenti terk etmemek için eşimden ayrıldım. Ben hayatımı oğlumla birlikte toprağa koydum. Oğluma benden başka görevini yapan kimse yok. Bir evlat toprakta da olsa onun için birileri görevini yapmak zorunda. Ben eşimden oğlumu taşıyamadığı için ayrıldım. Babası şimdi evlendi zaten" dedi.

"KOCAMIN DEĞİL ŞEHİDİMİN SOYADINI İSTİYORUM"

Yaşar, protokolün kendisini Tülay Emer olarak bildiğini bu nedenle problem yaşandığını ifade ederek şöyle devam etti:

"Ben şimdi tekrar mahkemeye başvurdum. Çünkü tüm protokol ile ben muhatap oluyorum. Ancak soyadımız farklı olduğundan problem oluyor. Bu nedenle oğlumun soyadını almak için tekrar mahkemeye başvurdum. Allah nasip ederse uygun görürse inşallah kazanacağım. Protokol beni Tülay Emer olarak biliyor, problem oluyor o yüzden. Çok üzülüyorum, eşimin soyadı olduğu için değil şehidimin soyadı olduğu için ben sadece şehidimin soyadını istiyorum. Onunla farklı soyadlarda olmak beni çok üzüyor. Ben kendisine haber gönderiyorum, oğluma olan saygımdan dolayı yine sesimi çıkarmam. Lütfen gel protokole karşı evladımıza görevimizi yapalım diyorum ama maalesef gelmiyor."

Oğlunun soyadını almak için bütün hukuk yollarını deneyeceğini anlatan Yaşar, "soyadını alamazsam oğlumun acısına nasıl katlanıyorsam ona da boyun eğip katlanacağım" diye konuştu.

Yorumlar