banner464

"Reform Paketi ile sanayici AR-GE'ye teşvik ediliyor"

- Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Yamankaradeniz: - "Yeni Ar-Ge Reform Paketi'yle tasarım merkezleri, Ar-Ge merkezlerinin yararlandığı destek ve muafiyetlerden yararlacak. Bu çok önemli ve büyük bir adım. Tasarım merkezlerindeki tasarım harcamalarının tamamı, vergi indirimine tabi olacak"

"Reform Paketi ile sanayici AR-GE'ye teşvik ediliyor"

- Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Yamankaradeniz: - "Yeni Ar-Ge Reform Paketi'yle tasarım merkezleri, Ar-Ge merkezlerinin yararlandığı destek ve muafiyetlerden yararlacak. Bu çok önemli ve büyük bir adım. Tasarım merkezlerindeki tasarım harcamalarının tamamı, vergi indirimine tabi olacak"

02 Mart 2016 Çarşamba 16:38
40 Okunma

KONYA (AA) - Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, "Yeni Ar-Ge Reform Paketi'yle tasarım merkezleri, Ar-Ge merkezlerinin yararlandığı destek ve muafiyetlerden yararlanacak.. Bu çok önemli ve büyük bir adım. Tasarım merkezlerindeki tasarım harcamalarının tamamı, vergi indirimine tabi olacak" dedi.

Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, bir otelde düzenlediği basın toplantısında, 1 Martta yürürlüğe giren Ar-Ge Reform Paketi, görüşe açılan Sınai Mülkiyet Kanun Tasarısı Taslağı ve Konya'nın marka, patent raporuna ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin modern dünyada daha katma değerli ürün üretiminin önünün açılacağını belirten Yamankaradeniz, kanunla daha yüksek teknolojilerin üretimine destek sağlanacağını söyledi.

Yamankaradeniz, Ar-Ge Reform Paketi ile sanayicinin devletten aldığı desteğin artacağını ifade ederek, Ar-Ge merkezi kurmak için gereken asgari personel sayısının sektörel bazda da düşeceğini anlattı.

Ar-Ge merkezlerinde istihdam edilecek "Temel Bilimler" mezunu personele ek teşvik sağlanacağını aktaran Yamankaradeniz, yüksek teknolojiye yönelik Ar-Ge faaliyetlerinin artacağını ve birçok yeniliğin yanı sıra, tasarım faaliyetlerinin de destek kapsamına alınacağını dile getirdi.

Yamankaradeniz, yeni paketin birçok alanda yeni destekler getirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Yeni Ar-Ge Reform Paketiyle tasarım merkezleri, Ar-Ge merkezlerinin yararlandığı destek ve muafiyetlerden yararlanacak.. Bu çok önemli ve büyük bir adım. Tasarım merkezlerindeki tasarım harcamalarının tamamı vergi indirimine tabi olacak. Sipariş yoluyla gerçekleştirilecek Ar-Ge ve tasarım harcama tutarının yüzde 50'si sipariş veren, diğer yüzde 50'si de sipariş alan firmaların lehine, Ar-Ge indirimine tabi tutulacak. Bununla birlikte, sadece Ar-Ge yatırımı yapan şirketler değil, Ar-Ge merkezlerine araştırma siparişi veren şirketler de teşviklerden yararlanabilecek. Ayrıca Ar-Ge Merkezi kurmak için asgari personel sayısı 30'dan 15'e düşürülerek, Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde istihdam edilecek personelin maaşlarının da brüt asgari ücret kadarlık kısmını 2 yıl süreyle devlet karşılayacak. Yani yeni reform paketiyle devlet, firmaları her yönüyle Ar-Ge'ye teşvik ediyor"

Patent ihlallerinin artık cezasız kalmayacağını vurgulayan Yamankaradeniz, sınai mülkiyet mevzuatının birleştirilerek tek bir kanun altında toplanacağını söyledi.

Konya'nın patent başvurularında 7'nci sırada olduğuna dikkati çeken Yamankardeniz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2010'da 1692 marka başvurusu olan Konya, 2015 yılında yaptığı 2450 marka başvurusu ile Türkiye 7'ncisi oldu. Konya’nın hem patent hem de marka başvurusuna bakıldığında, iyi bir ivmeyle çıkışını sürdürdüğü gözlemleniyor. Ancak potansiyeli çok yüksek olan Konya'nın daha da yukarılara çıkacağına inanıyoruz."

Yorumlar