banner597

Şanlıurfa, ’Akıllı Şehirler’ statüsüne geçiyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Çin’in önemli endüstri şehirleri arasında gösterilen Hangzhou’da önemli temaslarda bulundu. Türkiye’yi temsilen katıldığı buluşmalarda yazılım programcılığı, tarımsal endüstri konularında...

banner491
Şanlıurfa, ’Akıllı Şehirler’ statüsüne geçiyor
banner567

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Çin’in önemli endüstri şehirleri arasında gösterilen Hangzhou’da önemli temaslarda bulundu. Türkiye’yi temsilen katıldığı buluşmalarda yazılım programcılığı, tarımsal endüstri konularında görüş beyan eden Başkan Çiftçi, "Tüm bu artıları Şanlıurfa gençliğine kazandırmalıyız" dedi.

Türkiye’nin en genç şehri Şanlıurfa’nın bu potansiyelini eğitime yönelterek doğunun bilim, teknoloji ve endüstriyel şehri olma hedefi içerisindeki Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Çin’in Zhejiang Eyaletinin en büyük şehri ve başkenti konumunda yer alan Hangzhou’da 5 gün süreyle düzenlenen ’Akıllı Şehirler ve Büyük Veri Forumu’ konulu konferansta ve Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) Dünya Konseyi Yönetim Kurulu toplantısında Türkiye’yi temsil etti.

Tarım, tekstil, kimyasal maddeler, ilaç, bilgi teknolojileri ve daha birçok sanayiyi içinde barındıran Çin’in en önemli endüstri şehirleri arasında gösterilen Hangzhou’da önemli temaslarda bulunan Başkan Çiftçi, "Şanlıurfa’mızın, Pekin, Şanghay, Hongzhou ve Tokyo gibi şehirlerle işbirliği içerisinde olması için verimli görüşmeler sağladık" dedi.

Şanlıurfa’da nüfus yaş ortalamasının 19 olduğunun da altını çizen Başkan Çiftçi, "Böylesine genç bir potansiyeli eğitim ve sportif faaliyetlere yönlendirerek daha sağlıklı bir gelecek inşa etmemiz gerekiyor. İşte bu hedefin bir ayağı olan bugünkü Çin’deki buluşmaya da önem veriyoruz. Çünkü biz, Şanlıurfa’mızı, teknolojik alt yapı olarak geleceğe hazırlamak istiyoruz. Akıllı Şehirler statüsüne girmemiz için daha çok teknoloji üretmemiz gerekir. Uluslararası Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı bu temada bize yol gösterecektir. Öte yandan Şanlıurfa e-ticaret, e-trafik, e-mobil ödeme ve yazılım şehri olabilir. Genç bir nüfusa sahibiz. Bu nüfusu teknolojiyle buluşturacağız. Yazılım programları konusunda eğitim verdiğimizde nüfusumuz bunu başarabilecektir. Gençlerine inanan ve güvenen bir başkan olarak bunu gerçekleştirebileceğimize de inancım tamdır" diye konuştu.

"Şehrimizin avantajlarını biliyoruz"

Görüşmelerinde özellikle Şanlıurfa’nın tarımsal potansiyelini de gündeme getiren Başkan Çiftçi, "Şanlıurfa, insanına ham madde bakımında zengin olan tarım ürünlerine dayalı sanayi ve tarımsal endüstri konusunda yeni fırsatlar sunmaktadır. Şehirler, yaşayan insanlara yeni fırsatlar sunabilir. Yeni fırsatlar noktasında şehrimizin avantajlarını iyi bilmek gerekiyor. Şanlıurfa sulanma imkanları açısından tarım konusunda yeni fırsatlar sunmaktadır. Bunun da artısını biliyoruz ve tarımsal endüstri için en iyi şekilde avantaj sağlamalıyız" şeklinde konuştu.

Başkan Çiftçi’nin Çin’deki temasları çerçevesinde yine görüşmelere katılacağı öğrenildi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner600

banner618

banner601

banner612

banner590