banner464

'Savcıların kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirtaş'ın Sur ilçesine yürüyüş çağrısıyla ilgili, "Savcıların kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir" dedi.

'Savcıların kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Demirtaş'ın Sur ilçesine yürüyüş çağrısıyla ilgili, "Savcıların kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir" dedi.

02 Mart 2016 Çarşamba 17:27
30 Okunma
'Savcıların kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir'

ABUJA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Diyarbakır Sur ile ilgili çağrısı hakkında, "Savcıların kendi üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu Nijerya'da, Devlet Başkanı Muhammed Buhari ile düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Demirtaş'ın Diyarbakır'ın Sur ilçesi ile ilgili çağrısının sorulması üzerine, "Bölge halkının, Kürt kardeşlerimin, böyle terör kokan, teröre davet kokan bir çağrıya 'evet' diyeceğine inanmıyorum. Bunun yanında özellikle de bunun için birilerinin suç duyurusu yapmasına gerek yok. Her şey açık, net ortada ve bu savcılıklara bir davettir, savcıların da kendi üzerine düşen görevi burada yerine getirmesi gerekir diye düşünüyorum. Çünkü ülkemi karıştırmaya, ülkemin huzurunu karıştırmaya kimsenin hakkı yoktur" ifadelerini kullandı.

"Rahatsız olmaya başladılar"

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Şu anda güvenlik güçlerinin bölgede çok ciddi bir 'huzur operasyonu' adı altında yürüttükleri bu operasyonlardan netice alma konumuna geldikleri dönemde, bu ifade ettiğiniz zat, bunlar, rahatsız olmaya başlamışlardır. Çünkü bölge artık kendine geliyor, bölge artık huzur bulmaya başlıyor ve hükümetimizin de yoğun bir şekilde bu operasyonların netice almasından sonra, bölgede kentsel dönüşüm, değişim ve vatandaşımızın çok daha huzurlu bir şekilde yerleşim alanlarına sahip olması için atacakları adımların endişesi bunları şu anda kaplamıştır. Bir an önce inşallah neticeyi alıp, bölgede o huzurlu günlere yeniden döneceğiz."

"İlişkilerimizi daha ileri noktaya taşıyacak"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından, iki ülke arasındaki anlaşmalar için Başkanlık Sarayı'nda imza töreni gerçekleştirildi.

Türkiye ile Nijerya arasında, ticaret ve ekonomi iş birliği mutabakat zaptı ile sanayi alanında iş birliği mutabakat zaptı imzalandı. İmza töreninin ardından, Erdoğan ile Buhari ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanlığı görevine seçildikten sonra Nijerya'ya ilk resmi ziyaretini yapmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Nijerya'nın Sahraaltı Afrika'da özellikle stratejik ortak olarak kabul ettikleri bir ülke olduğunu açıklamak istediğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün hem ikili görüşme gerçekleştirdiklerini ardından da heyetlerarası görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Erdoğan, "İkili ilişkileri, bölgesel ve küresel gelişmeleri değerlendirme fırsatımız oldu. İmzalamadığımız anlaşmalar ve mutabakat muhtıraları iki ülkenin ilişkilerini daha da ileri bir noktaya taşıyacak belgelerdir" dedi.

"Nijerya'daki her menfur eylem Türkiye'nin de yüreğini dağlıyor"

Nijerya'da olan her menfur eylemin uzun zamandır terörle mücadele eden bir ülke olan Türkiye'nin de yüreğini dağladığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, "31 Ocak ve 9 Şubat insanlık dışı eylemler dolayısıyla bir kez daha şahsım ve milletim adına başsağlığı dileklerimizi iletmek istiyorum. Bu eylemler, terörün kanlı yüzünün dünyanın her yerinde aynı olduğunun bir başka delilidir" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bizi üzen bir şey bir Müslüman olarak özellikle var. Irak'a bakıyoruz, Suriye'ye bakıyoruz, Nijerya'ya bakıyoruz, Yemen'e bakıyoruz öldüren 'Allahu Ekber' diyor, ölen 'Allahu Ekber' diyor çünkü terörün dini yoktur, milleti yoktur. Terör örgütleri arasında asla ayrım yapılmasını tasvip etmiyoruz. Terörün bir dinle, bir inanç grubuyla veya etnik unsurla irtibatlandırılması ancak teröristlerin ekmeğine yağ sürecektir. Terörün ve marjinal yapıların bu dokuyu tahrip etmesine asla fırsat vermemeliyiz. Terör konusunda, terörle mücadele konusunda Türkiye olarak Nijerya ile iş birliği yapmaya her zaman hazırız."

"Destek olduğunuz için teşekkür ederim"

Nijerya Devlet Başkanı Buhari de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Geçirdiğimiz bu zor dönemde bize destek olduğunuz için teşekkür ediyorum" dedi.

Terör saldırılarına değinen Buhari, iki ülkenin liderleri olarak birbirlerine başsağlığı dilediklerini ilettiklerini kaydetti.

Bu saldırılar karşısında morallerini bozmadan, ülkelerini kalkındırmak için çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Buhari, "Geçirdiğimiz bu zor dönemde bize destek olduğunuz için teşekkür ediyorum. Ülkelerimizi kalkındırmaya devam ediyoruz. Halklarımız için istihdam yaratmaya ve güveni tesis etmeye devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Kazan kazan esasına göre çalışmalar sürdürülecek"

Açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Nijerya ve Türkiye'nin çok sayıda benzer tarafı bulunduğunu anlattı. Erdoğan, "Özellikle de siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel bütün bu alanlarda tüm bakanlarımızın müşterek çalışmalar yapacağı ve cumhurbaşkanlarının da her yıl bir ülkede, bir yıl Türkiye, bir yıl Nijerya olmak üzere böyle bir adımı atmasıyla inanıyorum ki çok ciddi bir güç paylaşımı olacaktır. Kazan kazan esasına göre de bu çalışmalar sürdürülecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2003'te Türkiye Cumhuriyeti'ne Başbakan olduğum zaman Afrika'daki toplam büyükelçilik sayımız 12 idi. Şu anda ise bu sayı 39'a yükseldi ve o günden bugüne Afrika ülkeleriyle olan ticaret hacminde yaklaşık 15 kat gibi bir artış söz konusu ve bu her geçen gün artmaya devam ediyor, devam edecek" şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:
Türkiye
Yorumlar