banner464

Sivas’ta ‘birlik Aşuresi’ İzdihamı

Sivas’ta sivil toplum kuruluşlarının 11’incisini düzenlediği Birlik Aşuresi etkinliğinde aşure dağıtımı sırasında izdiham yaşandı.Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Atatürk...

Sivas’ta ‘birlik Aşuresi’ İzdihamı

Sivas’ta sivil toplum kuruluşlarının 11’incisini düzenlediği Birlik Aşuresi etkinliğinde aşure dağıtımı sırasında izdiham yaşandı.Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Atatürk...

12 Kasım 2014 Çarşamba 14:29
54 Okunma
Sivas’ta ‘birlik Aşuresi’ İzdihamı
Sivas’ta sivil toplum kuruluşlarının 11’incisini düzenlediği Birlik Aşuresi etkinliğinde aşure dağıtımı sırasında izdiham yaşandı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi bahçesinde 11’inci Birlik Aşuresi düzenlendi. Sivas Valisi Alim Barut, Belediye Başkan Vekili Ahmet Özaydın, İl Jandarma Komutanı Okçin Akşit, İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan, SESOB Başkanı Beşir Köksal, Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ali Akyıldız ve çok sayıda vatandaşın katıldığı program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programda konuşan Vali Alim Barut, “Peygamber Efendimizin Allah’ın ayı olarak haber verdiği Muharrem ayı bereket ve feyzin, birlik ve kardeşliğin, ihsan ve keremin coştuğu, bollaştığı bir aydır. Aşure günü diğer aylardan daha bereketli daha mübarek bir gündür. Aşure günü hicri senenin ilk ayı olan Muharrem’in 10’uncu günüdür. Bugüne aşure isminin verilmesinin hikmeti o günde Cenab-ı Hakk’ın 10 peygamberine on değişik ikram ve ihsanda bulunmasıdır. Bu bir matem ayı olduğu kadar kurtuluşa, huzura geçiş ile ilgili önemli günlerden biridir” dedi.

Cem Vakfı Sivas Şube Başkanı Ali Akyıldız, Muharrem ayının mübarek aylardan biri olduğunu ifade ederek, ”Muharrem ayı ehli beytin mateminin tutulduğu aydır. Alevi inancında Kerbela vakası ile özdeşleşen 12 günlük Muharrem orucu ile Kerbela yası matem orucu öylesine birleşmiştir ki Aleviler bu orucu tutarken matemi de tutukları oruç ile birlikte yaşıyor. Muharrem ayının 10’uncu günü kutsal kabul edilen bir ortak değer olmuştur. Tarihler bugünün değerini ve kutsallığını birçok peygamberin kurtuluşuna ve selamete erdikleri gün olarak verirler. İnsanlar peygamberlerine olan sevgi ve inançlarından dolayı bugünü kutsallaştırmışlardır” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Mevlana Tavassuf Kültürü Sema Derneği tarafından sema gösterisi düzenlendi. Daha sonra Vali Barut ve beraberindeki protokol aşure yedi.

Kongre Müzesi bahçesine kurulan çadırda 10 bin kişilik aşure vatandaşlara dağıtılmak üzere bekletildi. Programın ardından aşure dağıtımının gecikmesini öne süren vatandaşlar çadır önünde yoğunluk oluşturarak izdiham yaşanmasına neden oldu. Aşure almak için birbirleriyle yaşayan vatandaşlar ezilme tehlikesi yaşarken, kadınlar ve çocuklar da aşure alırken zor anlar yaşadı. Vatandaşların yığılması nedeniyle çadır yıkılma tehlikesi geçirdi. Bazı vatandaşların aşure almak için çadıra girdiği görüldü.

Yorumlar