banner464

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu:

AKSARAY (AA) - TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, "Hiçbir zaman başkanlık modellerinde tiranlık türememiş. Tiranlık hep parlamenter sistemin olduğu dönemlerde türemiştir" dedi.Kuzu, Aksaray Gazeteciler...

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu:

AKSARAY (AA) - TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, "Hiçbir zaman başkanlık modellerinde tiranlık türememiş. Tiranlık hep parlamenter sistemin olduğu dönemlerde türemiştir" dedi.Kuzu, Aksaray Gazeteciler...

15 Mayıs 2015 Cuma 22:05
44 Okunma
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Kuzu:

AKSARAY (AA) - TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, "Hiçbir zaman başkanlık modellerinde tiranlık türememiş. Tiranlık hep parlamenter sistemin olduğu dönemlerde türemiştir" dedi.

Kuzu, Aksaray Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti tarafından belediye tiyatro salonunda düzenlenen "Başkanlık Sistemi" konferansında, Türkiye'de başkanlık sisteminin iyi anlatılmadığını söyledi.

Başkanlık sisteminin yönetim alanında birçok kolaylık sağlayacağını ifade eden Kuzu, "550 milletvekili bugün için bana çok. Bu parlamenter sistemde hiç gerek yok ama başkanlıkla 550 milletvekili sayısı az gelir. Çünkü bu sistemde bölge küçülecek, her bir bölgeye yakın olarak dağılım yapılacak. Dolayısıyla siz hesabınızı sandıkta soracaksınız" diye konuştu.

Kuzu, başkanlık sisteminde merkez sağ ve solun yer alacağına işaret ederek, yönetime gelmede ise herkesin şansının eşit olduğunu vurguladı.

Göreve gelen kişinin herkesçe kabul görmesi için halkı kucaklaması gerektiğini ifade eden Kuzu, şunları aktardı:

"Başkanın göreve gelmesi için halka önce güven vermesi gerekiyor. Yüzde elli artı bir almak o kadar zorki. Herkese kucak açacaksın. Bu modelin formülü şu; gelecek olan kimse sağ ya da sol olsun fark etmez. Mevlana'nın dediği gibi 'Ne olursan ol yine de gel' demesi lazım. Bunu yapan başkan olur. Bunu yapan yüzde 51'i alır. Yapamayan da havasını alır. Bu kadar basit. 'Alevisi, Sünnisi hepsi benim kardeşimdir' diye kucakladığın anda seni getirirler. 'Yok' derseniz başa gelemezsin."

Kuzu, başkanlık modelinde diktatörlüğün olmadığını, bu şekilde yapılan yorumların başkanlık sistemini lekelemeye yönelik olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

"Şimdi bir adamın yetkisini kullanıp tiranlık, despotluk yapabilmesi için yetki lazım. O yetkiler de para ve kanundur. Bugünkü modelle bu iki güç başbakanın elinde. Başbakan istese bugün tiran olur ama başkanlık modelindeki başkanın elinde ne kanun ne de para var. Dolayısıyla burada tiranlık falan o kadar uzak bir ihtimalki kaldıki yüzde 51 ile bir memleket tiranı seçiyorsa zaten o artık onu hak etmiş demek. Yani bir memlekette yüzde 51 ile hatta 2. turda yüzde 70 ile bir adam gelecek, o memleket artık bizim malum Hazreti Peygamberin de hadisi şerifinde herkes layık olduğu idareyle yönetilir. Bu kadar nettir. Falan gelirse, falan gelmezse diye bir şey yok. Kendi düşen ağlamaz. Bu milletin yüzde 70'i böyle birini seçiyorsa yapacak da çok fazla bir şey yok bana sorarsanız ama sistemin kendi bunu getirmez. Hiçbir zaman başkanlık modellerinde tiranlık türememiş. Tiranlık hep parlamenter sistemin olduğu dönemlerde türemiştir. Hitler, Mussolini, Franko hep bunlar parlamenter sistemin diktatörleridir."

Konferansa, Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, AK Parti Aksaray İl Başkanı Abdulkadir Karatay sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. 

 

Yorumlar