banner464

Tika Ata Yurdu Özbekistan Kadınlarının Yanında

Özbekistan’da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tadilat ve donanım desteğinde bulunulan Girişimci Kadınlar Derneği Buhara Kadın Mesleki Eğitim Merkezi’nin açılışı yapıldı.TİKA, Özbekistan’da gerçekleştirdiği...

Tika Ata Yurdu Özbekistan Kadınlarının Yanında

Özbekistan’da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tadilat ve donanım desteğinde bulunulan Girişimci Kadınlar Derneği Buhara Kadın Mesleki Eğitim Merkezi’nin açılışı yapıldı.TİKA, Özbekistan’da gerçekleştirdiği...

05 Kasım 2014 Çarşamba 16:21
19 Okunma
Tika Ata Yurdu Özbekistan Kadınlarının Yanında
Özbekistan’da, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tadilat ve donanım desteğinde bulunulan Girişimci Kadınlar Derneği Buhara Kadın Mesleki Eğitim Merkezi’nin açılışı yapıldı.

TİKA, Özbekistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Atayurdu ve Türkistan’ın kalbi Özbekistan’a gerçekleştirdiği ziyaret esnasında TİKA tarafından tadilat, donanım ve ekipman desteğinde bulunulan Girişimci Kadınlar Derneği Buhara Kadın Mesleki Eğitim Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Buhara Kadın Mesleki Eğitim Merkezi, Özbekistan’ın bağımsızlığını kazanmasından hemen sonra 1991 yılında kurulan Girişimci Kadınlar Derneği Buhara Şubesi bünyesinde faaliyet gösteriyor. Söz konusu mesleki eğitim kursu, Buhara Vilayeti’nde işgücü piyasasında kadınların rekabet gücünün artırılması, kadınların mesleki eğitim ve girişimcilik faaliyetlerinin geliştirilmesi, meslek sahibi olmayan bayanlara mesleki eğitim verilmesi ve istihdam imkânlarının geliştirilmesi amacıyla kadınlara yönelik faaliyetler yürütüyor. Bu çerçevede kurs bünyesinde bulunan dikiş-nakış, pastacılık ve aşçılık ile kuaförlük kurslarındaki eğitimlerde kullanılmak üzere TİKA tarafından donanım desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından temin edilen malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Açılış kapsamında gerçekleşen törende TİKA Başkanı Dr.Serdar Çam, Özbekistan’ı çok önemsediklerini, Ata yurduna bir vefa borçlarının olduğunu ifade etti.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Anadolu’da bazı şehirlerin saygıyla şükranla anıldığını belirterek, Mekke ve Medine anılırken, nasıl Mekke-i Mükerreme, Medine-i Münevvere olarak anılıyorsa, Buhara’nın da Buhara-yı Şerif olarak saygıyla anıldığını, Buhara ve Özbekistan’a hizmet etmenin bir onur olduğunu kaydetti.

Buhara’yı ziyaret etme fırsatı yakaladığı için çok mutlu olduğunu belirten TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, yer gösterilmesi durumunda Buhara’ya, kadınlara ve genç kızlara yönelik eğitim vermek üzere çok daha büyük bir merkez inşa edebileceklerini, Buharalı kadınların hizmetine sunabilecekleri müjdesini de verdi.

Törene katılan ve TİKA heyetine tüm Buhara ziyareti esnasında eşlik etme nezaketinde bulunan Buhara Vilayeti Vali Yardımcısı ve Vilayet Kadın Komitesi Başkanı ZulfiyaToyeva, söz konusu merkezin kadınlar ve özellikle de hayata yeni başlayan genç kızlar açısından çok önemli olduğunu söyledi. TİKA’nın söz konusu desteğinden dolayı mutluluk duyduklarını dile getiren Toyeva, kadınların toplum hayatının çekirdeğini oluşturduğunu, TİKA’nın desteğiyle genç kızların meslek öğreneceklerini söyledi

Kadının asli görevlerini ihmal etmeden, hayatın her alanında varlık gösterebileceğini ifade eden Toyeva, kendisinin resmi görevi yanı sıra sivil toplum faaliyetlerinde de bulunduğunu, ailesiyle de ilgilendiğini ve gerektiğinde ineklerden süt sağabildiğini, bu şekilde yeni genç kuşaklara doğru bir model olmaya çalıştığını belirtti.

Girişimci Kadınlar Derneği Buhara Şubesi Başkanı Dilbar Ahmedova da TİKA tarafından sağlanan destekle faaliyetlerini ve hizmet ağlarını genişletme fırsatı bulduklarını kaydetti. Önümüzdeki dönemde TİKA ve özellikle de Türkiye Kadın Dernekleri ile daha yoğun bir işbirliği kurmayı ve tecrübe paylaşımı gerçekleştirmeyi planladıklarını ifade eden Girişimci Kadınlar Derneği Buhara Şubesi Başkanı Ahmedova, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Açılış sonrası Buhara’da bulunan Şah-ı Nakşibendi Türbesi, Mir Arap Medresesi, Poi Kalon Külliyesi, Uluğbek Medresesi ile Çar Minar gibi bir çok tarihi eseri de inceleme ve ziyaret etme imkanı bulan TİKA Başkanı Dr. Çam ve beraberindeki heyet, kendisine eşlik eden Özbek yetkililere TİKA olarak Buhara’da bulunan ata yadigari tarihi eserleri restore etmekten ve Buhara’ya hizmet etmekten mutluluk duyacaklarını ifade etti.

Yorumlar