Tır Jantından Soba Yaptı, Her Yıl Soba Almaktan Kurtuldu

Samsun’un Terme ilçesine bağlı Akçay Mahallesi’nde bir esnaf, sacdan yapılan sobaların erken yıpranması üzerine TIR jantlarından yaptığı soba ile iş yerini ısıtıyor.Akçay Mahallesi’nde çay ocağı işletmeciliği yapan Mustafa Yanıkoğlu,...

banner491
Tır Jantından Soba Yaptı, Her Yıl Soba Almaktan Kurtuldu
banner567
Samsun’un Terme ilçesine bağlı Akçay Mahallesi’nde bir esnaf, sacdan yapılan sobaların erken yıpranması üzerine TIR jantlarından yaptığı soba ile iş yerini ısıtıyor.

Akçay Mahallesi’nde çay ocağı işletmeciliği yapan Mustafa Yanıkoğlu, sac sobaların uzun süre dayanmadığını ve her sene yeni bir soba almak zorunda kaldığını, bu sorunu çözmek için sıra dışı bir yönteme başvurduğunu söyledi. Yaşanan sıkıntıyı gidermek için yeni bir fikir ürettiğini belirten Yanıkoğlu, "Her sene bir soba atmak zorunda kalıyordum. Hurdalıkta eski araba jantları aramaya başladım. Üç tane TIR jantını üst üste koyup kaynak yaparak birleştirdim. Sobaya araba makaslarından oluşan ızgara yaptım. Daha sonra sobanın üzerinden odun atmak için de alt tarafına bir sistem yaptım. Sistem sayesinde ayağımla sobanın alt kısmındaki bölüme basarak üst kısımdaki kapağın açılmasını sağlıyorum. Böylece ısınan sobanın kapağını açarken elim yanmıyor" dedi.

"Yaptığım soba sayesinde rahat ettik” diyen Mustafa Yanıkoğlu, “Köy ortamında kalorifer sistemi soba kadar keyif vermiyor. Burada sobanın keyfi bir başka oluyor. TIR jantlarından yaptığım sobayı 350 liraya mal ettim. Kahvehanelerde ve büyük mekanlarda bu tür sobalar gayet kullanışlı oluyor. Ben çok memnunum. Herkese tavsiye edebilirim" ifadelerini kullandı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner612

banner590