banner464

Türeli’den, Yüzbaşı Erdoğan İçin Yardım Önerisi

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, verdiği üç yazılı ve bir sözlü soru önergesiyle 18 yıl önce uçağı ile Ege Denizi’ne düşerek şehit olan Yüzbaşı Nail Erdoğan’ın naaşının bulunması için çaba harcadığını belirterek,...

Türeli’den, Yüzbaşı Erdoğan İçin Yardım Önerisi

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, verdiği üç yazılı ve bir sözlü soru önergesiyle 18 yıl önce uçağı ile Ege Denizi’ne düşerek şehit olan Yüzbaşı Nail Erdoğan’ın naaşının bulunması için çaba harcadığını belirterek,...

14 Aralık 2014 Pazar 12:04
31 Okunma
Türeli’den, Yüzbaşı Erdoğan İçin Yardım Önerisi
CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, verdiği üç yazılı ve bir sözlü soru önergesiyle 18 yıl önce uçağı ile Ege Denizi’ne düşerek şehit olan Yüzbaşı Nail Erdoğan’ın naaşının bulunması için çaba harcadığını belirterek, “Türkiye, NATO üyesi bir ülke. Belki başka ülkelerden de yardım alınabilir" dedi.

Balıkesir’den havalanan ve günlük rutin eğitim uçuşu yapan Şehit Yüzbaşı Nail Erdoğan’ın uçağı, 8 Ekim 1996 da Ege Denizi’ne düşmüştü. Uçakta bulunan Pilot Yarbay Osman Çilekli kurtarılırken, Erdoğan şehit olmuştu. Kaza tarihinden itibaren başlatılan aramalar sonucunda Erdoğan’ın naaşı ve uçağın enkazına ulaşılamadı. Erdoğan’ın ailesi ise olayın meydana geldiği günden bu yana Erdoğan’ın naaşının bulunması için girişimlerde bulunuyor. CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermiş, Bakan Yılmaz verdiği cevapta uçağın Yunan jetleri tarafından düşürüldüğünü belirtmişti. Türeli, “Arama çalışmalarının başlamasına katkımız olmuştu. Ancak durdurulan çalışmaların yeniden başlatılması gerekiyor. Bu çok büyük bir acı. Aslında bu çok gecikmiş bir konu. Çoktan gündeme alınmış ve çözülmüş olması gerekirdi" dedi. Burada bir dram olduğunu anlatan Türeli, "Önemli olan bunu sonuçlandırmamız. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin imkanlarının naaşın bulunması noktasında neden yetmediğini anlamış değilim. Sanırım uçağın nerede olabileceği konusu bilinmiyor. Bu tip olaylarda daha derinlerdeki uçaklara ulaşılabildiğini biliyoruz, bunun örnekleri var. Türkiye NATO üyesi bir ülke. Belki başka ülkelerden de yardım alınabilir" ifadelerini kullandı.

“NAAŞIN BULUNMAMASI ACIYI ARTIRIYOR”

Şehit Yüzbaşı Erdoğan’ın naaşının mutlaka bulunmasını istediklerini ifade eden Türeli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Takipçisi olmaya devam edeceğim. Bu çok insani bir olay. Benzer durumları maden kazalarında da yaşıyoruz. Naaşın bulunamaması kederi artıran bir durum, Acı her zaman büyük ama üzerinden bu kadar yıl geçmesine rağmen ailenin bu talebinin karşılanamaması, naaşın bulunamaması acıyı artırıyor, içinde bir dram barındırıyor. Bizim milletvekili olarak görevimiz gerek tüm toplumu gerek bir tek kişiyi ilgilendirsin böyle durumları Meclis’in gündemine taşımak ve çözülmesini sağlamak. Israrla takip ettim, bundan sonra da takip edeceğim."

“HER PLATFORMDA GÜNDEME GETİRİYORUM”

Türeli, konuyu yalnızca soru önergeleriyle değil TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Savunma Bakanı’nın katıldığı toplantılarda da dile getirdiğini belirterek, “Şehit yüzbaşımızın naaşının bulunması konusunu TBMM’de her platformda dile getiriyoruz. Naaşın bulunarak ailenin acısının bir nebze de olsa azaltılması gerekmektedir. Bu nedenle ilgili bakanı gördüğümüz her yerde konuyu gündeme getiriyoruz” diye konuştu.

Yorumlar