banner464

Türkiye’de Bir İlk: Mubim

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak Muhtarlar Bilgi Merkezi (MUBİM) sistemini kurdu. Sistem ile Antalya’nın en ücra köşesinde ikamet eden muhtar, mahallesinin sorunları için Büyükşehir Belediyesi’ne kadar gelmek...

Türkiye’de Bir İlk: Mubim

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak Muhtarlar Bilgi Merkezi (MUBİM) sistemini kurdu. Sistem ile Antalya’nın en ücra köşesinde ikamet eden muhtar, mahallesinin sorunları için Büyükşehir Belediyesi’ne kadar gelmek...

18 Aralık 2014 Perşembe 13:35
42 Okunma
Türkiye’de Bir İlk: Mubim
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’de bir ilke imza atarak Muhtarlar Bilgi Merkezi (MUBİM) sistemini kurdu. Sistem ile Antalya’nın en ücra köşesinde ikamet eden muhtar, mahallesinin sorunları için Büyükşehir Belediyesi’ne kadar gelmek zorunda kalmayacak. Muhtarlar, SMS, e-mail veya faks yoluyla taleplerini bildirecek, ilgili birimler harekete geçerek sorunları çözecek.

Antalya Büyükşehir Belediyesi bilişim çağının teknolojilerine ayak uydurarak, Türkiye’de ilk olacak bir örnek projeye imza atıyor. Bütünşehir Yasası ile hizmet alanı 40 kilometreden, 640 kilometrelik bir alana yayılan Büyükşehir Belediyesi, MUBİM sistemi ile tüm muhtarların hizmet isteklerini ayağına götürüyor. Bu sistem ile muhtarların taleplerini bildirmek üzere bizzat belediye gelmelerine gerek kalmayacak. Muhtarlar hem maddi hem de zaman açısından kar edecekler. Böylelikle muhtarlar Büyükşehir Belediyesi’ne istekleri için değil, nezaket ziyaretleri yaparak, misafir olarak gelecek.

MUBİM ile muhtarların iletişimi bilgileri güncel tutulurken, belediye gelen taleplerin ne oranda karşılandığının analizi yapılacak. Muhtarlar, internetten (mubim.antalya.bel.tr), telefondan (249 52 39), faks ile (249 54 85), e-maille (mubim@antalya.bel.tr), kısa mesaj (249 50 00) ile belediye ile iletişim kurabilecek. Antalya’da bulunan 909 muhtar MUBİM sistemi ile mahallelerinin istek ve şikayetlerini fotoğraflarını çekerek de sisteme bildirebilecek. Muhtarlardan gelen talepler, MUBİM sistemine kayıt edilecek ve işin mahiyetine göre ilgili birimlere yönlendirilecek. Yönlendirilen şikayetler ilgili birimler tarafından cevaplandırılacak ve birimlerden gelen cevap MUBİM tarafından muhtarlara iletilecek. Muhtarlar isteklerini sistemden takip ederek, hangi aşamada olduğunu takip edebilecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, MUBİM sistemine önemine dikkat çekerek, “Artık Antalya sınırımız çok genişledi. Bölgelerinde vatandaşın temsilcisi olan muhtarların talepleri bizler için çok önemli. Antalya sınırı Batı’dan Doğu’ya 640 kilometre. Kaş’tan Gazipaşa’dan, Gündoğmuş’tan veya Elmalı’dan bir muhtarımız bir istek veya şikayeti için Büyükşehir Belediyesi’ne gelmesine gerek kalmayacak. Cep telefonundan anında taleplerini iletebilecek. Muhtarların istek ve şikayetlerini ben de telefonumdan takip edeceğim. Muhtarın isteği yerine getirildiğinde bana mesaj yoluyla iletilecek. Dünyanın neresinde olursam olayım, muhtarın talebinin yerine gelip gelmediğini anında göreceğim. Muhtarlarımız belediyeye istek, şikayet için değil, çay içmeye gelecek. MUBİM ile Büyükşehir Belediyesi teknolojiyi de yakından takip ediyor” diye konuştu.

Yorumlar