banner464

Uganda İle Tarım Ve Hayvancılık Alanında İşbirliği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tarım ve hayvancılık alanında teknik yardım ve ikili işbirliği kapsamında Uganda’ya çalışma ziyaretleri gerçekleştirildi.TİKA heyeti tarafından küçük-büyükbaş...

Uganda İle Tarım Ve Hayvancılık Alanında İşbirliği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tarım ve hayvancılık alanında teknik yardım ve ikili işbirliği kapsamında Uganda’ya çalışma ziyaretleri gerçekleştirildi.TİKA heyeti tarafından küçük-büyükbaş...

06 Kasım 2014 Perşembe 16:08
22 Okunma
Uganda İle Tarım Ve Hayvancılık Alanında İşbirliği
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tarım ve hayvancılık alanında teknik yardım ve ikili işbirliği kapsamında Uganda’ya çalışma ziyaretleri gerçekleştirildi.

TİKA heyeti tarafından küçük-büyükbaş hayvancılık, et-süt ürünleri üretim, işleme ve pazarlama konularında inceleme, ihtiyaç analizi ve projelendirme çalışmaları yapmak üzere düzenlenen çalışma ziyaretleri Uganda Meclis Başkanı Rebecca Alitwala Kadaga’nın koordinesinde gerçekleştirildi. Ziyaret çerçevesinde Tarım Hayvancılık Endüstrisi Balıkçılık Bakanı Tress Bucyanayandive ve Turizm Bakanı Maria Mutagamba ile yapılan görüşmelerde TİKA’nın faaliyetleri ve Uganda’ya yönelik gerçekleştirilmesi planlanan proje ve faaliyetler hakkında bilgi verildi. Görüşmelerde yetkililer, TİKA’nın Uganda’da özellikle tarım ve hayvancılık sektörünün geliştirilmesine yönelik proje ve faaliyet yapılmasını arzu ettiklerini söylediler. Ugandalı yetkililer, Türkiye’nin tecrübe ve potansiyelinden istifade etmek istediklerini, tarım ve hayvancılık alanında uzman eğitimi ve tecrübe aktarımına ihtiyaç duyduklarını belirttiler. Yetkililer, TİKA tarafından Uganda’da gerçekleştirilecek tarım projelerine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ettiler.

Görüşmelerin ardından Uganda’da yapılan tarımsal ve hayvansal üretim faaliyetlerinde verim ve kalitenin arttırılmasını sağlamak amacıyla Ugandalı tarım ve hayvancılık uzmanlarının Türkiye’de bulunan hayvancılık tesisleri, süt üretim tesisleri, suni tohumlama laboratuvarı gibi yerlere teknik gezi yapması ve Türkiye ve Uganda’da eğitim verilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda ilk olarak Ugandalı yedi tarım uzmanı için İstanbul, Bursa ve Balıkesir illerinde süt hayvancılığı ve süt üretim zincirini tanıtma amaçlı teknik bir gezi gerçekleştirildi. Heyete Bursa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bursa Damızlık Sığır Yetiştiriciliği Birliği yetkilileri tarafından Bursa bölgesindeki hayvancılık çalışmaları ile ilgili bilgi verildi. Ugandalı uzmanların bu yıl 12. kez düzenlenen Bursa Tarım Hayvancılık Fuarı’na da katılımları sağlandı.

Süt üretim firmalarına ait hayvan üretim merkezleri ile süt ürünleri işletmelerini ziyaret eden heyet, üretilen süt, yoğurt, peynir, kaşar, meyveli süt, meyve suyu, ayran gibi ürünlerin üretim aşamalarını birebir inceleme imkanı buldu. Ardından Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Karacabey TİGEM’i ziyaret eden Ugandalı uzmanlar, çiftlik içerisinde bulunan sığırcılık, koyunculuk, atçılık, köpekçilik ve bitkisel üretim alanlarında yerinde incelemelerde bulundular. Daha sonra uzmanlar, Bandırma ilçesindeki özel bir yem fabrikası, Avrupa Birliği’nden akreditasyon almış mezbaha tesisi ve kırmızı et-beyaz et ileri aşama üretim tesislerini gezdiler.

Yorumlar