banner464

Uludere olayının 3. yılı

DİYARBAKIR (AA) - Şırnak'ın Uludere ilçesinde meydana gelen ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın 3. yılı nedeniyle Diyarbakır ve Siirt'te çeşitli etkinlikler düzenlendi.Diyarbakır'da adliye önünde toplanan grup olayın üçüncü...

Uludere olayının 3. yılı

DİYARBAKIR (AA) - Şırnak'ın Uludere ilçesinde meydana gelen ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın 3. yılı nedeniyle Diyarbakır ve Siirt'te çeşitli etkinlikler düzenlendi.Diyarbakır'da adliye önünde toplanan grup olayın üçüncü...

28 Aralık 2014 Pazar 16:15
36 Okunma
Uludere olayının 3. yılı

DİYARBAKIR (AA) - Şırnak'ın Uludere ilçesinde meydana gelen ve 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayın 3. yılı nedeniyle Diyarbakır ve Siirt'te çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Diyarbakır'da adliye önünde toplanan grup olayın üçüncü yılına girmesine rağmen halen aydınlatılamamış olmasına tepki gösterdi.

Diyarbakır Adliyesi önüne gelen ve ellerinde hayatını kaybedenlerin isimlerinin yer aldığı pankart taşıyan Mezopotamya Hukukçular Derneği üyeleri soruşturmanın takipçisi olacaklarını ifade etti.

Grup adına açıklama yapa dernek başkanı Serhat Eren şöyle konuştu:

"Sivillere yapılan hava bombardımanı demokratik toplumlarda kabul edilemez olduğu gibi uluslararası insancıl hukuk kurallarıyla ve silahlı çatışmada kuvvet kullanılmasını düzenleyen uluslararası sözleşmelerle de bağdaşmamaktadır. 34 insanın ölümüne neden olan olay Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde güvence altına alınan yaşam hakkının ağır bir ihlalidir."

Silvan ilçesinde de DBP tarafından basın açıklaması yapıldı.

- SİİRT 

HDP İl Başkanlığı önünde toplanan grup, Uludere olayını ve ilerlemediğini iddia ettikleri soruşturmayı protesto etti.

Grup adına konuşan HDP Siirt İl yöneticisi Siyabent Yılmaz, Uludere'de 2011'de yaşamını yitiren 34 kişinin yaşamını sürdürmek için sınır ticareti yaptığını söyledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmada, şüphelilerin isimleri tespit edilmeden görevsizlik kararının verildiğini ve dosyanın Genelkurmay Askeri Savcılığına devredildiğini anımsatan Yılmaz, şunları kaydetti:

 "Savcılık soruşturmayı usulen yürüttü. Kurum içi yazışma yoluyla katliamın gerçekleştiği emir komuta zincirini tek tek tespit etmesine rağmen, faillerin hiç birinin ifadesini dahi almadı ve takipsizlik kararı verdi. Temmuz 2013 yılında Anayasa Mahkemesine yapılan başvurudan da halen bir sonuç elde edilmedi."

Siirt Belediyesi bünyesindeki Eğitim Destek Evi öğretmen ve öğrencileri de düzenledikleri etkinlikte soruşturmaya takipsizlik verilmesine tepki gösterdi.

Kurtalan ilçesinde de DBP ve HDP ilçe teşkilatları, Beykent Caddesi Sanat Sokağı girişinde toplandı.

HDP İlçe Başkanı Mehmet Yavuz Akkurt, okuduğu basın açıklamasında olayın tarihe kara bir leke olarak geçtiğini söyledi.

Eruh ilçesinde ise HDP ilçe başkanlığı önünde toplanan yaklaşık 250 kişi ilçe meydanına kadar yürüdü.

HDP İlçe Başkanı Hüseyin Sevilgen'in okuduğu basın açıklamasının ardından grup olaysız dağıldı.

Yorumlar