banner464

Yapı Kredi ilk yarıda büyümeye devam etti

İSTANBUL (AA) - Yapı Kredi, yılın ilk yarısında toplam aktif büyüklüğünü 2014 yıl sonuna göre yüzde 15 artırarak 223,8 milyar TL'ye çıkardı.Yapı Kredi yılın ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre bankanın...

Yapı Kredi ilk yarıda büyümeye devam etti

İSTANBUL (AA) - Yapı Kredi, yılın ilk yarısında toplam aktif büyüklüğünü 2014 yıl sonuna göre yüzde 15 artırarak 223,8 milyar TL'ye çıkardı.Yapı Kredi yılın ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre bankanın...

30 Temmuz 2015 Perşembe 18:40
37 Okunma
Yapı Kredi ilk yarıda büyümeye devam etti

İSTANBUL (AA) - Yapı Kredi, yılın ilk yarısında toplam aktif büyüklüğünü 2014 yıl sonuna göre yüzde 15 artırarak 223,8 milyar TL'ye çıkardı.

Yapı Kredi yılın ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre bankanın yılın ilk yarısında toplam gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22 artarak 4 milyar 974 milyon TL'ye ulaştı. 

Banka'nın söz konusu dönemde toplam kredi hacmi yüzde 14 artışla 142,8 milyar TL'ye, toplam mevduatı ise yüzde 17 artışla 126,1 milyar TL'ye ulaştı. Yapı Kredi, 2015 ilk yarı konsolide net karını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 artırarak 956 milyon TL'ye yükseltti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, uyguladıkları "Akıllı Büyüme Stratejisi"nin olumlu sonuçlarını alarak sürdürülebilir ve sağlıklı büyümeye devam ettiklerini belirterek, yılın ilk yarısında başarılı bir performans sergilediklerini dile getirdi.

Açıkalın, özellikle bireysel ihtiyaç ve KOBİ kredilerinde sektör ortalamalarının 10-15 puan üzerinde büyüme gösterdiklerini aktararak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kredilerde yıl sonuna kıyasla pazar payımızı artırarak yüzde 10,4 seviyesine ulaştık. Hem müşterilerimiz, hem de bankamız için katma değeri yüksek alanlara odaklandık. Böylece bireysel ihtiyaç kredilerinde yüzde 19 ile sektörün 15 puan üzerinde, KOBİ kredilerinde ise yüzde 18 ile sektörün 9 puan üzerinde büyüme gerçekleştirdik. Toplam mevduatta da sektörün 4 puan üzerinde bir performansla yüzde 17'lik artış gösterdik. Sermaye yeterlilik oranımız, güçlü kredi büyümesine rağmen, ihtiyatlı ve müşteri odaklı bilançomuz ve doğru aktif-pasif yönetimi sayesinde yüzde 14 seviyesinde sektör ortalamasına paralel olarak gerçekleşti."

Yılın ilk yarısında fonlama kaynaklarını çeşitlendirmeye devam ettiklerine dikkati çeken Açıkalın, nisan ayı sonunda 15 ülkeden 48 bankanın katılımıyla 1 milyar 450 milyon dolar sendikasyon kredisi sağladıklarını hatırlatarak, "Yapı Kredi böylece, Mayıs 2014'te sağladığı sendikasyon kredisini yüzde 110'un üzerinde yenileyerek, uluslararası piyasalarda sahip olduğu güveni yeniden teyit etmiş oldu" ifadelerini kullandı.

 

- "Worldcard ile 27 yıldır sektörde pazar lideriyiz"

 

Yapı Kredi CEO'su Açıkalın, Yapı Kredi'nin büyüme stratejisinin gerektirdiği yatırımların önemli bölümünü ilk yarı itibarıyla tamamladıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: 

"Müşteri odaklı bankacılık anlayışımızla müşteri tabanımızı büyütmeye ve dağıtım kanallarımızı genişletmeye devam ediyoruz. Aktif müşteri sayımız ilk altı ayda yaklaşık 358 bin artarak toplam aktif müşterimiz 10,9 milyona, toplam müşteri sayımız ise 21 milyona ulaştı. Hizmete giren yeni şube ve ATM’lerimizle bankacılık ağımızı da genişletmeyi sürdürüyoruz. 10 yeni şube açarak yılın ilk yarısını bin 13 şubeyle kapattık. Aynı zamanda ATM ağımıza 419 ATM ekledik ve 4 bin 25 sayısına ulaştık. Yılbaşından bu yana Yapı Kredi ailesine bin 11 arkadaşımız katıldı ve çalışan sayımız 19 bin 545 kişiye yükseldi.

Öte yandan müşteri odaklı yaklaşımımız ve 'Hizmette Sınır Yoktur' anlayışımız doğrultusunda mobil bankacılık başta olmak üzere tüm dijital kanallarımızı da geliştirip zenginleştirmeye devam ediyoruz. Bu kanalları kullanan müşteri sayımız da hızla artıyor. İnternet şubemizi kullanan müşterilerimizin sayısı 5 milyon, mobil şube kanalımızı kullanan müşterilerimizin sayısı ise 1.5 milyonun üzerine çıktı. Ödüllü internet bankacılığımız ve öncü mobil bankacılık uygulamalarımızla müşterilerimizin her türlü bankacılık ihtiyacını istedikleri zaman, istedikleri yerden Yapı Kredi kalitesiyle yapabilmelerini sağlamaya devam edeceğiz."

Kredi kartlarında uzun soluklu liderliklerini sürdürdüklerini vurgulayan Açıkalın, "Türkiye'nin ilk kredi kartı Worldcard ile 27 yıldır sektörde pazar lideriyiz. Worldcard ile bu dönemde kredi kartları alacak bakiyesinde yüzde 21,5, kredi kartı cirosunda yüzde 19,6, POS cirosunda yüzde 21 ve kart sayısında yüzde 18 ile pazar liderliğimizi sürdürüyoruz" dedi.

Açıkalın, Yapı Kredi'nin kendi sektörlerinde öncü olan portföy, yatırım, leasing ve faktoring iştirakleriyle ülke ekonomisine katkı sağlayan güçlü bir finansal hizmet grubu olduğunun altını çizerek, "Birinci çeyrek itibarıyla Yapı Kredi Faktoring toplam ciro bazında yüzde 19,4 ve Yapı Kredi Leasing yüzde 18,1 pazar payı ile liderliklerini sürdürüyor. Diğer taraftan Yapı Kredi Portföy, Fitch Ratings tarafından kendi kategorisinin en yüksek notu olan Highest Standards (tur) derecesini bir kez daha alarak gücünü teyit etti. Tüm bu başarılar, Akıllı Büyüme stratejimiz kapsamında özverili çalışmalarımızın ve attığımız adımların kalıcılığının ve sağlamlığının teyidi anlamına geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

Anahtar Kelimeler:
FinansYapı KrediBilanço
Yorumlar