banner464

Yerleşim yerleri PKK'lı teröristlerden temizlendi

Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçeleri ile Şırnak'ın Silopi, Cizre ve İdil ilçelerinde terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlarda bin 220 terörist etkisiz hale getirildi.

Yerleşim yerleri PKK'lı teröristlerden temizlendi

Diyarbakır'ın Sur ve Silvan ilçeleri ile Şırnak'ın Silopi, Cizre ve İdil ilçelerinde terör örgütü PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonlarda bin 220 terörist etkisiz hale getirildi.

10 Mart 2016 Perşembe 14:59
20 Okunma
Yerleşim yerleri PKK'lı teröristlerden temizlendi

DİYARBAKIR (AA) - Erdinç Aksoy - Teröristlerin kentlerden temizlenmesi, kurulan barikatların kaldırılması, kazılan çukurların kapatılması, patlayıcı tuzaklarının imhası amacıyla ilan edilen sokağa çıkma yasakları doğrultusunda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve emniyet unsurlarının ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonlarda önemli başarılar elde edildi.

Operasyonlar süresince başarıyla yürütülen çalışmalar sonunda Silvan'da 15, Sur'da 274, Cizre'de 666, İdil'de 120 ve Silopi'de 145 olmak üzere bin 220 terörist etkisiz hale getirildi.

Kapatılan çukur ve kaldırılan barikat sayısı ise Silvan'da 22, Silopi'de 788, Cizre'de 971, İdil'de 263 ve Sur'da 243 olmak üzere 2 bin 287 oldu.

Güvenlik güçlerince sürdürülen arama tarama çalışmaları kapsamında ev, bahçe ve yollara döşenen 3 bin 105 patlayıcı imha edildi.

Önce Silvan sonra Sur teröristlerden temizlendi

Silvan'da 3 mahallede 3 Kasım'da başlayan ve 12 gün süren sokağa çıkma yasağı kapsamında 22 çukur ve barikat bertaraf edildi. Operasyonlarda 15 terörist etkisiz hale getirildi, 24 el yapımı patlayıcı imha edildi.

Sur'da, 28 Kasım 2015'te Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi'nin hayatını kaybettiği, polis memurları Ahmet Çiftaslan ve Adem Erdur'un şehit edildiği saldırının ardından terör örgütü PKK mensuplarının yakalanması, kamu düzeninin sağlanması, barikatların kaldırılması, çukurların kapatılması ve patlayıcıların imhası için başlatılan "Bayrak-12 Sur Müşterek Özel Birlik Operasyonu" 103 günde tamamlandı.

Operasyon bölgesinden tahliyeler

Sur'da operasyonlar süresince sık sık zırhlı araçlardan megafonlarla sivillere "tahliye", teröristlere ise "teslim olun" çağrıları yapıldı.

Bu kapsamda Diyarbakır Valiliğine ulaşan talep doğrultusunda, 19 Şubat'ta 2'si kadın 6 kişi, 2 Mart'ta biri çocuk 3'ü kadın 11 kişi, 3 Mart'ta 10'u çocuk 5'i kadın 32 kişi tahliye edildi, bir kişinin cesedi çıkarıldı. Operasyon bölgesinden 7 Mart'ta ise biri çocuk 2'si kadın 14 kişinin güvenli şekilde tahliyesi gerçekleştirildi.

Şırnak'ta terör örgütüne darbe vuruldu

Silopi'de de kurdukları barikat, kazdıkları çukur ve tuzakladıkları patlayıcılarla yaşamı hiçe sayan teröristlere yönelik 14 Aralık'ta uygulanan sokağa çıkma yasağı kapsamında asker ve emniyet unsurlarınca başlatılan "Şehit Polis Muhammet Onur Operasyonu" başarıyla tamamlandı.

Operasyon kapsamında 145 teröristin etkisiz hale getirildiği, 109 örgüt üyesinin sağ yakalandığı, 518 barikatın kaldırıldığı, 270'i aşkın çukurun kapatıldığı, tuzaklanan 830'dan fazla el yapımı patlayıcının imha edildiği ilçede, yaşam da hızla normale döndü.

Mühimmatı mağaraya saklamışlar

Güvenlik güçleri, aramalarda, ilçedeki bir mağarada da Kanas marka keskin nişancı tüfeği, Kalaşnikof marka piyade tüfeği ve roketatar mühimmatı ile amonyum nitrat ve dinamit lokumu buldu.

Cizre teröristlerden temizlendi

Cizre'de 14 Aralık 2015'te başlatılan ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti tarafından yönetilen "Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demirci Operasyonu"nun 59. gününde ilçe teröristlerden temizlendi.

Tamamı kontrol altına alınan ilçede etkisiz hale getirilen terörist sayısı da 666 oldu.

Aileler Cizre'ye dönüyor

Terör örgütü mensuplarının saldırıları nedeniyle evlerini terk ederek yakınlarının yanına veya kiraladıkları evlere sığınmak zorunda kalan ailelerin, sokağa çıkma yasağının 05.00-19.30 saatlerinde kaldırılmasının ardından bölgeye dönüşü sürüyor.

Vatandaşlar, dönüşte, teröristlerin karargah olarak kullandığı, tüneller açtığı ve duvarlarını yıktığı evleriyle karşılaştı.

İdil'de operasyon 20 gün sürdü

İdil'de terör örgütüne yönelik 16 Şubat saat 23.00'te ilçe merkezi ile Dirsekli köyünde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından 18 Şubat'ta TSK ve emniyet unsurlarınca başlatılan "Şehit Özel Harekat Polisi Ersin Yıldırım Operasyonu" 20. gününde sona erdi.

Operasyonlarda, etkisiz hale getirilen terörist sayısı 120 oldu.

Anahtar Kelimeler:
Türkiye
Yorumlar