Yükümlü Kayıt Ve Takip Sistemi’ne İlişkin Tebliğ Yürürlüğe Girdi

Gümrük işlemlerinde elektronik ortamda beyan imkanı sağlayan Yükümlü Kayıt ve Takip Sistemi’ne ilişkin Gümrük Genel Tebliği, 20 Aralık 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Bakanlıktan yapılan açıklamada, yeni...

banner491
Yükümlü Kayıt Ve Takip Sistemi’ne İlişkin Tebliğ Yürürlüğe Girdi
banner567
Gümrük işlemlerinde elektronik ortamda beyan imkanı sağlayan Yükümlü Kayıt ve Takip Sistemi’ne ilişkin Gümrük Genel Tebliği, 20 Aralık 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, yeni sistemle birlikte belgelerin taranarak elektronik ortama aktarılması yerine belgelere ilişkin verilerin yükümlüler tarafından sisteme girildiği; firma dosyalarına ve temsile ilişkin kontrollerin sistem tarafından otomatik olarak yapıldığı yeni bir düzenleme gerçekleştirildiği belirtilerek, "Bu sayede elektronik ortamda beyanda bulunmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin bilgilerinin takibinin sağlıklı bir şekilde yapılması, gümrük idarelerinde yetkisiz temsilin önüne geçilmesi, yeni Bilgisayarlı Transit Sistemi (NCTS) ile entegrasyonun sağlanması ve Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) ile entegrasyon sağlanması öngörülmektedir" denildi.

Halen kullanılmakta olan Firma Dosya Takip Sistemi’nin kullanımına 4 ay sonra tamamen son verileceği vurgulanan açıklamada, "Bu süre sonunda Yükümlü Kayıt ve Takip Sistemi’ne hala kaydolmamış olan yükümlüler elektronik ortamda beyanda bulunulamayacaktır. Yükümlülerin herhangi bir aksama yaşamamaları için yeni sisteme veri girişlerini öngörülen sürenin sonunu beklemeden yapmaları önem arz etmektedir" ifadelerine yer verildi.

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535