banner464

Yürüyen Adam ’roboski’ Yolunda

Tabiat ve insan katliamlarına tepki amacıyla 2 Temmuz tarihinde “Ortak hafıza yürüyüşü” başlatan felsefe öğretmeni Metin Bayrak, yürüyüşünün 3’ünü etabını Mardin’de başlatarak Uludure’ye doğru yola çıktı.Felsefe öğretmeni...

Yürüyen Adam ’roboski’ Yolunda

Tabiat ve insan katliamlarına tepki amacıyla 2 Temmuz tarihinde “Ortak hafıza yürüyüşü” başlatan felsefe öğretmeni Metin Bayrak, yürüyüşünün 3’ünü etabını Mardin’de başlatarak Uludure’ye doğru yola çıktı.Felsefe öğretmeni...

26 Aralık 2014 Cuma 15:58
23 Okunma
Yürüyen Adam ’roboski’ Yolunda
Tabiat ve insan katliamlarına tepki amacıyla 2 Temmuz tarihinde “Ortak hafıza yürüyüşü” başlatan felsefe öğretmeni Metin Bayrak, yürüyüşünün 3’ünü etabını Mardin’de başlatarak Uludure’ye doğru yola çıktı.

Felsefe öğretmeni Metin Bayrak, tabiat ve insan katliamlarına tepki amacıyla 2 Temmuz tarihinde Sivas Madımak’ta başlattığı, “Ortak hafıza” yürüyüşünün 3’üncü etabı için Mardin’e geldi. Bayrak, Mardin Gazeteciler Cemiyeti’nde Mazlum-Der Mardin Şubesi ve OHAK DER’in katkılarıyla basın toplantısı düzenledi. Açıklamasında hayatını kaybeden çocuk ve gençlerin isimlerini bir bir sayarak başlayan Bayrak, "Benim adım Özcan, Seyithan, Cemal, Vedat, Selim, Selahattin, Nadir, Celal, Bilal, Şirvan, Nevzat, Salih, Osman, Mahsun, Muhammet, Hüsnü, Savaş, Erkan, Cihan, Fadıl, Şerafettin, Hamza, Aslan, M.Ali, Orhan, Salih, Yüksel, Adem, Hüseyin, Bedran, Serhat, Şivan, Abdulselam, Aidiyeti bilinmeyen kol ve bacak. Benim adım, yurt arkadaşlarımla birlikte çalışan katır, eşek. Devletin ve katliamcı politikaların hedefi olduk ve yaşamımız çalındı" dedi.

"ROBOSKİ’YE YÜRÜYECEĞİM"

2 Temmuz 2013’ten bu yana Madımak, Başbağlar, Dersim, Bingöl, Lice, Diyarbakır, Mardin Bilge Köyü, Tağar ve Munzur Vadisi’ne yürüdüğünü hatırlatan Bbayrak, şimdi de acıları ortak hafızaya katabilmek adına üçüncü etabında ülke tarihinin akıl almaz katliamlarından biri olan Gülyazı ve Ortasu köyüne yürüyeceğini ifade etti. Uludere’nin, devletler tarafından çizilen yapay sınırlara sıkışan bir halkın nefes almak adına yaptığı girişimlerden biri olan kaçağın hunharca cezalandırılmasının adı olduğunu belirten Bayrak, "Roboski, duvarları her geçen gün kalınlaşan devletin fütursuzca girişimlerinden yalnızca biridir. Roboski, 34 insanla birlikte yük taşıyan hayvanların da katledildiği trajedidir. Roboski, kalın duvarları ardında kendi kendini aklayan, saklayan devlet mekanizmasının ne yaparsa yapsın mızrağı çuvala sokamadığı sabıkasıdır. 3. yılını dolduran katliam, katledilenlerin yakınlarına, biz arkadaşlarına daha yüksek sesle adalet talebini dillendirme sorumluluğu veriyor. İşte o sorumlulukla adalet çığlığının yükselmesi için Roboski’ye gidiyorum" diye konuştu.

"YÜRÜYÜŞÜMÜ ROBOSKİ’DE YAŞAMI ÇALINAN BÜTÜN VARLIKLARA ADIYORUM"

Barış sürecine destek olmak için Uludere’ye gittiğini aktaran Bayrak, "Ortak vicdanımız Roboski olmadıkça onlarca senedir arzu ettiğimiz barışın gerçekleşme şansı yoktur. Yaşam, taşıyla, börtü böceğiyle deresiyle, dağıyla ve bizlerle birlikte nefes alıyor. Oysa insan türü, katliamcı yaklaşımıyla körleşmiş? yok edici girişimleri kendi kendini imha edecek bir düzeneğe dönüşmüş durumda. Yaşam, sürekli artırdığı sesiyle çığlığını insan türüne duyurmaya çalışıyor, insansa her şeyin kendisi için olduğu düşüncesinin kibriyle zehirlenmiş. Yürüyüşümü Roboski’de yaşamı çalınan bütün varlıklara, hatta bombalarla parçalanan taşa, toprağa adıyorum" şeklinde konuştu.

"YÜRÜYÜŞ, ACISIZ BİR HAYATA ATILAN BİR ADIMA VESİLE OLSUN"

Ortadoğu Haklarının Birliğini Koruma Kalkındırma ve Strateji Araştırmalar Derneği Başkanı Burhan Hedbi ise toplumsal helalleşme ve barışın konuşulduğu bu günlerde halkların bir birinin acısını da paylaşması gerektiğini ve Uludere’ye yapılacak yürüyüşü önemsediklerini söyledi. Hedbi, bu yürüyüşün acısız bir hayata atılan bir adıma vesile olmasını diledi.

"KATLİAMIN FAİLLERİNİ CEZALANDIRILMALI"

Mazlum-Der Mardin Şubesi adına basın toplantısına katılan Av. A. Menaf Baysal da, "Roboski, 1916 yılından beri icat edilen suni sınırların meydana getirdiği bir neticedir. Bu neticede 34 insanımız savaş uçaklarıyla katledildi. Devlet, bu insanların mirasçılarına tazminat ödedi, ancak faillerine yönelik her hangi bir cezai yaptırıma gitmedi. Madem suçlu değildiniz de neden tazminat ödemeye gittiniz? Devletin mutlaka katliamın faillerini ortaya çıkartıp cezalandırması lazımdır" ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Metin Bayrak Uludere yürüyüşüne start verdi. Bayrak, Uludere’ye gitmek için bugün Nusaybin’e doğru yola çıktı

Yorumlar