Raporda, 783 milyon insanın açlıkla mücadele ettiği vurgulanırken, insanların üçte birinin gıda güvensizliğiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi.

Raporda, 2022 yılında 1.05 milyar ton gıda atığı oluştuğu ve bu miktarın kişi başına 132 kilograma denk geldiği ifade edildi. Gıda israfının yüzde 60'ının evlerde, yüzde 28'inin gıda hizmeti sektöründe ve yüzde 12'sinin ise perakende satışında meydana geldiği belirtildi.

Araştırmalar, gıda israfının sadece "zengin ülkeler" sorunu olmadığını ortaya koydu. Yüksek gelirli, üst orta ve alt orta gelirli ülkelerde kişi başına evsel gıda atıklarının yalnızca 7 kilogram farklılık gösterdiği ifade edilirken, sıcak ülkelerde ise taze besinlerin daha fazla tüketilmesi ve dayanıklı soğuk zincir eksikliği nedeniyle kişi başına daha fazla gıda atığı oluştuğu belirtildi.

UNEP İcra Direktörü Inger Andersen, gıda israfının küresel bir felaket olduğunu vurgulayarak dünya genelinde milyonlarca insanın açlıkla mücadele ettiğini ifade etti. Andersen, ülkelerin bu konuya öncelik vermesi halinde gıda kaybının önemli ölçüde azaltılabileceğini, iklim değişikliği etkilerinin ve ekonomik kayıpların minimize edilebileceğini ve küresel hedeflere yönelik ilerlemenin hızlandırılabileceğini söyledi.