banner464

‘19 Mayıs Ruhu’ Konferansa MHP Karaman Teşkilatı Tam Kadro Katıldı

Karaman'da ‘19 Mayıs Ruhu' konulu konferansa Milliyetçi Hareket Partisi Karaman teşkilatı tam kadro katıldı.

‘19 Mayıs Ruhu’ Konferansa MHP Karaman Teşkilatı Tam Kadro Katıldı

Karaman'da ‘19 Mayıs Ruhu' konulu konferansa Milliyetçi Hareket Partisi Karaman teşkilatı tam kadro katıldı.

20 Mayıs 2015 Çarşamba 12:06
1050 Okunma
‘19 Mayıs Ruhu’ Konferansa MHP Karaman Teşkilatı Tam Kadro Katıldı
MHP İl Başkanı Av. Oktay Yılmaz, Merkez ilçe başkanı Mahmut Ünüvar, MYK üyesi Ali Güler, Milletvekili adayları Mehmet Ural ve Mehmet Alagöz'ün katıldığı konferansta, Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran, İsmail Gümüş, Şükrü Alnıaçık ve KMÜ öğretim görevlisi Atilla Zorlu konuşmacı olarak yer aldı.

Konferansta konuşan MHP Karaman milletvekili adayı Mehmet Ural, ''Büyük Atatürk'ün doğumunun 134. ve Türk milletinin tarihinde dönüm noktası olarak Samsun'da atılan ilk adımın 96. yıl dönümünü konusunda uzman hocalarımızın katılımıyla gerçekleştirilecek olan konferansın verimli geçeceğine inanıyorum'' dedi.

Mehmet Ural açıklamasında, ''Zedelenen, aşağılanan milli onurun dirilişi, teslimiyetçi, tavizkâr yönetimlere karşı milli devletin doğuşu için günümüzde tekrardan 19 Mayıs ruhuna ihtiyaç olduğu kaçınılmaz gerçektir. Tarihimizde insanlar meşrütiyetten istenilen verimi alamamış hayal kırıklığı yaşamıştır. Rumeli'nin kaybı, Balkan Savaşları, Traplusgarp savaşı devamında gelen babıali sonrasında 1. Dünya savaşına girmemiz halkımızı sıkıntıya sokmuştur.

Bu şartlar içerisinde insanların kurtuluş savaşını anlaması, ne olduğunu bilmesi malesef mümkün olmamıştır. Hatta bununla ilgili bazı kaynaklarda geçen bir olayı sizlere aktarmak isterim. Atatürk halkı kurtuluş savaşına yönlendirmeye çalıştığı dönemde bir yerden geçerken bir çiftçiyi tarlasında çalışırken görüyor. Arabası durdurup çiftçiye ne yaptığını sorduğunda, ''paşa bu savaş benim tarlanın önüne gelinceye kadar beni ilgilendirmez'' cevabını alıyor.

Yani düşünün insanların yaşadığı psikoloji bu. İşte bu durum bugünlere uzanan sorunları da beraberinde getiriyor. Atatürk o dönem toprak ağalarıyla irtibata geçmek zorunda kalıyor. Yani yıllardır toprak reformunun gerçektirilememesinin nedeni de halkın kurtuluş savaşını tam anlayamamasından kaynaklanıyor. Şimdi bizim burdan dersler çıkartmamız gerekiyor. Bu süreci yaşadığımız süreçle eşdeğer buluyorum. 1800'de başlayan Yunan isyanı hepinizin bildiği gibi 1830'da bağımsızlıkla sonuçlandı.

O dönemde 1814'te Filik-i Eterya derneği kuruluyor, isyanların başlamasıyla donanmamız yakılıyor. İngilisler, Fransızlar, Ruslar Yunanlıları kışkırtıyor. Ve otuz yıllık bir sürede Yunanistan kopuyor. seçim gezilerimizde bazı insanımız 'Hani bölünme olmadı, dağılmadık' gibisinden sorular yöneltiyor. İşte bu tarihi derse baktığımızda bölümenin hemen bir iki yılda değil 30-40 yılı bulan bir dönemle oluştuğunu görebiliyoruz. O günün Filik-i Eterya derneği ne ise bu günün PKK'sı da aynıdır. O yüzden bizim çok duyarlı olmamız, tarihten gerekli dersi almamız lazım. Yaşayacak ve yaşanacak başka vatan yok'' dedi.

Yunus Emre Nihak salonunda akşam 20.30'da başlayan konferansta konuşmacılar 19 Mayıs'ın öncesi ve sonrasına dair tarihi belgeler ışığında bilgiler aktardı.

 

 

Son Güncelleme: 23.05.2015 22:32
Yorumlar