banner464

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

23 Kasım 2015 Pazartesi 12:28
467 Okunma
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ

Vali Murat Koca'nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Vali Murat Koca 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. 

Vali Koca yayınladığı mesajında; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 24 Kasım 1928 tarihinde Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verilişinin 87. Yıldönümünü ve bu anlamlı günün “Öğretmenler Günü” olarak kutlamanın mutluluğu içindeyiz.

Dünyadaki en onurlu mesleklerin başında gelen öğretmenlik; emek, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli, saygın bir meslektir. Kendini geliştiren ve ufku açık öğretmenlerimiz sayesinde ülkemiz, muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarak, aydınlık yolda yürümeye devam edecektir.

Günümüzdeki eğitim ve bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak öğretmenlerin bilginin üretilmesi, geliştirilmesi ve geleceğe aktarılması sürecindeki öncü rolü geçmişte olduğu gibi bugün de sürmektedir. 

Değerli Öğretmenlerimiz,

Ülkemizin her yerinde çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlama idealinden hiçbir zaman taviz vermediğinizden ve yetiştirdiğiniz her öğrenciye bu bilinçle yaklaştığınızdan hiç şüphem yok.  Genç kuşakların okuyan, araştıran, donanımlı, özgüvene sahip, kendi değerlerini unutmadan evrensel değerleri benimseyen ve ülkesini ve Milletini seven bireyler olarak yetişmelerindeki çabalarınız her geçen gün daha büyük önem kazanmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, görevleri başında şehit olan ve aramızdan ayrılan tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle ilimiz genelinde görev yapan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum." dedi.

Ertuğrul Çalışkan’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir kutlama mesajı yayımladı.

Ertuğrul Çalışkan yayınladığı mesajında; “Dünya üzerindeki bütün toplumlarda öğretici görevini üstlenenler, son derece seçkin ve önemli kişilerdir. Hz. Ali  “ Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” , Mustafa Kemal Atatürk “Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseriniz olacaktır” gibi sözlerle öğretmenliğin ne kadar önemli ve kutsal bir meslek olduğu vurgusunu en güzel şekilde yapmışlardır. 

Büyüyen ve gelişen ülkemizde, geleceğimizin mimarları olan çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenler vermiş oldukları eğitim ve öğretimle bu büyüme ve gelişmenin baş aktörleridir. Öğretmenlerimiz, çocuklarımızın en zor şartlarda bile ülkesine ve milletine bağlı kalarak, hizmet anlayışından kopmadan, erdemli, hoşgörü sahibi, demokratik ve insani değerlere bağlı kalarak yetişmelerini ilke alarak, görevlerini yapma gayretinde olmalıdırlar. Bu konuda öğretmenlerimize çok özel ve büyük sorumluluk düşmektedir.

24 Kasım Öğretmenler günü dolayısı ile öncelikle bugün aramızda bulunmayan ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ülkemizin geleceği ve umudu olan çocuklarımızı, geleceğe hazırlayan öğretmenlerimizin öğretmenler gününü en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi. 

Recep Konuk’un 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Ak Parti Milletvekili Recep Konuk, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

Recep Konuk yayınladığı mesajında;  “Hem bireysel olarak hem de millet olarak bugün ulaştığımız seviyede en büyük pay şüphesiz öğretmenlerimizindir ve istikbalimizin şekillenmesinde de en büyük hisse yine onlara ait olacaktır.” 

“Hem tek tek bu ülkenin evlatlarının geleceği hem de millet olarak istikbalimiz okullarda ve öğretmenlerimizin elinde şekillendi, şekilleniyor, şekillenecek.Okullar ve öğretmenlerimiz evlatlarımızı ve gençlerimizi hayata ve geleceğe hazırlarken sergiledikleri özverili gayret ile sadece onlara bilgi ve bilgiye ulaşmanın anahtarını sunmuyor. Onlar mesuliyetini üstlendikleri bir nesli ve nesilleri sosyal hayata, iş hayatına hazırlıyor, birlikte yaşamanın temel kaidelerine rehberlik ediyor, üretimden tüketime, çalışma kültüründen dünya ufkumuza kadar bir bütün olarak geleceğimizi şekillendiriyor, gelecekte yaşayacağımız ülkenin temelleri okullarda öğretmenlerimiz tarafından atılıyor.

Yaptığımız iş, bulunduğumuz makam ve mevki her ne olursa olsun hepimizi birleştiren bir husus var, hepimiz öğretmenlerimizin rahle-i tedrisatından geçtik. Hepimizin öğretmeni, öğretmenleri oldu. Bu ülkenin öğretmenlerinin şu veya bu sebeple şefkat elini uzatamadığı istisnaları dışında yaşlı, genç, çocuk, bugün hayatta olan olmayan bütün evlatlarının yolu okuldan geçti. O okulları kuru binadan şefkat, bilim ve irfan yuvalarına dönüştüren öğretmenlerimizin özverili gayretiydi, gayretidir. O okullarda öğretmenlerimizden sadece bilgi almadık, sosyal hayatın temel değerlerini de onlardan öğrendik. Okulla aile çatısının yanı sıra, vatan çatısının altında yerimiz olduğunu öğrendik, öğretmenle ana-baba dışında da sadece aklımıza değil kalbimize de hitap edenlerin olabileceğini keşfettik.”

ÖĞRETMENLERİMİZE BORÇLUYUZ

“Üzerimizde hakkı ve emeği olan kendi öğretmenlerimize karşı nasıl saygı duyuyor, minnet duyguları taşıyorsak, istikbalimizi şekillendiren bugünün eğitim neferlerine, tecrübelisiyle genciyle tüm öğretmenlerimize de millet olarak aynı saygıyı duyuyor ve aynı minnet duygusunu besliyoruz.

“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” diyen bir medeniyetin evlatları olarak, mesleği ve makamı bugün her ne olursa olsun bizler, öğretmenlerimize karşı hiç ödenmeyen, ödenmeyecek olan bir borçluluk hali içindeyiz. Bu borçluluk duygusu sadece kendi öğretmenlerimize karşı hissedilen bir duygu değildir. Biz, kendi öğretmenlerimizin şahsında tüm öğretmenlerimize karşı aynı değeri veriyor, aynı saygıyı duyuyor ve aynı minnet duygusunu taşıyoruz.

Çünkü biz şunu biliyor ve şuna inanıyoruz; öğretmenlerimiz, hızlı adımlarla geleceğe koşan bir dünyada, ülkemizin çağa ayak uydurması, milletimizin çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması ve ülkemizin bilgili, yetişmiş, donanımlı nesillerin elinde maddi ve manevi kalkınma hedefini gerçekleştirebilmesi için tarihi bir görevi başarıyla ifa etmişlerdir. Öğretmenlerimiz bu görevlerini gelecek nesiller ve Türkiye’nin geleceği için de eksiksiz yerine getirmeye devam etmektedirler. Evlatlarımız ve gençlerimizin eğitimi söz konusu olunca hiçbir maddi ve manevi zorluk karşısında geri adım atmadıklarına tarihimizin şahitlik ettiği öğretmenlerimizin bu gayret ve kararlılığı yarının daha güçlü, daha üretken, daha itibarlı, daha kudretli Türkiye’sinin de teminatıdır.

Bu duygularla, ülkemizin her alanda ilerlemesine katkı sağlamış ve sağlamaya devam eden öğretmenlerimize saygı ve takdir duygularımızı ifade ediyorum. Bir eğitim neferi olarak çıktıkları yolda görevleri başında teröre hedef olan şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, Türkiye’nin dört bir yanına bilim ışığını götüren öğretmenlerimize olan inancımızı, saygımızı ve desteğimizi ifade ederek 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyorum.” dedi.

Ak Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı 

AK Parti Karaman Milletvekili Dr. Recep Şeker, 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Recep Şeker yayınladığı mesajında; “Geleceğimizin mimarı eğitim camiamızın değerli mensupları öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü can-ı gönülden kutluyorum. 

Toplumların gelişmesi ve ülkelerin kalkınarak çağdaş ülkeler düzeyine çıkabilmesi ancak kaliteli bir eğitim ve öğretim ile mümkün bulunmaktadır. 

Eğitim ordumuzun değerli neferleri öğretmenlerimiz, çocuklarımızı ve gençlerimizi en güzel şekilde eğiterek geleceğin dünyasını inşa etmek gibi çok önemli bir görevi icra etmektedirler. 

Hepimizin gönlünde müstesna bir yeri olan istikbalimizin mimarı öğretmenlerimiz,  kültür ve medeniyetimizde anne ve babalarımız kadar değerli onlar kadar aziz ve muteberdirler.

Yine Hz. Ali’nin (R.A) “Bana bir harf öğretenin kölesi olurum” sözü ile eğitimin ve öğretmenlerimizin önemi en güzel şekilde ifade edilerek ilim adamları ve öğretmenler toplumun direği olarak kabul edilmiştir.

Ülkemizin geleceğini emanet edeceğimiz çocuklarımızın ve gençlerimizin, aklın ve bilimin rehberliğinde değişen dünyaya ayak uydurabilecek şekilde; bilgili, donanımlı, dinamik,  vatanını ve milletini canından çok seven, milli ve manevi değerlerine saygılı bireyler olarak yetiştirmek geleceğimiz için hayati önem arz etmektedir. 

Tüm bunların bilincinde olan Ak Parti iktidarımız, çocuklarımızın ve gençlerimizin kaliteli ve modern bir eğitim almaları ve çağın gereklerine uygun en iyi şekilde yetiştirilebilmeleri için bütçeden en fazla payı milli eğitime ayırarak,  her alanda olduğu gibi eğitim alanında da birçok ilke imza atmış, birçok düzenlemeyi gerçekleştirmiştir. Yeni Türkiye yolunda, bu konudaki çalışmalar hız kesmeden devam edecektir. Zira eğitim alanında atılan her adım Ülkemizin aydınlık geleceği demektir.

 Bu duygu ve düşüncelerle tüm saygıdeğer öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimize Yüce Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.


Nazmi Ünlü’nün 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti Karaman İl Başkanı Nazmi Ünlü, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

Nazmi Ünlü yayınladığı mesajında; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanın verildiği gün olan 24 Kasım Öğretmenler Gününü, hep birlikte kutlamanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Öğretmen demek bir ülkenin geleceği demektir. 21. yüzyıl dünyasında ülkelerin gelişmesi, çağı yakalayabilmesi ve küresel rekabette başarıya ulaşabilmesinin her şeyden önce eğitimli bireyler sayesinde mümkün olacaktır. Türkiyе iyi yеtişmiş, gеnç vе dinаmik nüfusuylа еğitimdеn sаğlığа, аdаlеttеn еmniyеtе büyük bаşаrılаrа imzа аtıyоr, muаsır mеdеniyеt sеviyеsinin üzеrinе çıkmа yоlundа kаrаrlı аdımlаrlа ilеrliyоr. Hiç şüphеsiz, millеtçе еldе еttiğimiz bu bаşаrıdа, kаt еttiğimiz mеsаfеdе еn büyük еmеk, yurdumuzun dört bir yаnındа fеdаkârcа görеv yаpаn öğrеtmеnlеrimizе аittir. İnаnıyоrum ki, insаn sеvgisini hiçbir zаmаn yitirmеyеn, idеаlizmlеrini аslа kаybеtmеyеn, dünyаdаki gеlişmеlеrе yabancı kаlmаyаn öğrеtmеnlеrimiz sаyеsindе bu ülkеnin gеlеcеği çоk dаhа аydınlık оlаcаktır.

AK Parti Genel Başkanımız, Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu ve hükümetimiz, eğitimde kaliteli yetişmiş nesiller hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Elbette ki yapılacak icraatlar bitmemiştir ve hızla devam edecektir.

Bu vesileyle tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyor; mutlu, başarılı ve huzur içinde bir hayat geçirmelerini temenni ediyorum. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve görevi başında şehit düşen, ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıralarını şükranla yad ediyorum.” dedi.

Celalettin Güngörer’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı 

İl Genel Meclis Başkanı Celalettin Güngörer, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

Celalettin Güngörer yayınladığı mesajında; “Millet olarak birlik, beraberlik, kardeşlik, vatanperver, iyi ve kalifiye insanlara büyük ihtiyacımızın olduğu bu günlerde, milletimizin istikbalini emanet ettiğimiz sevgili öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü tebrik eder, onları yetiştiren ailelerine ve eşlerine en derin şükranlarımı sunuyorum.

Öğretmenlerin, toplumda önemli bir yeri olduğunu söyledi. Çocuklarımızın ve gençlerin bedensel, duygusal, ahlaki, dini, milli ve toplumsal yönden sağlıklı gelişim göstermelerinde anne ve babadan sonra en etkili kişinin, öğretmenler olduğunu vurgulayan İl Genel Meclis Başkanı Celallettin Güngörer, her bireyin bilinçli, yetenekli ve özgür bir vatandaş haline gelmesini, kendi ilgi ve yeteneklerine uygun bir işe ya da mesleğe hazırlanmasını, öğretmenlerin sağladığını dile getirdi. 

Çocuklarımızın ve gençlerimizin, kendilerini, dünü, bugününü ve yarını daha iyi görmelerini, öğretmen yardımıyla tanıyarak geleceğe hazırladıklarının altını çizen İl Genel Meclis Başkanı Celalettin Güngörer, “Muallimler, bir milletin geleceğinin şekillenmesinde en çok emek verenlerdir. Öğretmenlerin emek vermediği toplumlarda hiçbir gelişme, insanlığa yararlı bir sonuçla karşımıza çıkmaz" diye konuştu.

İl Genel Meclis Başkanı Celalettin Güngörer, "Hayatımızı doğru yönde şekillendirmede bizlere yardımcı olan, bizlere bilmediklerimizi öğreten, bildiklerimizi ise daha iyi anlamamıza vesile olan ve bütün zorluklara göğüs gererek bizleri yetiştiren öğretmenlerimizi saygıyla ve minnetle yâd ediyoruz. Ahirete intikal etmiş olan öğretmenlerimize Rabbimizden rahmet, yaşayan öğretmenlerimize esenlikler diliyoruz. Bu vesile ile tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü kutluyorum.” dedi.

Ahmet Akca’nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

AK Parti Karaman Merkez İlçe Başkanı Ahmet Akca, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

Ahmet Akca yayınladığı mesajında; “Öğretmenler, yarınlarımızı emanet ettiğimiz çocuklarımızı ve gençlerimizi yetiştiren, ülkemizin aydınlık geleceği için özveriyle çalışan kutsal ve onurlu bir mesleği icra ederler. Öğretmenlik mesleğini diğer mesleklerden ayıran en önemli özellik, malzemesinin insan olmasıdır. İnsan olma vasfını ön plana çıkaran şey ise eğitim ve kültürdür. 

Geleceğin güvencesi eğitime, eğitim ise öğretmene dayalıdır. Öğretmenin vazifesi, gücü nispetinde erdemli toplum gayretine katkı sağlamaktır. Yaratılmışların en seçkini, en donanımlısı, en bilinçli olanı İnsan topluluğunda öğretmenler Dünyanın her yerinde en özverili ve saygıdeğer kişilerdir. Dinimiz, geleneklerimiz ve kültürümüzde çok ayrı bir yere sahip olan öğretmenlik mesleği, Hazreti Ali’nin ‘Bana bir harf öğretenin bin yıl kölesi olurum’ sözüyle hak ettiği değeri bulmaktadır. Çocuklarımızı iyiye, güzele, aydınlığa ve bilgiye götüren öğretmenler, ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine çıkması, iyi yetişmiş, donanımlı bir neslin oluşması için de önemlidir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bugün aramızda bulunmayan tüm öğretmenlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, fedakâr öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’nü, içtenlikle kutluyor, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam diliyorum.” dedi.

Ümit Gülin Göksoy’un 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Ak Parti İl Kadın Kolları Başkanı Ümit Gülin Göksoy, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

Ümit Gülin Göksoy yayınladığı mesajında;  “Dünyanın en kutsal mesleklerinden biri olan öğretmenlik, toplumların gelişmişlik düzeyini belirleyen bilginin üretilmesi ve aktarılmasında en önemli görevi üstlenmektedir. Çocuklarımızın ahlaki ve kültürel yönden yetişmesinde öğretmenlerimizin rolü büyüktür. Mesleğine aşık öğretmenler her zaman eşsiz öğrenciler yetiştirmişlerdir. Ülkenin tüm meslek grubunda çalışanlar hep, bir öğretmen elinden çıkmıştır.  Öğretmenlerimiz sayesinde yarınlarımız olan genç nesiller, geleceği şekillendirmek için bilgiyi etkin olarak kullanabilen, yenilik ve değişimlere açık kuşaklar olarak yetişmektedir. Son derece mütevazı olanaklarla ve özveriyle milletimize çok önemli hizmetler veren değerli öğretmenlerimizin haklarının hiçbir şekilde ödenemeyeceği inancıyla  başta  Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor, emekli ve görevinin başında bulunan değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” dedi. 

M.Gökhan Alkan ve Mustafa Toktay ’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı M.Gökhan Alkan ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Toktay, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

M.Gökhan Alkan ve Mustafa Toktay yayınladıkları mesajda; “En zor şartlarda bile ülkemizin her köşesine ulaşarak ışık olan, fedakarlıkların en büyüğünü gösteren, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyen ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkartmak için gerektiğinde hayatını feda etmekten çekinmeyen başta demokratik ve çağdaş Türkiye Cumhuriyetinin mimarı ve kurucusu Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere  tüm  öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Gününü yürekten kutlar sevgi ve saygılarımızı sunarız” dediler.

Oktay Yılmaz’ın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Karaman Baro Başkanı Av. Oktay Yılmaz, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı.

Oktay Yılmaz yayınladığı mesajında;  “Bu ve benzeri müstesna günlerin, bir nebzede olsa öğretmenlerin artan ve genişleyen meseleleri üzerine dikkatleri çekmesini temenni ettiğini ifade eden Oktay yılmaz, “Gelecek nesillerin yetişmesinde, olgunlaşmasında, fikir ve kanaat sahibi olmalarında hayati bir rolü olan öğretmenlerimizin, aziz millet varlığı açısından taşıdığı önem hiçbir şeyle kıyaslanamayacaktır.”

Öğretmenlere bilinen tüm övgülerin az geleceğini söyleyen baro başkanı Oktay Yılmaz mesajında şu ifadelere yer verdi; “Onlar geleceğin adsız mimarları, yarının yol göstericileridir. Dünya var oldukça en zor ve en gururlu meslek öğretmenlik olacaktır.

Bir milletin milli, ahlaki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Sahip oldukları ilmi ve irfanı, cömertçe ve içtenlikle öğrencilerine aktarmaları, yarınların tablosuna şekil ve renk vermeleri Türk milletinin devamlılığında tayin edici bir etkileri olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Evlatlarımızın küçük yaşlarda başladıkları eğitim ve öğretim sürecinin her aşamasında, öğretmenlerimizin göz nuru, şefkati, merhameti ve öğütleri belirleyici bir niteliktedir.

Örnek davranışlarıyla bilgi pınarlarından içirdikleri öğrencilerinin zihniyetini ve kişiliğinin oluşmasını temin eden bu güzide mesleğin mensuplarını gözümüz gibi sakınmamız gerekmektedir. Bu vesileyle terör saldırıları sonucunda şehitlik mertebesine yükselmiş aziz öğretmenlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Fiilen ve hukuken öğretmenlik mesleğini tamamlayarak emeklilik günlerinin içinde bulunan öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.

Çocuklarımıza bir harf öğretebilmek için yurdumuzun her köşesinde heyecanla görev yapan, fedakârlığın zirve isimleri olan saygıdeğer öğretmenlerimizin ‘Öğretmenler Günü’nü kutluyor, aileleri ve öğrencileri ile birlikte mutlu, huzurlu ve saadet dolu yıllar temenni ediyorum” dedi.

Ali Buğdaycı ’nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Ülkü - Bir Karaman Şube Başkanı Ali Buğdaycı 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir kutlama mesajı yayımladı.

Ali Buğdaycı yayınladığı mesajında; “ Ülkemizde 80 li yıllardan beri kutlanan bir öğretmenler günü daha geldi. Hepinizin öğretmenler gününü canı gönülden kutluyorum. Her öğretmenler günü geldiğinde yönetimde etkili ve yetkili olanlar öğretmenlerle ilgili nutuklar atarak iyi şeyler söylerler, vaatlerde bulunurlar. Bankalar, ticari kuruluşlar senin borcuna sadık olduğunu bildikleri için krediler teklif ederler. Fakat öğretmenler günü geçince senin çilekeşliğin, fedakarlıkların unutulur gider. Kim ne söylerse söylesin yıllarca senin itibarını bitirmek için çalışıldı . Sen bunlara itibar etmeden , kar kış demeden zor şartlarda , Doğu ve Güney Doğu’da amansız teröre rağmen ezan susmaz bayrak inmez diyerek şehit olarak görevine devam ettin , sen örnek insansın, aydın insansın topluma örnek olmaya aydınlatmaya devam ettin. Bütün bunlara rağmen; Sıkıntın var mı , eğitim öğretimle ilgili neler düşünüyorsun, geçine biliyor musun , ne derdin var ? Diye sormazlar. Her şey tepede planlanır. Sanki kutlanan öğretmenler günü değil öğretmenliği itibarsızlaştırma günü. Sevgili meslektaşım sen görevini layıkıyla yapmaya çalışırken senin itibarını bitirmeye çalışanların suratına şamar gibi yapılan ankette toplumda en güvenilir meslek grubu olduğun tescil edildi. Umulur ki yöneticilerimiz yapacakları düzenlemelerle en kısa sürede itibarımızı iade ederler.

Karaman Ülkücü Muallimler Derneği olarak en güzel, en mutlu, en huzurlu günlerin sizlerin olması dileğiyle öğretmenler gününüzü kutlar saygılarımı sunarım.” dedi.

Yunus Özdemir ’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

Memur-Sen Karaman İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Yunus Özdemir 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir kutlama mesajı yayımladı.

Yunus Özdemir yayınladığı mesajında; “’Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğinin sorunlarının ve çözüm önerilerinin en yoğunluklu olarak ortaya konulduğu, öğretmenlik mesleğinin itibarının artırılması için en güçlü vurguların yapıldığı, öğretmenler arasındaki meslekî dayanışmanın en üst düzeyde gerçekleştirildiği, öğretmenlerle öğrenciler arasında öğretmenliğin kutsiyetinin açığa çıkarak duygusal atmosferlerin yaşandığı en önemli günlerden ve en güzel imkânlardan biridir.

Türkiye’de 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak tayin ve tahsis edilen muayyen gün ise, 12 Eylül askeri darbesinin ardından, darbe yönetiminin kararıyla kutlanmaya başlamıştır. Darbecilerin ruhunu yansıtan, izlerini taşıyan, suç işleyenlerin yapmak istedikleri mühendisliğe öğretmenleri de ortak etmek için tahsis ettikleri, törenleri ve ritüelleriyle sorgulanmaksızın her yıl tekrarlanan Öğretmenler Günü, millet iradesini hiçe sayanların himmetiyle ‘öğretmenlere de bir gün olsun’ denilerek ihdas edildiği günden beri kabul sorunu yaşamaktadır. Darbecilerin yeri millet vicdanında nasıl meşrulaşmadıysa, 24 Kasım da aynı şekilde meşrulaşamamıştır.

24 Kasım Öğretmenler Günü, bu haliyle bin yıllık medeniyet değerlerinden soyutlanmak üzere köklerinden koparılmak istenen milletimizin tabi tutulduğu operasyonun bir yansımasından ibarettir. Bin yıllık geçmişi yok sayan ve el yordamıyla kazılmış yüzeysel temeller üzerine bina edilmek istenen köksüz, ruhsuz anlayışın bir tezahürüdür. Öncelikle Öğretmenler Günü, karşılığını kendi medeniyet değerlerimizin derinliklerinden bulan bir temel üzerinde yeniden inşa edilmeli, darbelerin, darbecilerin, antidemokratik süreçlerin ve endoktrinasyon ameliyesinin bir karşılığı olmaktan uzaklaştırılmalıdır.

Ülkemizde 1981 yılından itibaren kutlanan 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün, kutlanmaya başladığı günden bu yana içi doldurulamayan, yasak savmak kabilinden törenler ve beylik konuşmalarla geçiştirildiği görülmektedir. Militarist üslup ve kalıplaşmış ritüelle savılan Öğretmenler Günü, bugüne kadar öğretmenlere pratikte herhangi bir katkı sunamamıştır. Oysa Öğretmenler Günü, bir ülkenin geleceğini büsbütün şekillendiren bir hizmeti ortaya koyan öğretmenlerin bir yıllık motivasyonunun yüklendiği ve ülkenin geleceğinin aydınlık olması yönünde bir fırsat olarak değerlendirilebilir, ülkenin ve milletin kazancına dönüştürülebilirdi.

Öğretmenlerin, on yıllar boyunca birbiri üzerine eklenmiş pek çok sorunları bulunmaktadır. Öncelikle öğretmenlik mesleği itibarsızlaştırılmıştır. Öğretmenlere sunulan maddi imkânların yetersizliği nedeniyle öğretmenlik tercih edilen bir meslek olmaktan çıkmış, üniversite tercihlerinde eğitim fakültelerinin alt sıralara kaymasına neden olmuştur. Öğretmenliğin maddi manevi sorunlarının çözülmesi ve öğretmenliğin yeniden cazip, öncelikle tercih edilen bir meslek haline getirilmesi gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu düzenlemeler öğretmeni ve okul yönetimlerini öğrenci ve veli karşısında etkisiz eleman konumuna itmiştir. Öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasının ve toplumsal saygınlığını yitirmesinin yanı sıra mevzuat düzenlemeleriyle elinde hiçbir yaptırım imkânı bırakılmayan öğretmenlerin mesleklerini icra ederken çeşitli saldırılarla karşı karşıya kaldıkları da gözlenmektedir. Okullarda disiplini sağlamak için bir yaptırım uygulamanın imkânı yoktur. Saygınlığı kalmayan, can güvenliği tehdit altında bulunan öğretmenler mesleklerini çok zor şartlar altında icra etmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’nin eğitim politikalarını belirleyen ve uygulayan bir bakanlık olduğu gibi, öğretmenlerin de personeli olduğu bir bakanlıktır. Milli Eğitim Bakanlığı, personelinin sorunlarını sahiplenmeli ve çözümüne ilişkin çaba göstermelidir.

Eğitim çalışanlarının yetkili sendikası Eğitim-Bir-Sen, eğitim çalışanlarının ve eğitim hizmetini bizzat gerçekleştiren öğretmenlerimizin bugününün dünden, yarınının da bugünden daha iyi olması için üzerine düşeni samimi çabalarla yerine getirme uğraşı içerisindedir. Gerek Kurum İdari Kurulu toplantılarında gerekse Toplu Sözleşme görüşmelerinde önemli kazanımlar elde edilmesine vesile olmaktadır.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen olarak kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarında yararlanacağı mali, sosyal ve özlük hakların belirlendiği 3. Dönem Toplu Sözleşme ile 2016 yılında (6+5 olmak üzere) toplamda yüzde 11,3, 2017 yılında (3+4 olmak üzere ) toplamda yüzde 7,12, iki yıllık toplamda ise yüzde 19,2 zam aldık. 2005 yılından sonra göreve başlayan kamu görevlilerine ilave bir derece verilmesi beklentisini kazanıma dönüştürdük. Üyelerimiz başta olmak üzere bütün öğretmenlerin hasretle beklediği ve hararetle istediği nöbet ücretini alarak tarihi bir başarının altına imza attık. Böylece, mesleki eğitim merkezleri de dâhil olmak üzere örgün eğitim kurumlarında fiilen nöbet görevini yerine getiren müdür yardımcıları ile öğretmenlere, 2016 yılında haftada 2 saat, 2017 yılında ise haftada 3 saat ek ders ücreti ödenecektir. Bu sayede, öğretmenlerimizin aylık gelirlerine ilgili yılların birinci ve ikinci altı aylık dönemleri itibarıyla, 2016’da 98 TL ila103 TL, 2017 yılında ise 159 ila 166 TL ilave brüt artış sağladık. Bir başka önemli kazanımımız, Bakanlıkça hafta sonu yapılan merkezi sınavlarda görev alan eğitim çalışanlarına, ek ders ücreti yerine ÖSYM ve diğer kurumlarca yapılan sınavlarda olduğu gibi sınav gösterge rakamına dayalı sınav ücreti ödenmesini elde etmek oldu. Bu kazanımla, sınavda görev alanlara 5 saat tutarında ek ders ücreti yerine, ilgili yılın altı aylık dönemleri itibarıyla, her oturum için 2016 yılında en düşük 141 TL ila 148 TL, 2017 yılında ise 152 TL ila 158 TL sınav ücreti ödenecek. Yabancı dil sınavlarında yazılı ve sözlü sınav komisyonlarında görev alan üyelere, her bir komisyon üyeliği için ayrı ayrı ücret ödenmesi kazanımı da bizim imzamızla sağlandı. İLKSAN dayatmasına bütünüyle son verdik. Bir önceki dönem toplu sözleşmesinde elde ettiğimiz isteğe bağlı üyelik kazanımına, isteğe bağlı olarak üyelikten ayrılma kazanımını ekledik. Böylece, rızaları dışında öğretmenlerimizin cüzdanına el atılması uygulamasına son verdik. Öğretim yılına hazırlık ödeneğinin 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 1.000 TL, 2017-2018 içinse 1.050 TL olarak belirlenmesini sağladık.

Eğitim-Bir-Sen olarak, 19. Milli Eğitim Şurası’nda tartışılan, karar altına alınan ya da üzerinde çalışma yapılmasına karar verilen hususların bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. Branş öğretmenleriyle meslek öğretmenlerinin maaş karşılığı ders saatlerinin 15 saat olarak eşitlenmesi, öğretmenlerin özlük haklarına yönelik olarak, her dört yılda bir yıpranma payı ve 3600 ek gösterge verilmesi, öğretmenlerin ek ders ücretlerinin artırılması, öğretmenlerin mesleki yeterlikler doğrultusunda kariyer basamaklarında yükseltilmesi, öğretmenlerin ihtiyaç duyulan il ve bölgelerde görev yapmalarına yönelik bir teşvik sistemi geliştirilmesi, öğretmenlik mesleğinin hak ettiği sosyal ve mesleki itibarın artırılmasında; yeterlik, nitelik ve standart gibi kavramlar arasında bir ortak anlayış yaratacak ve norm oluşturacak bir yasal düzenlemeye gidilmesi şeklinde ortaya konulan karar ve yaklaşımlar mutlaka hayata geçirilmelidir.

Öğretmen, eğitim hizmetinin merkezindedir. Öğretmeni dikkate almadan verimli ve başarılı bir eğitim hizmeti verilemez. Öğretmenlerin gönülden iştirak edecekleri, kökü derinlerde bir Öğretmenler Günü özlemiyle; tüm öğretmenlerimizin emeklerinin değerinin anlaşıldığı, mesleğin itibarının ön plana çıktığı, sorunlarının çözüldüğü ve Öğretmenler Günü’nün sivilleştiği günler diliyoruz.’’ dedi.

Ziya HOTAMIŞLI'nın 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı ve Kamu-Sen İl Temsilcisi Ziya Hotamışlı mesajında;''Türk Eğitim-Sen, her yıl olduğu gibi bu yılda öğretmenlerin sosyo-ekonomik durumlarını, mesleki sorunlarını ve geleceğe dair düşüncelerini tespit edebilmek gayesiyle bir anket çalışması yaptı. Toplam 21 bin 313 kişinin katıldığı anketin belli başlı sorularını kamuoyuyla paylaşıyoruz. Ayrıntılar Genel Merkez sitemizdedir. Buna göre:

Ankete katılanların %80’i son 5 yıl içinde bankadan kredi çekmiş. Ankete katılanların %44.4’ü önümüzdeki günlerde banka kredisi çekmeyi planlamaktadır.

Ankete katılanların %4’ i kredi kartı borcunu düzenli olarak ve tamamını ödeyemiyor.

%86.6 sının alım gücünde son bir yılda azalma olmuş. Ankete katılanların %86.6’sı son bir yıl içinde alım gücünde azalma olduğunu , % 13.4 ü ise azalma olmadığını ifade etti.

Ankete katılanların %27.3’ü ek iş yaptığını, % 72.7 si ek iş yapmadığını ifade etmiştir.

Ankete katılanların %25.7’si borçlarını kapatmak için çektiği kredi karşılığı kendi evini ya da ailesinin evini ipotek göstermiş.

Öğretmenlerin %94’ü alış-veriş yaparken fiyat araştırması yaptığın ve uygun etiketli ürünleri tercih ediyorum demiştir.

Ankete katılanların %89’u ek gösterge 3600 a yükseltilse ve öğretmenlere yıpranma payı verilse emekliliği hak ettiğinde emekli olacağını belirtmiştir. 

Ankete katılanların %74.6’sı toplu sözleşmeyi hayal kırıklığı olarak nitelendiriyor.

Aday öğretmenliğin kaldırılmasında performans değerlendirmesi ve ayrıca yazılı ve sözlü sınav şartının getirilmesini doğru buluyor musunuz? Sorusuna %86 hayır cevabı vermiştir.

“Okul yöneticiliği için getirilen sistem ile liyakat sahibi olmayan, yandaş ve torpilli kişiler yönetici yapıldı” ifadesine katılıyor musunuz sorusuna %88 evet cevabı vermiştir.

“4 yılını dolduran idarecilerin görevinden alınmasından sonra sözlü sınavı sonucuna göre görevlendirilen yöneticiler tarafından yönetilmesinin eğitim hayatımız için olumlu sonuçlar getirdiğini düşünüyor musunuz” sorusuna %84.3’ü hayır cevabı vermiştir.

Eğitimde gerek öğretmenlere, yöneticilere, gerekse diğer çalışanlara siyasi baskı uygulandığını düşünüyor musunuz sorusuna %81 evet demiştir.

“Ülkemizde okullara yeterli sayıda öğretmen ataması yapıldığını düşünüyor musunuz ”sorusuna %74 hayır cevabı vermiştir. 

“Ülkemizin öğretmen açığını giderecek ölçüde atama yapmak için kaynağının olduğuna inanıyor musunuz” sorusuna %85 evet demiştir.

Ankete katılanların %56.4 mesleğinden istifa etmeyi düşündüğü zamanlar olduğunu söyledi. Bunun en büyük nedeni olarak siyasi baskı, adam kayırmacılık ve yandaş uygulamalar olduğu belirtiliyor.

Ankete katılanların %86.4 ü meslek hastalığına yakalandığını ifade ediyor.

Ankete katılanların %41.4 ü şiddete maruz kalmıştır. Bunun %70’i sözlü, %19’u psikolojik, %11’i fiziksel… Ankete katılanların %96.1’i Milli Eğitim Bakanlığının öğretmenlere şiddet konusunda yeterli tedbiri almadığını düşünüyor. Şiddete maruz kalanların %88’i şikayetçi olmadığını, %12’inin şikayetçi olduğunu belirtmiştir. 

Ankete katılanların %86’ı geleceğe güvenle bakmadığını söylüyor.

Ankete katılanların %92’i siyasetçilere güvenmiyor.

Ankete katılanların %5.2’si göçmenlik başvurusunda bulunmuş. 

Ankete katılanların %87.4’ü herhangi bir sendikaya üye olduğunu belirtti.

Ankete katılanlara göre Türkiye’nin geleceğine dair en büyük korkuları toplumsal kutuplaşma, toplumsal çatışma ve bölünme %52.

Ankete katılanların %68’i devletin terörün yoğun yaşandığı yerlerde eğitim çalışanlarının can güvenliğini sağlayamadığı düşünüyor.

24 Kasım Öğretmenler Günü: öğretmenlerimiz, akademik kadro ve idari personel, hizmetli, memur, teknisyen, şoför… İdarecilerimiz olmak üzere camiamıza kutlu olsun. Cumhuriyetimizin kurucusu Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere ebediyete irtihal etmiş; bizleri yetiştiren ana-babalarımıza, öğretmenlerimize sonsuz rahmet, minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. Ruhları şad, mekânları cennet olsun. Emekli olmuş öğretmenlerimize sağlık, huzur içinde bir hayat diliyoruz.

Her türlü olumsuz şart ve imkânsızlığa rağmen olağanüstü fedakârlıkla mesleğine kendisini adayan sevgili öğretmenlerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sağlık, huzur, mutluluk ve başarılarla dolu yarınlar diliyoruz. Mesleğe yeni başlayıp aramıza katılan genç öğretmenlerimize hoş geldiniz hayırlı uğurlu olsun diyoruz,''dedi.

Eğitim Sen Karaman Şube Başkanı Derya KART'ın 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Kart mesajına''Öğretmenlik mesleği açısından, uluslararası anlamda tek öğretmenler günü olan 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olmasına karşın, 12 Eylül sonrasında ilan edilen “24 Kasım Öğretmenler Günü” resmi olarak kutlanacak, her fırsatta mağdur edilen, “az çalışıyorlar”, “çok tatil yapıyorlar” diyerek siyasiler tarafından her fırsatta aşağılanan öğretmenlerin ne kadar “kutsal” bir iş yaptıkları hatırlatılarak, acil çözüm bekleyen en temel sorunları bile gündeme getirilmeden “resmi bir gün” olarak kutlanacak. 

Kutlu olsun!

12 Eylül cuntasının bir ürünü olan “24 Kasım Öğretmenler Günü” 12 Eylül zihniyetinin ve günümüzdeki temsilcilerinin nasıl bir öğretmen istediğinin simgesidir. Eğitim Sen’in 24 Kasım’ı öğretmenler günü olarak kabul etmesi demek; 12 Eylül rejimini, uygulamalarını ve düşüncesini benimsemek, TÖB-DER’in kapatılmasını ve binlerce öğretmenin mağdur edilmesini onaylamak, 12 Eylül zihniyetinin yaratmak istediği “itaatkâr öğretmen” profilini kabul etmek anlamına gelmektedir.

24 Kasımı “Öğretmenler Günü” olarak ilan edenler, öğretmenlere içi boş ve gerçek yaşamda hiçbir karşılığı olmayan övgüler dizip, yıllardır yaşanan sorunların üzerini örterek günü kurtarmaya çalışmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı attığı her adımda, başlattığı her uygulamada öğretmenlerin, yardımcı hizmetli ve memurların daha fazla çalışabilmelerinin önünü açmak için çalışmakta, en temel taleplerimizi görmezden gelmektedir. Çalışma koşullarımızın giderek esnek, kuralsız ve güvencesiz hale getirilmesi, angarya çalışma uygulamalarının artması ve son olarak iş güvencemize göz dikilmesi, eğitim emekçilerini büyük bir tedirginlik ve karamsarlık içine itmektedir.

Her 24 Kasım’da öğretmenliğin kutsallığından, “onurlu bir meslek” olduğundan söz edilerek bildik ezber cümlelerin kullanılması, eğitim emekçilerini ciddi anlamda rahatsız etmektedir. Yüz binlerce eğitim emekçisinin sosyal ve ekonomik sorunlarını çözmek için yıllardır adım atmayanların, öğretmenlerin gerçek sorunlarını görmezden gelenlerin bildik nutuklarını daha fazla dinlemek istemiyor, eğitimin ve öğretmenlerimizin sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesini istiyoruz.

Kutlu olsun!

Eğitim emekçilerinin sorunları giderek artmaktadır.

Türkiye’de çalışan öğretmenler, OECD ülkeleri içinde en çok çalışan, en düşük maaş alan öğretmenler arasındadır.

Öğretmenler, sık sık değişen eğitim politikaları nedeniyle siyasi iktidarın ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın elinde adeta oyuncak haline getirilmiştir.

Öğretmen açıkları sorununa kalıcı çözümler üretilmeyerek 300 bini aşkın işsiz öğretmenin ataması yapılmamış, bugüne kadar 40’ı aşkın işsiz öğretmen resmen intihara sürüklenmiştir.

Eğitimde benimsenen esnek çalışma uygulamaları ile aynı işi yapan farklı statülerde öğretmen istihdamını gündeme gelmiş, kariyer basamakları ve performans değerlendirme uygulamaları eğitim emekçilerini birbirine rakip haline getirmiştir.

Eğitim ve bilim emekçilerinin yıllardır yaşadığı sorunlar karşısında sesini yükseltmesi, alanlara çıkarak sorunlarına çözüm araması, siyasi iktidarı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nı fazlasıyla rahatsız ettiğinin farkındayız. Kendisine muhalif her sesi, her düşünceyi bastırmak isteyenlerin, Türkiye’nin çeşitli illerinde sendikamıza ve üyelerimize yönelik idari ve siyasi baskılarını arttırması bizler için tesadüf değildir.

Siyasi iktidarın eğitimin ve ülkenin geleceğini olumsuz etkileyecek her türlü müdahalesine karşı, yıllardır savunduğumuz taleplerimizi dillendirmeye ve sonuç alıncaya kadar mücadele etmeye devam edeceğimiz bilinmelidir.

Eğitim Sen olarak taleplerimiz;

Öğretmenler günü olarak 12 Eylül ürünü olan 24 Kasım değil, Dünya Öğretmenler Günü olan 5 Ekim tarihi esas alınmalı, öğretmenlere hak ettiği değer verilmelidir.

Başta insanca yaşayacak ücret talebimiz olmak üzere, eğitim emekçilerinin bugüne kadar yaşadığı ekonomik mağduriyetler giderilmeli, son 13 yıl içinde satın alım gücümüzdeki azalmayı telafi eden adaletli bir ücret artışı sağlanmalıdır.

Ek ödemelerin tamamı temel ücrete ve emekliliğe yansıtılmalı, vergi dilimi uygulaması sabitlenerek ücretlerde yaşanan erimenin önüne geçilmelidir. Ek ders ücretleri günün şartlarına uygun bir şekilde yeniden düzenlenmeli ve en az iki kat arttırılmalıdır.

Eğitim-öğretim yılı başında öğretmenlere yapılan eğitim-öğretime hazırlık ödeneği, her dönem başında olmak üzere yılda iki kez olmalı ve bütün eğitim ve bilim emekçilerinin yararlanması sağlanmalıdır.

Eğitimde esnek, kuralsız ve angarya çalışma uygulamalarına son verilmeli, performans değerlendirme ve iş güvencemizi hedef alan girişimlerden tamamen vazgeçilmelidir,''dedi.

CHP Karaman İl Kadın Kolları Başkanlığı 'nın 24 Kasım Öğretmenler Günü Mesajı

CHP Karaman İl Kadın Kolları Başkanlığı 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı. 

CHP Karaman İl Kadın Kolları Başkanlığı yayınladığı mesajında; “Bir ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesi, eğitim ve öğretimin kaliteli, bilimsel yöntemlerle yürütülmesi ile ancak mümkün olabilir. Eğitim emekçisi tüm öğretmenlerin öğretmenler günü kutlu olsun.” dedi.


Son Güncelleme: 24.11.2015 13:51
Yorumlar