banner464

30 Mart'ta Yaşanan Don Elma Rekoltesini Yüzde 70 Düşürdü

Karaman'da 30 Mart gecesi hava sıcaklığının yer yer sıfırın altında 9 dereceye düşmesi sonucu oluşan don nedeniyle elma rekoltesinde önemli oranda kayıp yaşandı

30 Mart'ta Yaşanan Don Elma Rekoltesini Yüzde 70 Düşürdü

Karaman'da 30 Mart gecesi hava sıcaklığının yer yer sıfırın altında 9 dereceye düşmesi sonucu oluşan don nedeniyle elma rekoltesinde önemli oranda kayıp yaşandı

07 Ekim 2014 Salı 13:37
230 Okunma
30 Mart'ta Yaşanan Don Elma Rekoltesini Yüzde 70 Düşürdü
Muğlu;30 Mart'ta Yaşanan Don Elma Rekoltesini Yüzde 70 Düşürdü

Karaman'da 30 Mart gecesi hava sıcaklığının yer yer sıfırın altında 9 dereceye düşmesi sonucu oluşan don nedeniyle elma rekoltesinde önemli oranda kayıp yaşandı.

Karaman'da 30 Mart gecesi hava sıcaklığının yer yer sıfırın altında 9 dereceye düşmesi sonucu oluşan don nedeniyle elma rekoltesinde önemli oranda kayıp yaşandı. 600-650 bin ton civarında beklenen elma hasadının dondan dolayı 200 bin ton civarında olmasını bekleniyor.

Karaman Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, yaptığı açıklamada, Karaman'ın elma üretiminde uzun yıllardır Türkiye'de ilk sıralarda yer aldığını söyledi. Elma bahçelerinde 30 Mart'ta meydana gelen don sonrası büyük kayıplar olduğunu ifade eden Muğlu, "Geçtiğimiz yıl 550 bin tona yakın rekolte vardı. Bu yıl yeni meyve vermeye başlayacak fidanlarla beklentimiz 600-650 bin ton civarındaydı fakat, don beklentileri boşa çıkardı. Hasadın başladığı bugünlerde rekoltenin 200 bin ton civarında olmasını bekliyoruz" dedi. Muğlu, 30 Mart gecesinin Karamanlı elma üreticisine zararının 400 bin ton civarında olduğunu vurguladı.

TEKNOLOJİ OLMASA ZARAR DAHA BÜYÜKTÜ

Donun elma kalitesini de düşürdüğüne işaret eden Muğlu, şöyle devam etti: "Dondan sonra dolu zararı oldu. Düzensiz yağışlardan, kara leke ve pas hastalığıyla yeterince mücadele yapılamadı. Elmaların çoğu istenilen kalitede değil. Türkiye'de en modern elmacılık Karaman'da yapılır. Örnek modern bahçeler buradadır. En yeni teknoloji Karaman'da uygulanır. Normalde bu afetlerden sonra Karaman'da elma rekoltesinin çok daha aşağılarda olması gerekirdi fakat, bahçelerdeki modern teknoloji, zararı belli bir seviyeye çekti."

Elma bahçelerinde fan, file ve modern sulama sistemleri bulunduğunu anlatan Muğlu, buna rağmen bazen ne yapılırsa yapılsın doğal afetlerin önüne geçilemediğini dile getirdi. Muğlu, doğal afetlerin elma üreticisinin yanı sıra sektörle bağlantılı pek çok iş kolunu da olumsuz etkilediğine dikkati çekerek, şöyle konuştu: "Üretici bu yıl parasız. ürün almasa da bahçesine bakması lazım. Bundan ilaç, gübre satıcıları, akaryakıt istasyonları etkileniyor. Elma sezonu 2 ay. Elma toplama işinde çalışan binlerce kadın var. Bu yıl onlar da çalışamadı. Geçen yıl elma toplatmak için işçi bulamazken, bu yıl işçi çavuşları bahçe sahiplerini arayıp iş olup olmadığını soruyor."

Elma üretiminin az olmasına rağmen elma tüccarlarının bu yıl Karaman elmasına yeteri kadar ilgi göstermediğini belirten Muğlu, "Elma az fakat piyasada yeteri kadar tüccar yok. İhracatçının önünün açılması lazım. 2010'da ihracatçıya teşvik verilmişti. Eğer ihracatçıya prim desteği verilirse elma piyasası oturacak, üretici de bundan nasibini alacaktır" dedi.

'TANITIMI İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ'

Karaman'ın en çok elma üretilen beldesi Akçaşehir Belediye Başkanı Ramazan Küçük ise tarımda kimyasal kullanılmadığını, bunun da organik tarımın ön plana çıktığı günümüzde önemli olduğunu söyledi. Elmanın en doğal şekliyle üretilip tüketicinin beğenisine sunulduğunu vurgulayan Küçük, "En büyük problemimiz pazar. Vatandaşımız elma üretimi sayesinde doğduğu yerde doyuyor. Göç son yıllarda azaldı. Modern bahçeler, tesisler yapılıyor. Akçaşehir elması bir markadır. Bu markanın tanıtımının yapılması için destek bekliyoruz" diye konuştu.

Son Güncelleme: 07.10.2014 13:43
Yorumlar