banner464

6502 sayılı Yeni Tüketici Kanunu Tanıtıldı

Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlununda katıldığı toplantıda önemli açıklamalarda bulunuldu

6502 sayılı Yeni Tüketici Kanunu Tanıtıldı

Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlununda katıldığı toplantıda önemli açıklamalarda bulunuldu

27 Mayıs 2014 Salı 17:57
627 Okunma
6502 sayılı Yeni Tüketici Kanunu Tanıtıldı
İl Ticaret Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıda 6502 sayılı Yeni Tüketici Kanunu hakkında basın mensupları bilgilendirildi.
27 Mayıs 2014 tarihinde gerçekleştirilen toplantıya Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu, Ticaret İl Müdür V. Yusuf Arı, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hayrettin Aslan, Karaman Tüketici Koruma Derneği Başkanı Musa Akkafa, Tüketici Hakem Heyeti Üyeleri ve basın mensupları katıldı

Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu yaptığı açılış konuşmasında; “Tüketicilerimiz için yarın önemli bir gün olup, 28 Mayıs 2014 itibariyle 4077 sayılı Tüketicini Korunması Hakkındaki Kanun yürürlükten kalkacak. Bunun yerine 6502 sayılı yeni Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun yürürlüğe girecek. Bu kapsamda yeni Kanun hakkında bilgilendirme yapmak için bugün sizlerle birlikteyiz.”dedi

Vali Yardımcısı Rıza Gençoğlu’nun konuşmasının ardından Ticaret İl Müdür V. Yusuf Arı yaptığı konuşmasında; “Yeni Kanun hakkında bilgilendirme gerek mevzuatta gerekse internet ortamında yapılmaktadır. Bizim burada yeni Kanun’da sizinle paylaşacağımız, özellikle altını çizeceğimiz üç konu var. Birincisi 59. Madde. Tüketicinin bilgilendirmesiyle ilgili olan bu maddeyle; radyo ve televizyonlara 08.00 – 22.00 saatleri arasında, ayda 15 dakikadan az olmamak üzere tüketiciyi bilinçlendirici program yayınlama zorunluluğu getirilmiştir. Tüketicinin bilinçlendirilmesi için yeni Kanun’a eklenen bu maddeyle sosyal sorumluluğu bulunan basının, bu konuda görev alması sağlanmıştır.

İkinci önemli nokta ise yeni Kanunla eser kapsamı genişletildi güneş enerjisi, mutfak dolabı vb. ürünler olan eserle birlikte, taşıma ve sigorta sözleşmeleri de Kanun kapsama alınmıştır. Böylelikle bu konulardaki şikâyetlere de bakabileceğiz. Bir diğer önemli madde ise tüketici kredilerinde cayma hakkı getirildi. Vatandaşlarımıza tüketici kredilerin de belli bir süre içinde cayma hakkı getirilmiştir.”dedi.

Toplantı basın mensuplarının sorularının Ticaret İl Müdür V. Yusuf Arı’nın cevaplandırmasıyla sona e
Son Güncelleme: 29.05.2014 12:47
Yorumlar