banner464

AK Kadınlar Hocalı Katliamını Kınadı

AK Parti Karaman Kadın Teşkilatı 26 Şubat 1992'de Ermeniler tarafından Hocalı Katliamını kınadı. 

AK Kadınlar Hocalı Katliamını Kınadı

AK Parti Karaman Kadın Teşkilatı 26 Şubat 1992'de Ermeniler tarafından Hocalı Katliamını kınadı. 

26 Şubat 2016 Cuma 11:21
541 Okunma
AK Kadınlar Hocalı Katliamını Kınadı

AK Parti İl binasında teşkilatla birlikte açıklama yapan AK Parti Karaman Kadın Kolları Başkanı Ümit Gülin Göksoy, Ermenilerin eşine az rastlanan katliamlardan birini gerçekleştirdiğini belirterek, "26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetleri Sovyetler Birliğinin desteği ile yüzlerce Türk’ü katletmiştir.21. Yüzyılın eşiğinde, Dünyanın gözleri önünde; kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisi gerçekleşmiştir. Hocalı Katliamı sırasında 10 bin nüfuslu Hocalı’da yaklaşık 3.000 civarı Azeri bulunmaktadır.Ermeniler, 25 Şubat’ı 26 Şubat'a bağlayan gecede: 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmiştir. O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir. Hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir. Hocalı katliamının üzerinden tam 24 yıl geçmiştir. Ermenilerin ve Ermenilere destek olan Sovyetler Birliği’nin yaptıkları insan haklarına ve uluslararası hukuki antlaşmalara; Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar Konusunda Uluslararası Sözleşme, Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesi’ne karşı olarak işlenmiş bir suçtur.Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananlar uluslararası kamuoyu, uluslararası kuruluşlar ve Batı tarafından görmezden gelinmiştir. Oysa Hocalı’da yapılan katliam Azerbaycan’daki kardeşlerimiz başta olmak üzere; tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur. Biliyoruz ki, masum bir insana kıymak inancımıza göre suçların en büyüğüdür. Bu insanlık suçunun uluslararası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınanması gereken bir durumdur.  Ancak aynı çevrelerin ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan katliamlara karşı da umursamaz ve ikiyüzlü tutumları bizlere seneler sonrasında da hiçbir şeyin ahlaki ve hukuki manada değişmemiş olduğunu göstermektedir." dedi.
“Bir Ananın İki Oğluyuz''
AK Parti Karaman Kadın Kolları Başkanı Ümit Gülin Göksoy Azerbaycan ile ilişkilerin Bir Ananın İki Oğlu gibi olduğu belirterek, '' Azerbaycan bizim için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycanlı kardeşlerimiz de milletlerden bir millet değildir.  Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan, sözde değil, özde kardeş iki milletiz.Hocalı’da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimizin acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve acısını ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır.Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti bugüne kadar “Bir Ananın İki Oğlu” olarak ilişkilerini sürdürmüştür, bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir. AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları olarak yurt içi ve yurt dışındaki tüm teşkilat üyelerimizle birlikte 26 Şubat 1992 tarihinde Karabağ’da, Hocalı’da yapılan katliamı kınıyoruz. Bizim için dün Srebrenitsa’da, Halepçe’de, bugün Hama’da, İdlip’te, Türkmen Dağında yaşananlar neyse tam 24 yıl önce Hocalı’da yaşananlar da odur. Bugün haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla; asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle; Hocalı’ daki zihniyet birebir aynıdır.Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur. Uzak yakın fark etmeden gönül coğrafyamızda yaşanan her olay; AK Parti olarak bizlere insani ve vicdani sorumluluklarımızı tekrar tekrar hatırlatmaktadır. Hocalı katliamında vefat edenleri rahmet ve dua ile anıyor, bu vesile ile yakınlarına, Azerbaycan halkına tekrar başsağlığı diliyoruz.'' dedi.
''Bugünkü bomba patlatan zihniyetle Hocalı'daki zihniyet aynıdır''
Yaşanan katliamları kınayan AK Parti Karaman Kadın Kolları Başkanı Ümit Gülin Göksoy, "Bizler Karaman Kadın Kolları olarak tüm üyelerimizle 26 Şubat 1992'de Hocalı'da yapılan katliamı kınıyoruz. Bugün ülkemizde bomba yüklü araçlarla asker, sivil, çocuk, kadın demeden insanları katleden zihniyetle Hocalı'daki zihniyet aynıdır." diye konuştu.
Basın açıklamasının ardından Hocalı Katliamında yaşamını yitirenler için mevlid okundu. 
Necati Ermiş

Son Güncelleme: 26.02.2016 15:46
Anahtar Kelimeler:
Hocalı Katliamı
Yorumlar