banner464

Bakan Elvan'dan Gurbetçilere Müjde

Gurbetçilere Telefon Müjdesi

Bakan Elvan'dan Gurbetçilere Müjde

Gurbetçilere Telefon Müjdesi

12 Temmuz 2014 Cumartesi 13:37
2435 Okunma
Bakan Elvan'dan Gurbetçilere Müjde
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, yurtdışından Türkiye’ye gelen turist ve gurbetçilerin yanlarında getirdikleri telefonların kapanma süresini 60 güne kadar uzattıklarını açıkladı. Elvan, “Gurbetçi vatandaşlarımızın özellikle yaz aylarında Türkiye’ye geldiklerinde yaşadıkları sıkıntının da önüne geçmiş olduk” dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında kurulan Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’nde gurbetçi vatandaşlar için kolaylık getirdiklerini söyledi. Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının kayıt altına alınmaması halinde 30 gün içinde kapatıldığını hatırlatan Elvan, Mayıs ayında Berlin ziyareti sırasında gurbetçi vatandaşlardan bu konuda birçok talep geldiğini söyledi.

Elvan, söz konusu talepler kapsamında Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelikte değişikliğe gittiğini bildirdi.

Bakan Elvan, yapılan değişiklik ile yurtdışından yolcu beraberinde getirilen mobil cihazların kayıt altına aldırılması için verilen azami sürenin 30 günden 60 güne çıkartılarak kayıt süresinin kısa olması nedeniyle ortaya çıkan sorunları giderdiklerini ifade etti. Elvan, “Özellikle yaz tatillerini geçirmek üzere ülkemize gelen gurbetçi vatandaşlarımız Türkiye’de yeni telefon almak gibi bir zorlukla karşı karşıya kalıyorlardı. Bu düzenleme ile bunu ortadan kaldırdık. Benzer şekilde Türkiye’ye gelen turistler de telefonlarını 2 ay süreyle rahatlıkla kullanabilecekler” dedi.
Son Güncelleme: 15.07.2014 18:10
Yorumlar