banner464

Başbakandan Engelli Öğretmen Tepkisi!

Karaman’dan İsmail Kılınçarslan, “engelli öğretmen alımı yapılması” isteğiyle Komisyona bir dilekçe yazdı.

Başbakandan Engelli Öğretmen Tepkisi!

Karaman’dan İsmail Kılınçarslan, “engelli öğretmen alımı yapılması” isteğiyle Komisyona bir dilekçe yazdı.

12 Şubat 2013 Salı 02:10
755 Okunma
Başbakandan Engelli Öğretmen Tepkisi!
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Milli Eğitim Bakanlığı’nın eski Bakanı Ömer Dinçer döneminde TBMM Dilekçe Komisyonu’na verdiği, “Öğretmenlik bedensel engeli bulunanlar tarafından icra edilebilecek mesleklerden değildir” yanıtına tepki gösterdiği ortaya çıktı.
Erdoğan’ın, Komisyon Başkanı Mehmet Daniş’i iki kez arayarak “Böyle bir yanıt var mı? Bu doğru mu?” diye sorduğu öğrenildi.
Karaman’dan İsmail Kılınçarslan, “engelli öğretmen alımı yapılması” isteğiyle Komisyona bir dilekçe yazdı. Kılınçarslan’ın talebini işleme koyan Komisyon, MEB’den görüş istedi. MEB’den alınan cevabi yazıda, şunlar kaydedildi:
“Geçmişteki uygulamalar öğretmenlik mesleğinin bedensel engeli bulunanlar tarafından icra edilebilecek mesleklerden olmadığını gösterdiği, bu nedenle, özürlü öğretmen istihdam edilmesi yerine, özürlü personel istihdamına ilişkin kontenjanın eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki diğer hizmet sınıflarında istihdam edilecek özürlülere ayrılması düşünülmüştür.”
BÖYLE BİR YANIT VAR MI?
Komisyon, MEB’den aldığı yanıt doğrultusunda dilekçe ile ilgili başka bir işlem yapılamayacağına kararını verdi. Haberin Hürriyet’ten yayınlanmasının ardından Başbakan Erdoğan’ın iki kez Komisyon Başkanı Daniş’i arayarak bilgi aldığı öğrenildi. Başbakan Erdoğan görüşmede Daniş’e, MEB’den gelen yazı için “Böyle bir yanıt var mı? Bu doğru mu?” diye sordu.
Bu görüşmelerin ardından Ak Parti Sosyal İşler Başkanlığı devreye girerek bir çalışma yaptı ve engellilerin öğretmen olarak atanmalarının önünde yasal bir engel bulunmadığı görüşünde birleşildi. Şubat başlarında MEB’in engelli öğretmen atayacağı yönünde açıklama yapıldı.
ENGELLİDEN ÖĞRETMEN OLMAZ
Telefonla ulaştığımız dilekçenin sahibi engelli Fransızca öğretmeni Kılınçarslan, Hürriyet’e şunları kaydetti:
“Eski Bakan Ömer Dinçer ‘engelliden öğretmen olmaz’ dedi. Nabi Avcı’nın gelmesi bizim için şans oldu. Hemen bir düzenleme yapıldı. Madem olamıyor ben beş sene üniversiteyi nasıl okudum ve diplomayı alabildim? Niçin öğretmen diploması verildi? Dilekçeme verilen yanıt üzerine dava açmayı planlıyordum, tam o sırada Bakan değişikliği gerçekleşti ve bundan vazgeçtim. Dilekçem etkili oldu ve böyle bir düzenleme yapılacağı için teşekkür ediyorum.”dedi.Son Güncelleme: 12.02.2013 10:37
Yorumlar