Başkentte Karaman’ın Yeni Sayısı Çıktı

Karamanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin bir kültür hizmeti olarak ilk sayısı Kasım 2018’de yayımlanan Başkentte Karaman Dergisi’nin ikinci sayısı çıktı.

banner491
Başkentte Karaman’ın Yeni Sayısı Çıktı
banner567

Karaman Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Mütevelli Heyeti’nin ilk toplantısının yapılarak vakıf senedinin imzalandığı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki buluşmadan bir fotoğrafın kullanıldığı, “Hoş Geldin KAREV” başlıklı kapakla çıkan dergi, bu hafta dağıtıma sunulacak.
Karamanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve KAREV Kurucu Başkanı Veli Bozkır’ın “Karaman Sevdamız Bitmez” başlıklı yazısında, Karamanlılar Derneği’nin kısa tarihçesi ile KAREV’in kuruluş müjdesi veriliyor. Derginin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Editörü Ahmet Tek ise “Destek Sizden Gayret Bizden” başlıklı yazısında, derginin ilk sayısının çok beğenildiğine vurgu yaparak, Ankara’da faaliyete geçecek olan Karaman Evi için maddi desteğe ihtiyaç duyulduğunu hatırlattı.

Duru Bulgur’un sponsorluğunda çıkan ve ücretsiz dağıtılan derginin ikinci sayısında ağırlık KAREV Mütevelli Heyeti’nin ilk toplantısından fotoğraflar ve kurucu üyelerin isimleri oldu.
Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’nın ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan ilk toplantının fotoğrafları, gelecekte birer tarihi belge olarak dikkate alınacaktır.
Derneğin faaliyetlerine ve her ay düzenlenen öğrenci toplantılarına da yer verilen dergide, hemşehrilerimiz Esat Toklu, Prof. Dr. Ali Eryılmaz ve Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir ile Kıbrıs Barış Harekatı komutanlarından Emekli General Cemal Eruç’un öğrencilerle sohbetleri keyifle okunan yazılar olarak dikkati çekti.

Derginin Genel Yayın Yönetmeni Dr. Ali Güler, Kazım Karabekir’i bir başka yönüyle değerlendirdi.
Daha sonraki sayılarda da devam edecek  “Bir Portre” başlıklı sayfada, Ahmet Tek Karaman’ın ilk elektrik mühendisi, eski müsteşar, on parmağında on uğraşı olan Mükrem Erkin’i “Babacan Karamanlı” olarak anlattı. Ahmet Tek, “Karaman’a İz Bırakanlar” sayfasında ise 50 yıl önce mesleğe Karaman’da başlayan efsane Matematik Öğretmeni Süleyman Yalçın’ı yazdı.

 Derginin Yazı Kurulu Üyesi, usta kalem Yusuf Yıldırım, “Bir Eser Bir Mekan’da” Hacı Beyler Camii ve Bilinmeyenleri”ni bir araştırmacı titizliğiyle anlattı.

 Ankaramander’in Ahmet Talat Duru anısına Karaman’da düzenlediği “Yunus’ça Ezgiler” konseri, “Vasiyet ve Vefat” başlığıyla yer aldı. Kültür-Sanat sayfamızın konuğu ise çalışmalarını bir süredir İstanbul’da sürdüren Ressam Özge Koz ve eserleri oldu.

ANKARA'DA iFTAR BULUŞMASI

Ankara Karamanlılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin geleneksel iftar buluşması yarın (Perşembe günü) yapılacak.

Gençlik Parkı girişindeki “Cadde Cafe” adlı restoranda gerçekleştirilecek olan iftara aralarında Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı, Bütçe ve Plan Komisyonu Başkanı Milletvekili Lütfi Elvan, çok sayıda bürokratın bulunduğu 500’ü aşkın hemşehrimizin katılması bekleniyor. İftara Karaman’dan da Vali Fahri Meral, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı olmak üzere çok sayıda kişinin katılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 16:45

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner619

banner612

banner590