banner464

Bilim Sanayi Müdürlüğü Uyardı

Yıllık işletme cetvelinin verilmesi için son 5 gün kaldığı belirtildi.

Bilim Sanayi Müdürlüğü Uyardı

Yıllık işletme cetvelinin verilmesi için son 5 gün kaldığı belirtildi.

25 Nisan 2013 Perşembe 18:10
626 Okunma
Bilim Sanayi Müdürlüğü Uyardı
Bilim Sanayi Müdürlüğü uyardı;
“PARA CEZASINA MARUZ KALMAYIN”


Karaman Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarlı konu hakkında yaptığı açıklamada;
“Sanayi işletmelerinin tescilini yapmak, onların ekonomik  ve sınai faaliyetlerini takip ederek gerekli veriyi toplamak ve bu verilerden elde edilecek bilginin, sanayi politikasının oluşturulmasında ve diğer birçok alanda kullanılmasını sağlamak amacıyla; 1957 yılında 6948 sayılı Sanayi Sicili  Kanunu hazırlanmış ve aynı yıl  yürürlüğe girmiştir.. 
       
Bilindiği üzere, 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu’ na göre Sanayi Sicil Belgesi alan kuruluşların, her yıl Nisan ayı sonuna kadar  “ Yıllık İşletme Cetveli ”  verme zorunluluğu bulunmaktadır.Bu nedenle, İlimizdeki Sanayi Sicil Belgeli kuruluşların 2012 yılı faaliyetlerinin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvellerini 30 Nisan 2013günü mesai bitimine kadar bildirmeleri gerekmektedir. Bakanlığımızın,  www. sanayi.gov.tr  İnternet adresinde “E-Hizmetler” bölümünün “Sanayi Sicil Bilgi Sistemi”  başlığını tıklayıp bildirimde bulunulabilir.
Sanayi Sicil Bilgi Sistemi yenilendiğinden dolayı kuruluşların Yıllık İşletme Cetveli bildirme sorumluluğunu son günlere bırakamadan yerine getirmeleri önem arz etmektedir.
Yeni açılan sanayi işletmeleri, İktisat ve Ticaret Vekaleti tarafından tanzim kılınacak beyannameleri faaliyete başladıkları tarihten itibaren  iki ay içinde Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne yazılı veya  taahhütlü olarak postaya vermekle mükelleftir. Ayrıca; Sanayi Sicil Belgelerinin vize işlemleri 2 yılda bir yapılmakta olup, vize tarihi en son 2011 yılına ait olan Sanayi Sicil Belgelerinin de Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğümüz ’den vize yaptırılması gerekmektedir.
2012 yılı faaliyetlerinin yer aldığı Yıllık İşletme Cetvelini 30 Nisan 2013günü mesai bitimine kadar  vermeyen ve Vize işlemlerini yaptırmayan sanayi kuruluşlarının Sanayi Sicil Belgeleri geçersiz sayılacağından, bu belge ile sağlanan haklardan yararlanamayacakları gibi, (731,00 TL) lık idari para cezasına da muhatap olacaklardır.”dedi.
Son Güncelleme: 26.04.2013 10:01
Yorumlar