banner464

Bozkırın Tezenesini Son Yolculuğunda On binler Uğurladı

Büyük Ustayı on binler yolcu etti

Bozkırın Tezenesini Son Yolculuğunda On binler Uğurladı

Büyük Ustayı on binler yolcu etti

26 Eylül 2012 Çarşamba 18:35
1592 Okunma
Bozkırın Tezenesini Son Yolculuğunda On binler Uğurladı
 Tedavi gördüğü hastanede dün sabah vefat eden Türk halk müziğinin ünlü ismi, halk ozanı Neşet Ertaş'ın cenazesi Kırşehir'de son yolculuğuna uğurlandı. Ahi Evran Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı.

Ankara'da uçaktan alınan Neşet Ertaş'ın cenazesi, Kırşehir Belediyesi'ne ait soğutmalı cenaze aracına konularak, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın bulunduğu makam minibüsünün de eşliğinde Ankara'dan yaklaşık 3 saatte Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna getirildi.
Ankara'dan yola çıkarılan Ertaş'ın cenazesinin hastaneye getirilişi sırasında konvoya Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Ak Parti Kırşehir Milletvekili Muzaffer Aslan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ertaş'ın oğlu Hüseyin Ertaş ve yakınlarının da bulunduğu çok sayıda araç eşlik etti.
Bakan Günay, cenaze morga konulduktan sonra, Ertaş'ın oğlu Hüseyin Ertaş ve Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak ile birlikte, Bağbaşı Mezarlığı'nda Neşet Ertaş'ın vasiyeti üzerine gömüleceği, babası Muharrem Ertaş'ın mezarının bulunduğu bölüme gitti.
Sanatçı Neşet Ertaş için Kırşehir Ahi Evran Cami'nde cenaze töreni düzenlendi.
Sanatçı Ertaş için Ahi Evran Camisi'nde düzenlenen cenaze törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, DSP Genel Başkanı Masum Türker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, MHP Genel Başkan Yardımcıları Oktay Vural ve Mehmet Şandır, Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, sanatçılar Arif Sağ, Suavi, Kubat, Edip Akbayram, Bedia Akartürk, Sümer Ezgü, Orhan Gencebay ile çok sayıda vatandaş katıldı.
"O Anadolu demek"
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cenaze törenin yapılacağı meydana gelişinde gazetecilerin soruları üzerine "O Anadolu demek, Anadolu kültürü demek. O Anadolu'nun insanı demek. O 21. yüzyılın Karacaoğlan'ı" ifadelerini kullandı.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural da Ertaş'ın "milletin sezgisini, acısını, sevgisini sazı ile sözü ile dile getiren Türk milletinin aşığı" olduğunu söyledi.
Bozkırın yetiştirdiği en büyük değerlerden biri olarak tanımladığı Neşet Ertaş'ın bir insanlık hazinesi olduğunu kaydeden Vural, MHP olarak Ertaş ailesine başsağlığı dilediklerini söyledi.
CHP Milletvekili Sabahat Akkiray da Neşet Ertaş'ın dünya çapında tanınan bir sanatçı olduğunu vurgulayarak, "Ertaş gibi insanlar dünyada çok azdır. Neşet Usta iyi çaldı, iyi söyledi. Bu halkın duygularını dile getirdi" diye konuştu.
Gazetecilere açıklama yapan Kubat da "Büyük Usta'ya son görevlerini yerine getirmek istediklerini" belirterek, Neşet Ertaş'ın büyük bir ozan, virtüoz olduğunu ifade etti. Kubat, "Kendisi garipti. Garibin yanında yer aldı. Şimdi de bizi garip bıraktı" dedi.
Erdoğan cenaze töreninde konuştu
Başbakan Erdoğan, Ertaş'ın cenaze namazının kılınmasının ardından yaptığı konuşmasına, Kur'an-ı Kerim'den, "Her nefis ölümü tadacaktır. Sonra hepiniz bize döndürüleceksiniz" ayetini okuyarak başladı.
Erdoğan, "Şu anda huzurumuzda işte bir nefis, çok değerli dostumuz, ağabeyimiz, kardeşimiz, ozanımız, bozlakçımız, türküde öncü isim Neşet Ertaş, musalla taşında. Artık sözü yok. Sadece şu musallada bize nasihati var: 'İşte ben de sizler gibi yaşadım. Sazımla sözümle neyim var neyim yok hepsini ortaya koydum. Örnek olacak şeyler söyledim ve bir çizgi ortaya koydum. İşte şimdi ben de emanet olan nefsimi sahibine teslim ettim ve O'na dönüyorum" diye konuştu.
"Aslında hepimiz garibiz"
Neşet Ertaş'ın, eserlerinde mahlas olarak "Garip"i kullandığını hatırlatan Erdoğan, "Çünkü o, bu yalan dünyaya da garip olarak bakıyordu. Garip geldik, garip gideceğiz. Hepimiz aslında garibiz. Trilyonlar, milyonlar, makamlar mevkiler hepsi boş. Gidilecek olan yer malum iki metreküp kabir. O kabirde aslına dönecek. Çünkü topraktan geldik, yine toprağa dönüyoruz" dedi.
Neşet Ertaş'ı, "üstad" olarak niteleyen Erdoğan, çeşitli vesilelerle bir araya geldiklerini anlattı. Erdoğan, "Onun duyguları, Anadolu'nun bir sesi oluşu, Çiçekdağı'nın bir sesi oluşu, bize de farklılıklar sunuyordu. Ben artık bu sazın susmasından öte inşallah devamını da yetiştirdiklerinden bekliyoruz. Çünkü bunlara çok ihtiyacımız var. O birliğe, o beraberlik çağrısına çok ihtiyacımız var" diye konuştu.
"Rabbim inşallah cennetiyle, cemaliyle şereflendirir" temennisinde bulunan Başbakan Erdoğan, "Ailesinin ve milletimizin başı sağolsun. Zaten burada toplanan şu cemaatle de ortaya bir gerçek konuluyor. Sevgi büyük, sevenler çok, öyleyse inanıyorum ki yeri de çok faziletli olacaktır. Yolun açık olsun diyorum üstad Allah'a emanet ol" diyerek sözlerini tamamladı.
Cenaze töreninden notlar
Caminin yanındaki Ahi Meydanı'nda düzenlenen cenaze töreni öncesinde Neşet Ertaş'ın ailesi ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, taziyeleri kabul etti.
Neşet Ertaş'ın naaşını taşıyan araç, Ahi Meydanı'na geldiğinde toplanan vatandaşlar sevgi gösterilerinde bulundu. Ertaş'ın cenazesi alkışlar eşliğinde musalla taşına konuldu.
Ertaş'ın cenaze namazının kılınmasını bekleyen çok sayıda vatandaş, sıcak hava nedeniyle baygınlık geçirdi.
Tören alanı etrafındaki binalara üzerinde "Bozkırın tezenesi. Hep kalbimizde yaşayacaksın" yazılı posterleri asıldı.
Bu arada Başbakan Erdoğan, ikindi namazını Ahi Evran Cami'nde kıldı. Erdoğan, namaz öncesi aileye başsağlığı dileğinde bulunduktan sonra Ahi Evran Hazretleri'nin Türbesi'ni de ziyaret etti.
Baba Ertaş'ın 'ayak ucu'na
Türk Halk Müziği sanatçısı ve söz yazarı Neşet Ertaş'ın mezar yeri, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talimatı ile değiştirildi. Kırşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bakan Günay, Kırşehir'e gelişinde Neşet Ertaş'ın oğlu Hüseyin Ertaş ile birlikte sanatçının Bağbaşı Mezarlığı'ndaki mezar yerinde incelemelerde bulundu.
Günay, kazılan mezar yerinin, Neşet Ertaş'ın babası Muharrem Ertaş'ın mezarına uzak olması nedeniyle, vasiyetine uygun olarak, ayak ucuna yeniden kazılmasını istedi. Mezarlıklar Müdürlüğü ekipleri, eski mezar yerini kapatarak, Muharrem Ertaş'ın ayak ucunda yeni mezar yeri açtı.
Muharrem Ertaş'ın 'İşte geldim, işte gittim. Güz çiceği gibi bittim. Yalan dünyada ne iş tuttum. Ömrüceğim geçti, gitti' yazılı mezar taşının ayak ucuna belediye görevlileri tarafından açılan yeni mazarın etrafı iş makineleriyle düzeltildi.
Çok sayıda polis önlem aldı
Bu arada mezarlığa giden yolda ve cenaze namazının kılanacağı Ahi Evran Camii'nde çevresinde günün erken saatlerinden itibaren Kırşehir ve çevre illerden gelen çok sayıda polis önlem aldı. Ahi Meydanı'nda ise Kırşehir Belediyesi tarafından taziye çadırı kurularak, konuklara ikramlarda bulunuldu.
Öte yandan Neşet Ertaş'ın ölümüyle sarsılan Kırşehir'de Belediye binasının üstüne, ünlü halk ozanın fotoğrafının yer aldığı 'Başımız sağolsun' yazılı dev bir pankart asıldı. Belediye hoparlörlerinden de ozanın türküleri çalındı. Kırşehir kent merkezi Türk bayraklarıyla donatılırken, işyerlerinin vitrinlerine ve kapılarına 'Bozkır'ın tezenesi hep kalbimizde yaşayacaksın' yazılı, ünlü ozanın fotoğraflarının bulunduğu afişleri asıldı.
Baba evine ziyeretçi akını
Türk Halk Müziği sanatçısı ve söz yazarı Neşet Ertaş'ın baba evinin yanında kurulan taziye çadırı vatandaşların akınına uğradı.
Bağbaşı Mahallesi'nde bulunan Neşet Ertaş'ın baba evinin bulunduğu sokağa taziye çadırı kuruldu. Vatandaşların akınına uğrayan taziye çadırında, Neşet Ertaş'ın sevilen türküleri dinlendi.
Ertaş'ın akrabalarından olan müzisyen Hüseyin Çakıcı, “Neşet Ertaş, ölmedi yaşıyor. Onun türkülerini biz yaşatacağız. O, unutulacak bir sanatçı değildi. Neşet Ertaş'ın ölümüyle bozlağın teli koptu. Bizim mahallemizde artık en az 3 ay saz çalınmaz” dedi.
Son Güncelleme: 30.09.2012 10:15
Yorumlar