banner464

Buğday Çorbası ve Bayat Ekmek

Sudurağı Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri İstiklal Marşının kabulünün 94 üncü Çanakkale Zaferi’nin 100 üncü yıl dönümü sebebi ile okullarında anma töreni düzenledi.

Buğday Çorbası ve Bayat Ekmek

Sudurağı Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri İstiklal Marşının kabulünün 94 üncü Çanakkale Zaferi’nin 100 üncü yıl dönümü sebebi ile okullarında anma töreni düzenledi.

16 Mart 2015 Pazartesi 15:33
921 Okunma
Buğday Çorbası ve Bayat Ekmek
Sudurağı Belediye Başkanı D. Mehmet Ceyhan’ın da iştirak ettiği törene Çanakkale şehitlerimizin yemeği olan yağsız buğday çorbası ve bayat ekmek ikramı ile başlandı. Ardından öğrencilerin sunduğu şiir oratoryo, türküler ve slayt gösterimleri ile programa devam edildi. Törende bir konuşma yapan okul müdürü Recep Gedikli:’’Yağsız buğday çorbamızı belki beğenmedik istemeyerek içtik, belki de buradan gidince hemen bir lokantaya gidip karnımızı güzel yemeklerle doyuracağız. Yalnız unutmayalım ki, bizler için canını veren aziz şehitlerimizin gidebileceği bir lokanta yoktu. Bu çorbayı içerek ayakta kalmaya, yarı aç yarı tok savaşmaya devam ediyorlardı. Hem de günlerce. Bizde bir süreliğine de olsa o zor anları yaşayalım ve dedelerimizin halini anlamaya çalışalım dedik.   Şu yaşadığımız günler İstiklal Marşının kabulünün 94. Çanakkale Zaferimizin 100 üncü yıl dönümüdür. İstiklal Marşı, milletimizin, istiklal ve istikbalini Anadolu’da tüten her ocağın emeği, teri, gözyaşıyla yoğurduğu varoluş mücadelesinin edebi anıtı, ebedi tescilidir. Tarihteki şanlı yürüyüşümüzü, milletimizin karakterini, kahramanlığını, bağımsızlık tutkusunu, vatan sevgisini en veciz biçimde ortaya koyan İstiklal Marşı’nın her mısrası büyük anlamlar yüklüdür ve nereden gelip nereye gittiğimizi, asla unutmamamız gereken değerleri bize anlatmaktadır. Çanakkale Zaferi, Müslümanların, iman ve azminin, güç ve kuvvetinin canlı bir belgesi, mağrur ve zalim küfrün hakkın karşısında mağlubiyeti ve maddenin mana önünde ezilip yok olmasıdır. “Çanakkale Geçilmez” sözüyle şahikalaştırılan büyük destan işte böyle yazılmış, bu şuur ve sarsılmaz iman ile kazanılmıştır. Güzel ülkemizin kıymetini bilelim. Bu duygu ve düşüncelerle bütün şehitlerimizi minnet, şükran ve saygıyla anıyor, kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum.’’ dedi


Son Güncelleme: 16.03.2015 17:36
Yorumlar