banner464

Can Güvenliği İçin Araç Bakımı Önem Arz Ediyor!

Karaman Acil Oto Servisi Sahibi Erkan Beydili, kış aylarında araç bakımının yaptırılması konusunda bilgiler verdi. Beydili, kış aryalarında araç bakımının yaptırılmasının önemine vurgu yaparak “Araç bakımı sayesinde vatandaşlarımız hem ekonomik anlamda, hem de sağlık anlamında önemli kazanımlar elde edecektir” dedi.

Can Güvenliği İçin Araç Bakımı Önem Arz Ediyor!

Karaman Acil Oto Servisi Sahibi Erkan Beydili, kış aylarında araç bakımının yaptırılması konusunda bilgiler verdi. Beydili, kış aryalarında araç bakımının yaptırılmasının önemine vurgu yaparak “Araç bakımı sayesinde vatandaşlarımız hem ekonomik anlamda, hem de sağlık anlamında önemli kazanımlar elde edecektir” dedi.

03 Kasım 2014 Pazartesi 14:03
1079 Okunma
Can Güvenliği İçin Araç Bakımı Önem Arz Ediyor!
Kış ayları, araçlar için zor bir dönemdir. Bütün araç sürücüleri araçlarının bakımının düzenli bir şekilde yaptırması gerektiğini bilir. Fakat kış aylarında araç bakımının önemi daha da artıyor. Kış aylarında araç bakımının yapılmasının önemi hakkında gazetemize konuşan Karaman Acil Oto Servisi Sahibi Erkan Beydili, “Soğuk hava motorun düzgün bir şekilde çalışmasını zorlaştırır. Kar ve buz, aracın çekişini sınırlar. Çukurlar, lastik ve tekerlere zarar verir. Tuz paslanmaya sebep olur. Pek çok parçası sıcak çalışmak üzere tasarlanan araçlara gerekli bakım yapılmazsa, kış aylarında ciddi sorunlar yaşanabilir. Araç bakımı sayesinde vatandaşlarımız hem ekonomik anlamda, hem de sağlık anlamında önemli kazanımlar elde edecektir. Yaz aylarında genişleyen V kayışı, özelliğini kaybeder. Kayışı germeniz mümkünse gererek kullanın, aksi takdirde kayışı değiştirmek gerekir. Çünkü gevşek kayış şarjı etkiler, vantilatörün devir daimini yavaşlatır. Dolayısıyla otomobilin sağlıklı çalışmasını etkiler. Radyatör sistemindeki suyun donmaması için antifriz kullanılmalıdır. Soğutma sistemini korozyona karşı korumak için yaz-kış kullanılması gereken antifriz, kışın soğutma sisteminin donmasını önler. Kış mevsimi öncesinde hava filtresini kontrol etmek, temizlemek veya kullanılamayacak durumda ise değiştirmek gerekir. Camı temizlemeye yarayan fıskiyeler sudaki kireç nedeniyle zamanla tıkanabilir. Fıskiyelerin uçlarını bir iğne yardımı ile açabilirsiniz” dedi.

 SİLECEKLERİ KONTROL EDİN

Acil Oto Servisinde antifriz, silgeç ve yağ bakımı fiyatlarında kampanya başladığını kaydeden Beydili, “Cam sileceklerinin kış aylarının zorlu koşullarında iyi performans göstermesi için aşınmışsa değiştirilmesi gerekir. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında silecekler çabuk aşınmış olabilir. Silecekleriniz aşınmışsa, kendiniz de kolayca değiştirebilirsiniz. Böylece yağmurlu ve karlı havalarda görüşünüz önemli ölçüde artar. Alkol içermeyen uygun bir cam silecek sıvısı, cam yıkama sistemini sıfır dereceye kadar donmaktan koruyabilir. Buzlu havalarda camınızı temizlemek istiyorsanız, aman dikkat! Cam çatlar. Donmuş camı çözmek için normal çeşme suyu, yavaş, ama iyi bir buz çözücüdür. Tedbirlerin baştan alınması ve pratikliği bakımından camların dış yüzeyinin önceden antifrizle silinmesi daha uygundur. İç yüzeylerin ise sıvı sabunla silinmesi durumunda buğulanma engellenir. Otomobilin yola tutunmasını sağlayan lastiklerin ideal diş derinliğinin 3 mm olması gerekir. Eğer kışın karlı ve buzlu yollarda kaymak istemiyorsanız, mutlaka lastiklerinizi kontrol ettirin. Gerekirse değiştirin” şeklinde konuştu.

SİSTEMİNİ GÖZDEN GEÇİRİN

Kışın havadaki nem ortamının artmasıyla, buji kabloları ve distribütör kapağındaki çatlaklardan nem girmesi sonucunda otomobilin çalışmayabileceğini dile getiren Beydili, “Aracın elektrik sisteminir kontrol edilmesi gerekiyor. Kış aylarıyla birlikte araçlarda elektrik sarfiyatı artar. Bu yüzden ilk olarak elektrik marş ve şarj dinamolarının kontrolünü, ikinci olarak da akülerin bakımını mutlaka yaptırın. Akü çok yoruluyorsa akü suyunu, suyundaki asit oranını ve kutup başlarını kontrol edin. Kutup başlarını gres yağı, bulunamıyorsa vazelin yağı ile silin. Periyodik bakımların dışında kışa girmeden önce motor yağının mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Uzun süre kullanılan yağ, motoru koruma özelliğini kaybeder” diye belirtti.

KIŞIN REZİSTANSA İHTİYACINIZ DAHA FAZLA

Arka camdaki donma ve buğulanmayı önleyen rezistansın kontrol edilmesi, herhangi bir problem varsa mutlaka onarılması veya değiştirilmesi gerektiğini ifade eden Beydili, “Kış mevsimi öncesinde kalorifer ve klima bakımının mutlaka yapılması gerekir. Klimalı otomobillerde polen filtresi değiştirilir. Kalorifer hortumları kontrol edilir. Yakıt filtresini ve karbüratörü kontrolden geçirin. Yakıt filtresinin içine kaçacak suyun donması, aracın çalışmasını zorlaştırır. Karbüratörün içine kir ve tortuların girmesi de yakıt sarfiyatını arttıracağı gibi aracınızın istenilen düzende çalışmasını da engeller” sözlerini kullandı.

ARAÇTA BULUNMASI GEREKEN EKİPMANLARI KONTROL EDİNİZ

“Her zaman aracınızda mutlaka çekme halatı, takoz, zincir ve reflektör bulundurun” diyen Beydili “Ayrıca genel olarak; Hız yapmayın. Emniyet kemerinizi mutlaka takın. Takip mesafelerine mutlaka uyun. Soğuk havalarda aracınızın el frenini kesinlikle çekmeyin. Eğer çekili unutmuşsanız ve donmuşsa, aracı arkadan ve önden hafif hafif iterek ya da üzerine sıcak su dökerek sıkışan frenin açılmasını sağlayın. Aracınızın kilidinin donması durumunda kapıyı açarken anahtarı ısıtın. Güvenliğiniz açısından kapılarınızı sürekli olarak kapalı tutun. Kapı kollarını, elektrikli dikiz aynalarını ve antenleri vazelinle silerek donmayı önleyin. Tüm sürücülerimize kazasız, güvenli ve keyifli yolculuklar diliyoruz” uyarısında bulundu.

Son Güncelleme: 06.11.2014 00:36
Yorumlar