banner464

Daha Yeşil Ve Yaşanabilir Bir Dünya Bırakma İçin!

Vali Murat Koca, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü Nedeniyle Bir Mesaj Yayınladı

Daha Yeşil Ve Yaşanabilir Bir Dünya Bırakma İçin!

Vali Murat Koca, 17 Haziran Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü Nedeniyle Bir Mesaj Yayınladı

16 Haziran 2013 Pazar 23:19
516 Okunma
Daha Yeşil Ve Yaşanabilir Bir Dünya Bırakma İçin!
Vali Murat Koca yayınladığı mesajında; “ Birleşmiş Milletler Çölleşmeyle Mücadele Sözleşmesinin imzalandığı 17 Haziran 1994 tarihinden itibaren her yıl dünya gündeminde Dünya Çölleşmeyle Mücadele Günü olarak yerini almıştır. Yaşadığımız dünyanın bugün en önemli sorunlarından bir tanesi şüphesiz ki çölleşme ve kuraklık sorunudur.

İklim değişimleri, doğal kaynakların yanlış ve geri dönüştürülemez biçimde kullanımı ve insan etkinliklerine bağlı olarak ortaya çıkan toprak yitimi, çevre sorunlarının önemli boyutunu oluşturmakta, çölleşme, susuzluk, yoksulluk, göç hareketlerinin artması gibi tehlikelerin yaşanmasına yol açmaktadır.

Yapılan araştırmalar, gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada acil tedbirlerin alınmaması halinde ülkemizin ve dünyanın yakın gelecekte su kaynaklarından yoksun kalabileceği ve çölleşme sorunlarının en yoğun şekilde yaşanabileceğini ortaya koymaktadır.

Kalkınmada sürdürülebilirliği sağlamak, verimli toprak katmanlarının yıldan yıla yok olmasını önlemek için, kuraklık, toprak kaybı ve çölleşme gibi sorunlara toplumun tüm kesimlerinin katılımıyla, küresel boyutta etkin bir çalışmanın yürütülmesi gerekmektedir.

Orman varlığımızın korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmaların aksatılmadan devam etmesi, toprak kaybının yaşandığı bölgelerde ağaçlandırma çalışmalarının daha hızlı bir şekilde sürdürülmesi, tarımla uğraşanların ekim, toprak işleme, sulama konularında bilinçlendirilmesi, çevreyi koruma bilincinin küçük yaşlardan başlayarak tüm bireylere kazandırılması gelecek kuşaklara kaygılardan uzak, daha yeşil ve yaşanabilir bir dünya bırakılmasını sağlayacaktır.

Daha yeşil, daha temiz, daha güzel bir dünyada yaşamak umuduyla, Dünya Çölleuşme ile Mücadele Günü'nde tüm vatandaşlarımıza ağaçlandırma çalışmalarına katılımlarını bekliyor, doğal varlıklarımızın korunmasında hassasiyet göstermelerini temenni ediyorum.” dedi.
Son Güncelleme: 17.06.2013 09:48
Yorumlar