banner464

DESTEK VARSA ENGEL YOK!

Her yıl 10-16 Mayıs arası kutlanan Engelliler haftası ile ilgili Karaman Engelliler Memur-Sen İl Temsilcisi Hüseyin Aşıran bir basın açıklaması yaptı.

DESTEK VARSA ENGEL YOK!

Her yıl 10-16 Mayıs arası kutlanan Engelliler haftası ile ilgili Karaman Engelliler Memur-Sen İl Temsilcisi Hüseyin Aşıran bir basın açıklaması yaptı.

16 Mayıs 2015 Cumartesi 15:49
469 Okunma
DESTEK VARSA ENGEL YOK!
Karaman Engelliler Memur-Sen İl Temsilcisi Hüseyin Aşıran yaptığı açıklamada; ‘’Her şeyden önce, hepimizin birer engelli adayı olduğumuzun bilincinde olmalı, duygularımızı ve düşüncelerimizi buna göre yoğurmalıyız. Ne engelliler önceden bildi engelli olacaklarını, ne de bizler biliriz engelli olup olmayacağımızı. Her şey kaderin bir cilvesidir. Bu dünyada nasıl yaşanması gerekiyorsa öyle yaşanır ve nihayetinde herkes gibi göçüp gidilir. Önemli olan, insanın göçüp gitmeden kendisi, ailesi, milleti ve devleti için bir şeyler yapmış olmasıdır.
 Faydalı bir şeyler yapmak, sadece engelsiz insanlara has bir özellik değildir. Öyle azimli engelliler vardır ki engel tanımazlar. Asla yorulup pes etmezler.
Her şey, kendine inanmakla başlar. 
Ey kendisine engelli diye hitap edilen kardeşim! 
Sen engelli değilsin. Kendini öyle hissediyorsan, engelin beynindedir. Onu kaldırmayı başarırsan, her şeyin efendisi olursun. Özürlü insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. İnsanların özürlü olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, özürlülerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu anlamda, özürlü vatandaşlara acıma duyguları ile yaklaşmak yerine, kurumsal hizmetlerin geliştirilmesi esas alınmalıdır. Bu nedenle özürlülere hizmet götüren kamu, özel sektör ve gönüllü sivil toplum örgütlerinin güçlendirilmesine önem verilmelidir.
Başta İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi olmak üzere birçok belge özürlülük sorununu temelde bir insan hakları sorunu olarak ele almaktadır. Bizim anayasamız ve yasalarımız da özürlülere ilişkin olarak evrensel değerlerle paralel düzenlemeleri ön görmüş, devleti özürlülerin sorununa yönelik yükümlü kılmıştır.
Devletimizin evrensel ölçülerde özürlülerini sahiplenme çabası, toplumsal bilinçlenme ve kamuoyu desteği ile anlamlı ve gerçek bir boyuta ulaşacaktır. Engelliler için yaptıklarınızı aslında kendiniz için yaptığınızı unutmayın’’ dedi.

Son Güncelleme: 17.05.2015 01:19
Yorumlar