banner464

Diyanet- Sen Yönetiminden Gazetemize Ziyaret

Karaman'da Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri devam ediyor

Diyanet- Sen Yönetiminden Gazetemize Ziyaret

Karaman'da Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri devam ediyor

17 Ekim 2015 Cumartesi 11:09
494 Okunma
Diyanet- Sen Yönetiminden Gazetemize Ziyaret
Camilerin toplum hayatındaki önemini hatırlatmak, halkımızın camiler ile daha sık ve olumlu bir ilişki kurmalarına vesile olmak, camilerin ve çevresinin umumi bakım ve temizliğini yapmak amacıyla 1986 yılından itibaren 01-07 Ekim tarihleri arası Camiler Haftası olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Haftayla ilgili olarak Diyanet- Sen Başkan Vekili Mehmet Ali Tunç, Sendika Yöneticileri imam hatipler Mehmet Şimşek ve Ömer Yiğit  Gazetemizi ziyaret etti.

Konu ile ilgili ziyarette konuşan Diyanet-Sen Karaman Şube Başkan vekili Mehmet Ali Tunç; ‘’Vefa, Sadakat, Dinimizin emridir. Bu mesleğe gönül vermiş, hayatını adamış emekli imamlarımız ve kutsal çilenin gönüllü hamalları olan hafızlarımız bir araya geldik.
Davetimize icabet eden tüm meslektaşlarıma şahsım ve camiamız adına teşekkür eder emeklilerimize hayırlı ömür, din görevli kardeşlerimize görevinde başarılar diler ve vefata eden meslektaşlarımıza da Allah’tan Rahmet diliyorum’’ dedi.

1437 Hicri Yılı ve Aşure Günü Mesajı

Karaman Diyanet-Sen, Muammer Ayı ve Aşure Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

Mesaj'da; "İlkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep ayları savaşmanın ve öldürmenin yasak kılındığı, hürmete layık aylardandır. Muharrem kelimesi haram kılınmış, hürmete layık anlamına gelir. “Şehrullahi’l-Muharrem” yani “Allah’ın ayı Muharrem” olarak meşhur olan bu ay, İlahi bereket ve feyzin, ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir zaman dilimidir.

Hicret, Müslümanların kendilerine bir yurt bulmaları, siyasal, ekonomik ve iktisadi yönden güçlenmeleri yönünde atılan en önemli adımdır ve hicretin gerçekleştiği Muharrem ayı Hz. Ömer’in hilafeti döneminde Kamerî/Hicrî yılın başlangıcı olarak kabul edilmiştir.
Bu sene, Muharrem ayının birinci gününü, 14 Ekim 2015’de Kamerî/Hicrî yılın başlangıcı ve Muharrem ayının 10. Günü olan, Aşura Gününü de, 23 Ekim 2015 Cuma günü kutlayacağız. Halkımız arasında hala yaygın bir şekilde ve adeta bir ibadet vecdiyle pişirilen aşurelerle ağzımız tatlanacak, paylaşmanın ve yardımlaşmanın hazzını yaşayacak ve bu topraklarda hep birlikte huzur ve mutlulukla yaşamak için dualar edeceğiz.
Bu ay, oruç ayıdır. Ramazan orucu farz kılınmadan önce Rasulullah aşura orucuna özel bir önem vermiş, köylerde uzak yerlerde bu orucun duyurulmasını emretmiş, gece niyet etmemiş olsalar da, duydukları andan itibaren mü’minlerin oruca niyetlenmelerini emretmiştir.
Ramazan ayında oruç tutmak farz kılındıktan sonra bu emir ortadan kalkmış, Müslümanların dilediklerinde yapabilecekleri müstehap bir ibadet haline dönüşmüştür. Müslümanlar aşure günü tek bir oruç tutmaz, Yahudilere muhalefet etmek için, Muharrem ayının 9. ve 10. Günlerinde, 10. ve 11. günlerinde veya 9, 10 ve 11. günlerinde oruçlar tutarlar.
Bu ay aynı zamanda matem ayıdır. Hz. Peygamber (sas)in Müslümanlara emaneti sevgili torunu Hz. Hüseyin efendimizin bu ayda hunharca katledilmiş olması bireysel ve toplumsal hafızamızın unutamadığı elim olaylardandır. Hz. Hüseyin Efendimiz ve Ehl-i Beyt mensupları şehitler mükâfatını almış, en yüce mertebelere ulaşmıştır. Yüce Allah’ın zalimlere hak ettikleri cezayı en âdil bir şekilde vereceğinden şüphemiz yoktur. Kaderin hükmüne boyun eğen her mü’min bu olaya üzülür, ancak itidalini ve soğukkanlılığını kaybetmez.
Muharrem ayını idrak ederken, “Hepiniz birlikte Allah’ın ipine, yani Kur’an’a sımsıkı sarılın, bölünüp parçalanmayın, yoksa kuvvetiniz ve devletiniz gider.” ayetlerini çokça hatırlamalıyız. Veda Hutbesinde mü’minlere seslenirken, “Ey insanlar! Aranıza iki şey bıraktım ki onlara tutunduğunuz sürece asla sapıklığa düşmezsiniz; birisi Allah’ın kitabı, ikincisi de benim ehli beytim” buyuran Rasulullahın tavsiyelerini hatırımızdan çıkarmamalıyız.
Cenab-ı Allah bizleri birlikten beraberlikten iyilikten güzellikten ayırmasın. Muharrem ay’ı Ülkemize ve islam alemine birlik beraberligimize huzur ve Bereket getirmesini Yüce ALLAH ‘tan niyaz ederiz."

 

Karamangundem Haber Merkezi

Son Güncelleme: 17.10.2015 11:26
Yorumlar