banner464

Ermenek'te 6 Madencinin Cenazesine Ulaşıldı

Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde su baskını sonucu 18 madencinin mahsur kaldığı maden faciasında 2'si dün öğle saatlerinde olmak üzere toplam 8 madencinin daha cansız bedenine ulaşıldı.

Ermenek'te 6 Madencinin Cenazesine Ulaşıldı

Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde su baskını sonucu 18 madencinin mahsur kaldığı maden faciasında 2'si dün öğle saatlerinde olmak üzere toplam 8 madencinin daha cansız bedenine ulaşıldı.

18 Kasım 2014 Salı 09:17
1246 Okunma
Ermenek'te 6 Madencinin Cenazesine Ulaşıldı
4'üncü Başyukarı bölümünde bulunan 8 madencinin cesedi de otopsi yapılmak üzere Ermenek Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı. Madencilerin kimliklerinin DNA testi sonucu belirleneceği öğrenilmişti. 2 madencinin cesedi de 6 Kasım tarihinde çıkartılmıştı. 8 madenciyi arama çalışmaları ise sürüyor
Ermenek İlçesi Pamuklu Köyü Cenne Mevkii'nde Has Şekerler Madencilik Şirketi'ne ait linyit ocağında 28 Ekim Salı günü işçilerin öğle yemeği molası sırasında eski kullanılmayan kömür ocağında biriken su bastı. Baskın sonucu o anda vardiya da olan 34 madenciden 18'i mahsur kaldı. Yapılan kurtarma çalışmaları üzerine 6 Kasım Perşembe günü ocağın 2'inci Başyukarı bölümünde Kerim Haznedar ve İsa Gözbaşı'nın cansız bedenine ulaşıldı. Aşağı Çağlar Köyü'nde oturan 2 madencinin cenazesi Madenci Şehitliği'ne dönüştürülecek olan mezarlıkta yana yana defnedildi.

AFAD eşliğinde yapılan kurtarma çalışmalarında dün öğle saatlerinde 4'üncü Başyukarı bölümünde 2 madencinin cansız bedenine ulaşıldı. Madencilerden birinin cesedi ocaktan çıkartılıp otopsi yapılmak için jandarma eşliğinde ambulansla Ermenek Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı. Diğer madencinin cesedinin çıkartılması çalışmaları sırasında aynı bölümde 6 madencinin daha cansız bedenine ulaşıldı. Bunun üzerine 7 madencinin cesedi gece yarısı ambulanslarla aynı hastanenin morguna kaldırıldı. 

8 MADENCİNİN KİMLİĞİ DNA TESTİ İLE BELİRLENECEK

Dün ve bugün gece yarası çıkartılan ve Ermenek Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırılan toplam 8 madencinin kimliklerinin daha önceden 18 madencinin 24 yakınından alınan DNA örnekleriyle karşılaştırılacağı öğrenildi. DNA örneklerinin de Ankara'ya gönderilip karşılaştırmanın yapılacağı belirtildi.

8 MADENCİYİ ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Maden ocağında mahsur kalan 18 madenciden bugüne kadar 10 madencinin cansız bedenine ulaşılmasının ardından geriye kalan 8 madenciyi arama çalışmaları sürüyor.

5 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 6 Kasım Salı günü 2 madencinin cansız bedeninin bulunmasının ardından 8 kişi gözaltına alındı. Aralarında Has Şekerler Madencilik şirketi sahibi Saffet Uyar ve ruhsat sahibi Ermenek Cenne Linyit Kömür şirketi sahibi Abdullah Özbey'in de bulunduğu 5 kişi 'Birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek' suçundan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 2'si kadın mühendis 1'si iş eğitim uzmanı 3 kişide tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Ermenek'te 6 madencinin naaşına ulaşıldı

Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde su baskını sonucu 18 madencinin mahsur kaldığı maden faciasında 2'si dün öğle saatlerinde olmak üzere toplam 8 madencinin daha cansız bedenine ulaşıldı. 4'üncü Başyukarı bölümünde bulunan 8 madencinin cesedi de otopsi yapılmak üzere Ermenek Devlet Hastanesi Morgu'na kaldırıldı. Madencilerin kimliklerinin DNA testi sonucu belirleneceği öğrenilmişti. 2 madencinin cesedi de 6 Kasım tarihinde çıkartılmıştı. 8 madenciyi arama çalışmaları ise sürüyor.
Son Güncelleme: 18.11.2014 22:12
Yorumlar