banner464

ERMENEK'TE TURİZMİN CANLANMASI İÇİN KOLLAR SIVANDI

28 Ekim 2014 tarihinde meydana gelen maden kazası sonucu madenlerin kapandığı Ermenek'te turizmin canlandırılması için kollar sıvandı.

ERMENEK'TE TURİZMİN CANLANMASI İÇİN KOLLAR SIVANDI

28 Ekim 2014 tarihinde meydana gelen maden kazası sonucu madenlerin kapandığı Ermenek'te turizmin canlandırılması için kollar sıvandı.

03 Şubat 2015 Salı 10:55
1066 Okunma
ERMENEK'TE TURİZMİN CANLANMASI İÇİN KOLLAR SIVANDI
Ermenek'in Pamuklu Köyü Cenne Mevkii'nde geçen yıl 28 Ekim günü, Has Şekerler Madencilik Şirketi'ne ait linyit ocağını, eski ocakta biriken suyun basması sonucu 34 işçiden 18'i mahsur kalmıştı. Facianın ardından başlayan kurtarma çalışmaları 38 gün sürmüştü. Bu çalışmalar kapsamında farklı zamanlarda 18 işçinin cansız bedenine ulaşılıp, cesetleri ocaktan çıkartıldı. Biri facianın yaşandığı Has Şekerler Madencilik olmak üzere 10 linyit ocağının bulunduğu bölgede, facia ocağındaki kurtarma çalışmaları sırasında diğer 9 kömür ocağında üretim durdurulmuştu. 
Yaklaşık 1500’e yakın maden işçisinin bulunduğu bölgede geçim sıkıntısı ve işsizlik baş gösterdi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ermenek'teki maden kazası sonrası işsiz kalan madencilerin işe alım sürecinin başlatılacağını bildirmişti. Elvan, işsiz kalan madencilerin "Toplum Yararına Çalışma" programı çerçevesinde geçici olarak istihdam edileceğini, İş-Kur Genel Müdürlüğü ve Karaman Valiliğinin konu üzerinde çalıştığını, işe alımların en kısa sürede tamamlanacağını ifade etmişti. Ermenek'te bu gelişmeler yaşanırken bölgede ki ekonominin canlandırılması için turizm alanında da çalışmalar da hız kazandı. Karaman Müze Müdürü Abdulbari Yıldız başkanlığında, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Yrd.Doç.Dr. Ercan Aşkın’ın bilimsel danışmanlığında; 2015 Mart ayında Ermenek İlçesi kent merkezinde bulunan anıt mezarlar ile GökçesekiKöyü Örenyeri ve Yukarıçağlar Köyü örenyerinde arkeolojik kurtarma kazılarının yapılması planlandı. Bu kapsamda Ermenek Kaymakamı Eyyüp Güngör, Güneyyurt Belediye Başkanı Celil Yağız, Karaman Müze Müdürü Abdulbari Yıldız, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Ercan Aşkın ve Arkeolog Bünyamin Akbulut tarafından alanda incelemelerde bulundu. Çalışmalarda; Karaman Valiliği ve Ermenek Kaymakamlığınca İş-Kur ‘dan sağlanacak 120 işçi ile Üniversite ve Müze Müdürlüğünden olmak üzere toplamda 12 uzmanın görev alması palanlandı. Kazı çalışmalarına ayrıca Ermenek ve Güneyyurt Belediyeleri de lojistik destek vereceği belirtildi.  7 aylık bir çalışma programı kapsamında söz konusu örenyerlerinin kazılarının tamamlanması ve kent turizmine kazandırılması hedefleniyor. Örenyerinin turizme kazandırılmasıyal bölgede turizm canlanacak. 
Necati ERMİŞ

Son Güncelleme: 03.02.2015 13:58
Yorumlar