banner464

HATİCE YALÇIN, MEHMET KARATAŞ’I ANLATTI

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Yalçın, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) rektör yardımcılığı görevinden ayrılan Prof. Dr. Mehmet Karataş’ın ardından bir yazı kaleme aldı.

HATİCE YALÇIN, MEHMET KARATAŞ’I ANLATTI

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hatice Yalçın, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) rektör yardımcılığı görevinden ayrılan Prof. Dr. Mehmet Karataş’ın ardından bir yazı kaleme aldı.

05 Haziran 2015 Cuma 10:39
925 Okunma
 HATİCE YALÇIN, MEHMET KARATAŞ’I ANLATTI
Aynı zamanda KMÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu eski öğretim üyesi ve Basın Yayın Birimi eski sorumlusu olan Yrd. Doç. Dr. Hatice Yalçın, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde 1999 yılından itibaren görev yaparak 2015 yılı mart ayında emekliye ayrılmıştı.

Yrd. Doç. Dr. Hatice Yalçın, Prof. Dr. Mehmet Karataş ile ilgili şu satırları yazdı:

“Akademik hayatımda önemli bir yeri olan ve değer katan bir dosttur Mehmet Hoca… Kardeşimdir.

Koşuşturmaca içinde, dolu dolu bir tempoyla yıllarca verimli ve hayırlı olduğuna inandığım farklı işler yaptık ve Ondan çok şey öğrendim…

Rektör Prof. Dr. Sabri Gök¬men ilk atandığı 2008 yılın¬da, “Sizi çok değerli bir dos¬tumla tanıştırmak istiyorum. Bundan sonra Mehmet Kara¬taş Hoca ile çalışacaksınız; birlikte üniversitemizde çok verimli işler yapacağınıza inanıyorum.” dediğinde bu kadar geniş yelpazede de¬neyimleri olan bir akademis¬yenle çalışacağımızı hiç dü¬şünmemiştim.

Mehmet Karataş Hoca hem bizden, hem de bizden faz¬la biridir. Olaylara hep farklı boyuttan bakar ve hızlı düşü¬nerek pratik çözüm önerile¬ri getirir. Başarısının sırrı da burada gizlidir. Önderlik yap¬tığı birçok işte, analitik ye¬teneğine ve pratik zekâsına hep şahit olmuşumdur.

Biz dünya telaşıyla yalpalar¬ken, o cetvelle çizilmiş gibi dümdüz bir yolda ilerledi. İstikamet sahibidir Mehmet Hoca. Göllerden okyanusa açılmış, çook mesafeler al¬mış bir karakterdir.

Defalarca zayıfa güç, düş¬küne tay olduğunu gördüm. Çoğu yardımı sessizce yaptı hem de. Kimselere söyleme¬den…

Birkaç yıl önce ışığımın söndü¬ğü bir dönemde önüme ışık tutması, benim için çok kıymetlidir. Mehmet Hocanın yön vermesi sayesinde halâ verimli olmak için canla baş¬la çalışıyorum. Eğer yaptığım işler birilerine yarar sağlıyor¬sa, bunda Mehmet Hocanın yapıp sonra da unuttuğu iyi¬liklerin payı var.

Yahya Kemal bir şiirinde “Bizden olmayanlar, bizi an¬lamazlar” der. Eğer yakın mesafede çalışmıyorsanız Hocayı anlamak ve tanımla¬mak zordur. Oysa önce Onun geçtiği yollardan geçmek ge¬rekir, Onun yaşadığı hüznü, acıyı ve neşeyi tatmak, Onun takıldığı taşlara takılıp yeni¬den Onun gibi ayağa kalk¬mak gerekir ki ancak o zaman Onu anlamak mümkündür.

Hakikaten de sizden olmayanlar sizi anlaya¬mazlar; öylesine vahi vahi iddialar sürüp or¬tamı bulandırır ve paranoya duygusunu tetik¬lerler. Böyle durumları çoğu kişi yaşıyor ama herkes, Mehmet Hoca gibi pozitif bir yakla¬şımla günü yaşayıp geleceğe bakamıyor.

Donanımlı lider pek yetişmiyor ülkemizde. Mehmet Hoca iyi bir organizatör ve liderdir. Çalıştığı ekip arkadaşlarıyla iyi bir hamur ka¬rar, o hamura kendini de katar.

Ben birkaç yıl da olsa öyle bir lider ile çalışma şansı elde ettim çok şükür.

Mehmet Hocanın uzun yıllar çalışmasının meyveleri olan değerli eserleri, onun hafıza¬larda kalacak anıların hiç dinmeyen bir şelale gibi akmasını sağlayacak.

 

Eğer varsa üzerimdeki arkadaşlık ve kardeş¬lik haklarımı helal ediyorum. Değerli karde¬şimi Rabbim rahmetiyle nurlandırsın, işlerini kolaylaştırsın, değerini bilenleri artırsın.”

 

 

 

Son Güncelleme: 06.06.2015 13:19
Yorumlar