banner464

Karaman Kalesinde Restorasyon Çalışmaları Sürüyor

Vali Murat Koca, restorasyon çalışmalarının sürdüğü Karaman kalesinde incelemelerde bulundu.

Karaman Kalesinde Restorasyon Çalışmaları Sürüyor

Vali Murat Koca, restorasyon çalışmalarının sürdüğü Karaman kalesinde incelemelerde bulundu.

14 Ağustos 2015 Cuma 10:29
2421 Okunma
 Karaman Kalesinde Restorasyon Çalışmaları Sürüyor
Kaledeki incelemelere Vali Koca’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Mehmet Uğur Arslan, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Adem Akçay, İş Kur İl Müdürü Kenan Ateş, Müze Müdürü Abdulbari Yıldız, yüklenici firma yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

Vali Koca temizlik ve restorasyon çalışmalarının sürdürüldüğü kale içerisinde bir süre incelemelerde bulundu ve yetkililerden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Yüklenici firma yetkililerinin yürütülen restorasyon çalışmaları ile ilgili olarak Vali Koca’ya kısa bir sunum gerçekleştirmesinin ardından Müze Müdürü Abdulbari  Yıldız basın mensuplarına yaptığı açıklamada; kale içerisinde 2013 yılında başlattıkları çalışmalar neticesinde; Karamanoğlu İbrahim Bey'e ait olduğu belirlenen saray kalıntılarına ulaşıldığını belirterek Kültür ve Turizm Bakanlığından sağlanan ödenekler doğrultusunda Mart 2015 yılında gerek Karaman kalesi surlarının ve gerekse elde edilen kazı buluntularının restorasyon çalışmalarına başlandığını söyledi. Restorasyon çalışmalarının halen devam ettiğini söyleyen Yıldız, 2016 yılı içerisinde restorasyon çalışmalarının tamamlanarak kaleyi bir açık hava müzesi haline dönüştürmeyi düşündüklerini de sözlerine ekledi. Bu sayede Karamanda yeni bir turizm desteği unsuruna sahip olacakların belirten Yıldız, Karaman ve çevresinde bulunan bütün tarihi eserleri ve taş eserleri kale içerisinde sergilemeyi arzuladıklarını belirterek, böylelikle Karaman’ın ikinci bir müzeye kavuşacağını söyledi.

Murat Koca ise konuşmasında göreve başladığı zaman Karaman kalesinin çok farklı bir görünüme sahip olduğunu belirterek yürütülen çalışmalar ve temizlik çalışmaları neticesinde Karaman kalesi ve özellikle kalenin iç kısmının bugünkü konumuna geldiğini söyledi. Konuşmasında restorasyon çalışmalarının bir an önce tamamlanarak hem insanlara hemde insanlığın hizmetine sunulmasını arzu ettiklerini ifade eden Vali Koca, yürütülen çalışmalar sırasında desteğini esirgemeyen kurum ve kuruluşlara da teşekkür etti.

Son Güncelleme: 14.08.2015 10:34
Yorumlar