banner464

Karaman'da 3 İl Başkanından Mursi Açıklaması

Mısır devrik lider Muhammed Mursi'nin idam kararına Karaman'da ki siyasetçilerden tepki geldi.

Karaman'da 3 İl Başkanından Mursi Açıklaması

Mısır devrik lider Muhammed Mursi'nin idam kararına Karaman'da ki siyasetçilerden tepki geldi.

17 Haziran 2015 Çarşamba 01:06
437 Okunma
Karaman'da 3 İl Başkanından Mursi Açıklaması
Siyasi partilerin il başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının  temsilcileri, Mısır'da darbe ile görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında idam cezası verilmesine tepki gösterdi.

Karaman AK Parti İl Başkanı Nazmi Ünlü açıklamasında;''Muhammed Mursi’yle beraber 106 kişiye geçtiğimiz ay verilen idam cezalarının, 16 Haziran günü onanmasını şiddetle kınıyoruz.

Askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Sayın Muhammed Mursi’yle beraber 106 kişiye geçtiğimiz ay verilen idam cezalarının, 16 Haziran günü onanmasını şiddetle kınıyoruz.
Ramazan arifesinde bu karar, Mursi'nin şahsında İslam dünyasına hakaret anlamı taşımaktadır.
Halkın iradesi darbecilerinin ihtirasına mahkum edilemez. Bu anlamda, kesinlikle Mısır'daki mazlumların ve mağdurların yanındayız. Mısır'da onları şiddete çekmeye çalışan, halkın iradesini ipotek altına almaya çalışan darbeci yönetimin oyunlarını bozan, onurlu ve izzetli bir şekilde duran Mursi ve oradaki seçilmiş insanların iradesine saygı duyulması gerekir. Asla ve asla darbeciler bu anlamda yapmak istediklerinde başarılı olamayacaklar. Tarih bunun örnekleriyle doludur. Eninde sonunda halk iradesi kazanacak ve darbeciler tarihin çöp sepetine atılacaktır.
Mısır tarihinin ilk demokratik seçimlerinde halkın oylarıyla göreve getirilen Sayın Mursi’nin keyfi, uluslararası standartları karşılamaktan uzak ve hukuki sayılamayacak bir süreç sonucunda böyle bir hükümle karşı karşıya bırakılması, şüphesiz Mısır’ın ihtiyaç duyduğu toplumsal barış ve istikrarın sağlanmasına hiçbir şekilde katkı sağlamayacaktır.
Mısır’ın izlediği bu yanlış yoldan bir an önce dönmesi ve sözkonusu kararları gecikmeden geri alması, hem Mısır’ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarı bakımından önemle beklenmektedir."dedi.Karaman MHP İl Başkanı Oktay Yılmaz, halkın oylarıyla göreve getirilen Mursi'nin keyfi, adaletten uzak ve hukuki sayılamayacak bir süreç sonucunda böyle bir hükümle karşı karşıya bırakılmasının, Mısır'ın ihtiyaç duyduğu toplumsal barış ve istikrarın sağlanmasına hiçbir katkı sağlamayacağını vurguladı.

Yılmaz, şöyle devam etti:

"Halkın iradesi sonucu cumhurbaşkanı olan birinin adaletsizce görevinden alınması ve sonrasında idama mahkum edilmesini tarih affetmeyecek. Bu zalimce kararı şiddetle kınıyorum. Mursi ve İhvan üyelerinin iradelerinin yeniden tanınması ve haklarının geri verilmesi gerekmektedir." 

Saadet Partisi Karaman İl Başkanı Şaban Şahin ise mazlumlar bir araya gelmedikçe zalimlerin zulmünü arttırarak sürdürdüğünü dile getirdi.

Bu idamın hukuki olmadığını aktaran Şahin, "Tamamen siyasi bir karardır ve Müslümanların kalbine sokulmuş bir hançerdir. Müslümanların ramazan ayını mateme çeviren bir karardır. Bu kararı kabul etmiyoruz" diye konuştu.

Son Güncelleme: 17.06.2015 01:12
Yorumlar