banner464

Karaman'da Aşure İkramları Başladı

Kardeşlik ve bereket ayı olan Muharrem ayı nedeniyle Kılıçoğlu Cam Pazarlama Egepen tarafından yapılan aşure ikramı yoğun ilgi gördü.

Karaman'da Aşure İkramları Başladı

Kardeşlik ve bereket ayı olan Muharrem ayı nedeniyle Kılıçoğlu Cam Pazarlama Egepen tarafından yapılan aşure ikramı yoğun ilgi gördü.

29 Ekim 2014 Çarşamba 16:19
1067 Okunma
Karaman'da Aşure İkramları Başladı

Kılıçoğlu Cam Pazarlama Egepen yetkilisi Şenol Çakı, Muharrem ayının bolluk, bereket ve kardeşlik ayı olduğunu belirterek, “Muharrem Ayı, İslam alemi açısından çok önemli bir ay. Biz de Muharrem Ayı etkinlikleri kapsamında bu yıl aşure dağıtımı yaptık. İnşallah önümüzdeki yıllarda da bu geleneği sürdürmeyi planlıyoruz. Ben bu vesile ile Hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının bütün İslam alemine ve Karaman halkına hayırlar getirmesini dilerim” dedi.

Ermenek'te meydana gelen maden kazasından dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirten Şenol Çakı, "Umutlarımız devam ediyor. İnşallah maden ocağını basan su bir an önce tahliye edilir ve işçilerimiz ailelerine sağlıklı bir şekilde kavuşur" dedi.

Aşure ikramına ortak olan vatandaşlar yapılan duanın ardından Ermenek'te maden ocağında kalan işçiler için de dualar ettiler.

"Şehrullahi'l-Muharrem"  "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı nedir?

"Şehrullahi'l-Muharrem" olarak meşhur olan, yani "Allah'ın ayı Muharrem" olarak bilinen Muharrem ayı, İlahi bereket ve feyzin, Rabbani ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı bir aydır. Allah'ın ayı, günü ve yılı olmaz, ancak Allah'ın rahmetine ermenin önemli bir fırsatı olduğu için Peygamberimiz tarafından bu şekilde ifade edilmiştir. 

Âşura Günü ise Muharrem'in 10. günüdür. Âşura Gününün Allah katında ayrı bir yeri vardır. Bugünde Cenâb-ı Hak on peygamberine on çeşit ikramda bulunmuş ve kudsiyetini arttırmıştır. Bu günlerde oruç tutmak çok faziletlidir. Hicrî Senenin ilk ayı olan Muharrem ayının 10. günü Âşura Günüdür. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Âşura Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır. Âşura Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin olduğunu Fecr Sûresinin ikinci âyeti olan "On geceye yemin olsun" ifâdelerinin tefsirinden öğrenmekteyiz. Bazı tefsirlerimizde bu on gecenin Muharrem'in Âşurasine kadar geçen gece olduğu beyan edilmektedir. Cenâb-ı Hak bu gecelere yemin ederek onların kudsiyet ve bereketini bildirmektedir. Bugüne "Âşura" denmesinin sebebi, Muharrem ayının onuncu gününe denk geldiği içindir. Hadis kitaplarında geçtiğine göre ise, bu güne bu ismin verilmesinin hikmeti, o günde Cenâb-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan ettiği içindir.

Aşure günü, aşure orucu ve aşure tatlısı hakkında bilgi verir misiniz? Aşure günü yas tutmanın bir sakıncası var mıdır?: Arapçada “aşere” on, "âşir" onuncu demektir. Halkımız onuncu gün mânasına gelen “âşir”i, aşure şeklinde telâffuz ederek Muharrem’in onuncu gününe aşure günü ismi vermiş, böylece tarihe de aşure günü olarak geçmiştir. Aşure gününün içinde bulunduğu ayın adı Muharrem'dir. Bu ay hicri takvimin başı olmakla önem kazanmıştır. Bunun yanında, bazı tarihî olaylara mazhar olmakla da ayrı bir özellik kazanmıştır. Dört haram/muhtereme aylardan biri olarak da eskiden beri bir ayrıcalığa sahiptir. Hz. Aişe’nin bildirdiğine göre, Hz. Peygamber (asv)'in Ramazan'dan sonra en çok oruç tuttuğu bir ay olarak da bilinir. Aşure gününün orucu, kendisinden önceki bir yılın günahlarına kefaret olacağına dair rivayetler de vardır. Aşure ile ilgili bir ayet yoktur. Ancak Tevbe Suresi'nin 36. ayetinde, ayrıcalıklı olarak söz konusu edilen haram/muhterem dört aylardan biri de Muharrem ayıdır. Şu anda takvimlerimizde iki tarih vardır. İkisi de peygamberlerle alâkalıdır. Biri İsa Aleyhisselâm’ın doğumunu temel kabûl eder, biri de Muhammed Aleyhisselâm’ın hicretini... İsâ Aleyhisselâm’ın doğumundan başlayan tarihe, “Milâdî Tarih” adı verilmiştir.

Son Güncelleme: 30.10.2014 01:07
Yorumlar