banner464

MADENCİ AİLELERİNE TAPULARI VERİLDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, madencilerin ailelerinin artık millete emanet olduğunu, bu millet emanetine her zaman sahip çıktığını söyledi.

MADENCİ AİLELERİNE TAPULARI VERİLDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, madencilerin ailelerinin artık millete emanet olduğunu, bu millet emanetine her zaman sahip çıktığını söyledi.

28 Şubat 2015 Cumartesi 16:00
1254 Okunma
 MADENCİ AİLELERİNE TAPULARI VERİLDİ

Hisarcıklıoğlu, Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi'ndeki Ermenek'te hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine verilecek evlerin tapu dağıtım töreninde, Ermenek'in doğası ve insanının güzelliğiyle bilindiğini belirtti.

Ermenek insanının çalışkanlığı, zekiliği, mücadelesi, misafirperverliği ve aydın insanlarıyla geçmişten bu yana bu özelliğini hep koruduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, Ermenek insanının bu zor coğrafyada ekmeğini taştan çıkarmasını bildiğini ifade etti.

Ne yazık ki; Ermenek'te güzel ahlaka sahip 18 insanı kaybettiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, "Helal kazanç peşinde koşan 18 madenci işçi kardeşimiz hayatlarını kaybetti. Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabır diliyorum. Madencilerin aileleri artık bu millete emanettir. Bu millet, emanetine her zaman sahip çıkmıştır" diye konuştu.

 "GERİDE KALANLARIN YALNIZ OLMADIKLARINI BİLMELERİNİ İSTİYORUZ"

İlk günden itibaren ilgili bakanların olay yerinde bulunduğuna, aileleri yalnız bırakmadığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:"Facianın yaşandığı ilk günlerde sayın bakanlar madenin başında bizzat beni aradılar, durumu anlattılar. Bana dediler ki, 'sana burada vazife düşüyor' dediler. Biz de bu vazifeyi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu, 365 oda ve borsamız olarak Türk iş dünyasının çatı kuruluşu olarak seve seve üzerimize düşeni üstlendik. Hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin ailelerine birer ev sözü verdik. Bugün de bu sözü yerinde tutmaya geldik. Ailelerimiz için aldığımız evlerin tapularını vereceğiz. Acıyı yaşayan bilir, elbette hiçbir şey acıyı hafifletmez."

Geride kalanların yalnız olmadıklarının, işçilerin emanetleri olan çocukların da sahipsiz kalmadığının bilinmesini istediklerini aktaran Hisarcıklıoğlu, "Ailelerin, bu milletin en zor günlerde nasıl birbirleriyle dayanışma içinde olduklarını bilmelerini istiyoruz. Bu evleri kendilerine verirken, onların hayatını bir nebze olsun kolaylaştıracak adımları atma gayreti içerisindeyiz. Allah bizleri de mahcup etmesin. Değilse onlar için ne yapsak az. İnşallah bizler sadece bu acılı günlerde dayanışmayı değil, iyi günlerde de birbirimizle dayanışarak rahmeti ve bereketi bulmayı Allah hepimize yolumuza devam etmeyi nasip eder"  ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, süreçte kendilerinin yanında olan başta bakanlar olmak üzere herkese teşekkür etti.

TANER YILDIZ; "BU ACIYI BİR DAHA YAŞAMAYALIM"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'de 559 yer altı madeni olduğunu belirterek, "Bunun 217'si kömürle alakalı. Yaptığımız kontroller sonucu herhangi bir sıkıntı, benzer bir kaza yaşanmaması adına yarısı kapatılmış durumda" dedi.

Yıldız, Ermenek Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi'nde, ilçede hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine verilecek evlerin tapu dağıtım töreninde, Ermenek'e gelirken bu acıyı hep beraber paylaştıklarını ve acının herkesi derinden yıktığını söyledi. 

Edirne'den Kars'a kadar Ermenek'teki acının hep yerde hissedildiğini dile getiren Yıldız, bütün bakanların Hükümet'i temsilen ilçede bulunduklarını ifade etti. "Tabii ki, bu acı kolay bir acı değil, katlanılabilir bir acı değil. Buradaki her türlü feveranın normal olduğunu, bunun hep beraber kardeşhane paylaşılması lazım geldiğini, bir kez daha vurgulamak isterim" diyen Yıldız, bir yandan iş imkanı oluşması için bir yandan da Türkiye'de kaynakların oluşması açısından gayret gösterildiğini kaydetti.

 "BU ACIYI BİR DAHA YAŞAMAYALIM"

 Bunların da çalışma hayatına uygun olması gerektiğine dikkati çeken Yıldız, şöyle devam etti: "Türkiye'de 559 tane yer altı madeni var. Bunun 217'si kömürle alakalı. Yaptığımız kontroller sonucu herhangi bir sıkıntı, benzer bir kaza yaşanmaması adına yarısı kapatılmış durumda. Her ne kadar istemiyor olsak da bu acıyı paylaşırken bu bilgileri de vermek zorundayım. Bunların içerisinde Ermenek'te olanlar da var. Çalışma Bakanlığımız ile son yaptığımız toplantılarda üç ocağın iki tanesinde bu şartlar yerine getirildi ve açılıyor. Diğer üçüncü ile alakalı çok kısa süre içinde Valiliğimize bu yazıyı yazıyoruz ve bütün ocaklarımız burada açık olarak devam etmiş olacak. Bu acıyı bir daha yaşamayalım. Hep beraber bunların önüne geçmek için gayret gösterelim. Bazı kardeşlerimiz diyorlar ki; 'bu bizim iş kapımız, ekmek kapımız' ama biz bu ekmek kapısının yeni bir acı noktasına dönüşmesini istemeyiz. Bunu, hiçbir zaman için olsun istemeyiz. O yüzden bu tedbirleri alıyoruz. Arkadaşlarımız o iş yerlerinin açılmasını isterken, çalışma şartlarına, iş sağlığı, iş güvenliğiyle ilgili konulara mutlaka dikkat etmemiz lazım. Kömür ocaklarının haricinde olanlar da var. Görevimizin zor ve sıkıntılı olduğunu biliyoruz. Bu sorumluluğu omuzlarımızda hissediyoruz."

Üzüntünün paylaşıldığı gibi buruk sevinci paylaşmak için Ermenek'e geldiklerini aktaran Yıldız, bu acıların Türkiye'nin birçok yerinde tekrarlanmaması için kontrollere devam ettiklerini kaydetti.

Bağışları nedeniyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne, 18 acılı ailenin ve 18 madencinin adına teşekkür eden Yıldız,  bundan sonraki süreçte de bu tür buruk da olsa yanacak sevinçli günlerde hep beraber burada olacaklarını söyledi.

Yıldız'ın konuşması sırasında, salonda bulunanlar slogan atarak Bakan Yıldız'ı alkışladı. Bunun üzerine bazı aileler, "Bizim canımız gitti, siz neye slogan atıyor, alkışlıyorsunuz" diyerek tepki gösterdi.

LÜTFİ ELVAN; ''SOMA'DA Kİ HAKLARIN AYNISI ERMENEK İÇİNDE VERİLDİ''

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ermenek ilçesindeki maden şehitlerinin yakınlarıyla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile görüştüklerini belirterek, "İnşallah önümüzdeki günlerde bu kardeşlerimize geçimlerine bir nebzede olsa katkı sağlamak üzere ikinci konutlarını teslim edeceğiz" dedi.

Elvan, Ermenek'te hayatını kaybeden maden işçilerinin ailelerine verilecek evlerin tapu dağıtım töreninde, şehit olanların ailelerinin acılarını paylaşmak, bir nebze de olsa onların gelecekteki hayatlarına rahatlık getirmek adına bu tapu teslim töreninin düzenlendiğini söyledi.

"Üzüntülüyüz, hüzünlüyüz, yüreğimiz yandı, ocağımız söndü ama şundan emin olunuz; olayın olduğu ilk günden itibaren o şehit kardeşlerimizin yakınlarının hissettiği acıyı aynen bizler de hissettik" diyen Elvan, şehit olan madenci yakınlarını sadece hemşehri olarak değil, kardeş olarak gördüklerini dile getirdi. Elvan, bu 18 canın geri getirilemeyeceğini ancak hem kendisinin hem de diğer iki bakan; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in gereken gayreti gösterdiğini bildirdi. İşçi yakınlarının acısını dindirme yönünde yoğun çaba sarf ettiklerini vurgulayan Elvan, 18 aileye ev armağan edilmesi noktasında gösterdiği hassasiyetten dolayı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na teşekkür etti.

İŞÇİ YAKINLARI İÇİN YÜRÜTÜLEN ÇALIŞMALAR

Elvan, bu süreçte işçi yakınlarının özellikle bazı sosyal haklardan yararlanması, yakınlarına istihdam sağlanması konusunda çalışmalar yürüttüklerine değinerek, şunları kaydetti:

"Bakanlar Kurulu'nda yaptığımız görüşmeler neticesinde, Soma'daki kardeşlerimizin yakınlarına verdiğimiz hakların aynısını Ermenek'teki kardeşlerimizin yakınlarına verilmesine karar verildi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin gündeminde. Yasalaşır yasalaşmaz şehitlerimizin yakınlarına bu desteği de sağlamış olacağız. İşsiz kalan kardeşlerimize destek olmak amacıyla Toplum Yararına Çalışma Programı'nı harekete geçirdik. Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla'da 450 kardeşimize istihdam imkanı sağladık. Banka borcu olan kardeşlerimizin kredi borçlarının ertelenmesi imkanının getirdik. Ermenek, Sarıveliler ve Başyayla esnafımızın rahatlaması amacıyla KOSGEP'ten destek mekanizmasını uygulamaya geçirdik. Bu çerçevede her bir esnaf kardeşimize talep etmeleri halinde bu üç ilçede 50 bin lira faizsiz, ilk yıl ödemesiz, müteakip üç yılda ödenecek şekilde kredi mekanizmasını geliştirdik. Desteklerinden dolayı sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'a teşekkür ediyorum."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da ailelerin acısını paylaştığını dile getiren Elvan, ağlayan, üzüntü içinde olanları çok iyi anladığını vurguladı.

AİLELERE İKİNCİ EV MÜJDESİ

Ocağa ateş düştüğü anda oradaki hissiyatı anlamanın kolay olmadığını anlatan Elvan, şöyle devam etti:"Bu kardeşlerimizi de normal görmemiz, onları kucaklamamız lazım. Çığlıklarını yanlış görmememiz lazım. Kolay değil. O acıyla bu kardeşlerimizle bizler de ağladık. Allah kimsenin başına bu tür hadiseleri vermesin. Yoksa bu kardeşlerimiz kötü niyetinden söylemiyorlar. Bir eşi kaybetmek kolay mı, o acıyı yaşayan bilir. Bu kardeşlerimizi lütfen her bir kardeşimiz hoş görsün. Bu kardeşlerimizi kucaklayacağız, kucaklamaya devam edeceğiz. Sonuna kadar o bacılarımızın, analarımızın babalarımızın arkasındayız. Biz hepinizi seviyoruz. Elbette can geri gelmez ama bir nebze de olsa bu çocuklarımızı büyütmek, bu çocuklarımıza aile sıcağını hissettirebilmek, bizim de sorumluluğumuz, görevimiz. Biz bu kardeşlerimizin acısını paylaşmak istiyoruz. Elbette bu evlerde sizler oturacaksınız. Geçiminizi de temin etmeniz gerekiyor. O nedenle bir evin yeterli olmayacağını bu kardeşlerimize ikinci bir ev temin edip bu evden elde edebilecekleri gelirle hiç olmazsa yaşamlarına az da olsa katkı sağlanması gerektiğini düşündüm. Hem İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımız hem de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ile görüştük. İnşallah önümüzdeki günlerde bu kardeşlerimize geçimlerine bir nebze de olsa katkı sağlamak üzere ikinci konutlarını teslim edeceğiz. Yedi gün 24 saat sizin emrinizde, hazırız. Elbette o sevgiyi istenilen düzeyde veremeyebiliriz ama sizleri sonuna kadar kucaklamaya hazır olduğumuzu ifade edebilirim."

Konuşmaların ardından Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bir tapuyu temsili olarak Bakan Elvan'a teslim etti. Daha sonra Ermenek'teki maden kazasında yaşamını yitiren 18 işçinin yakınlarına tapuları dağıtıldı. Elvan, Ahmet Keleşoğlu Kültür Merkezi'nde tamamı engellilerin çalışacağı bir kafe ile ilkokul birinci sınıfı okuduğu okuldaki bilgisayar sınıfının açılışını, ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile birlikte Ermenek Vodafone Tarım Akademesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Lütfi Elvan, son olarak Ermenek'e bağlı Gökçeseki köyündeki ören yeri kaya mezarlarındaki çalışmaları inceledi. Yetkililerden bilgi alan Elvan, çalışmaların yapıldığı alanda ilk kazmayı vurdu.

Son Güncelleme: 01.03.2015 21:14
Yorumlar