banner464

Mali müşavir Olmak İsteyenler Son Başvuru 31 Ağustos

Staja Giriş Sınavında Son Gün 31 Ağustos 2015

Mali müşavir Olmak İsteyenler Son Başvuru 31 Ağustos

Staja Giriş Sınavında Son Gün 31 Ağustos 2015

24 Ağustos 2015 Pazartesi 10:25
238 Okunma
Mali müşavir Olmak İsteyenler Son Başvuru 31 Ağustos
Karaman Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Rıfat Karaulu, Staja Giriş Sınavı (SGS) başvuruları için son tarihin 31 Ağustos 2015 Pazartesi olduğunu söyledi.

Karaman SMMMO Başkanı Rıfat Karaulu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Mali Müşavirlik mesleğine giriş aşaması olan ve TÜRMOB tarafından Ankara Üniversitesi aracılığıyla yapılan Staja Giriş Sınavı, 100 sorusu alan bilgisi, 20 sorusu ise genel kültür olmak üzere toplam 120 soruluk test biçiminde yapılan bir sınavdır. Staja giriş sınavı yılda 3 kez yapılmaktadır. Bu dönem ki sınav başvurusunun 31 Ağustos 2015 tarihine kadar yapılması gerekmektedir.

Staj’a  Giriş Sınavı’na başvurabilmek için, iktisat, işletme, kamu yönetimi, maliye, muhasebe ve denetim, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, ekonometri, siyaset bilimi, uluslararası finans, ekonomi, bankacılık ve sermaye piyasası, pazarlama yönetimi, bankacılık ve finans, pazarlama, turizm işletmeciliği, turizm ve otel işletmeciliği, hukuk bölümlerinden en az lisans düzeyinde mezun olmak gerekmektedir.

Staja Giriş Sınavı’nda, sınava giren tüm adayların iki ana başlıkta başarı puanları (Genel Kültür ve Alan Bilgisi) ayrı ayrı ve ortalamaları 50, standart sapmaları 10 olacak biçimde normal dağılıma göre hesaplanmakta, daha sonra bu iki ana baslıkta aldıkları puanlardan ağırlıklı başarı puanları bulunmaktadır. Kısaca Mali Müşavir stajını başlatmak isteyen bir adayın Staja Giriş Sınavı’ndan 60 puan alması gerekmektedir” dedi.

Staja Giriş Sınavında TESMER’e (Temel eğitim ve Staj Merkezi) nakit yatırılması gereken sınav ve dosya harçlarını adayların kredi kartına 3 taksit şeklinde yatırabileceklerini kaydeden, Rıfat Karaulu “Sınavla ilgili detaylı bilgi ve başvuru konusunda yardım almak isteyen lisans mezunları odamızın, Web sayfası TESMER bölümünden destek alabilirler. dedi

 

Son Güncelleme: 24.08.2015 10:26
Yorumlar